Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Komendant Główny Policji Mistrzem Mowy Polskiej VOX POPULI

Z prawdziwą dumą i nieukrywaną radością informujemy, że w tegorocznej edycji konkursu „Mistrz Mowy Polskiej” wyróżnienie od głosujących otrzymał Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, ex aequo z Aleksandrą Busztą-Bąk.

W poniedziałek 14 grudnia 2020 r. odbył się finał konkursu mającego wyłonić najlepiej mówiących Polaków. Decyzją jury laureatami 20. edycji konkursu zostali: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Tomasz Raczek, Jerzy Sosnowski i Henryk Talar. Tegoroczna edycja, ze względu na pandemię, miała charakter inny niż zazwyczaj, bowiem zarówno głosowanie, jak i uroczysta gala podsumowująca jego wyniki odbyły się w przestrzeni internetowej. Plebiscyt Vox Populi miał bardzo ciekawy przebieg. Spośród 16 tys. głosów oddanych za pośrednictwem internetu, SMS-ów oraz kartek pocztowych po jednej trzeciej wpłynęło na dwie osoby.

„Mistrz Mowy Polskiej” to konkurs wyjątkowy, cieszący się wielką popularnością, ale też prestiżem. Skupia ludzi mających inne pasje, wykonujących odmienne zawody i pochodzących z różnych środowisk. Tym, co łączy te niezwykłe osoby, jest szacunek wobec języka ojczystego, przejawiający się dbałością i starannością posługiwania się nim. Program „Mistrz Mowy Polskiej” powstał w 2000 r., a jego idea polega na wyborze osób, które – wedle powszechnie uznanych kanonów – zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Selekcji dokonuje wybitne grono ekspertów złożone z badaczy współczesnego języka polskiego.

Wyróżnienie Komendanta Głównego Policji, a także obecność w tak znamienitym gronie laureatów oraz osób nominowanych stanowią ogromny zaszczyt – również dla całej formacji policyjnej – i cieszą tym bardziej, że tytuł Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi został przyznany podczas jubileuszowej, 20. edycji tego konkursu.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

oprac. AKK / Mistrz Mowy Polskiej

Jednym z partnerów konkursu jest Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. 13 października 2020 r. jej przedstawiciele: Piotr Wójcik – Prezydent oraz Ewa Dębowska – Sekretarz Generalny podpisali z organizatorem, tj. Stowarzyszeniem Solidna Firma, porozumienie dotyczące współpracy przy realizacji Programu Społecznego „Mistrz Mowy Polskiej”. W ramach współpracy, poza promocją ww. przedsięwzięcia, będą organizowane spotkania członków Sekcji Polskiej IPA z Mistrzami Mowy Polskiej celem popularyzowania umiejętności poprawnego posługiwania się językiem polskim.

oprac. podinsp. Ewa Dębowska