Podczas finałów rywalizacji organizowanych w tym roku przez szkoły Policji w Pile, Słupsku, Katowicach i CSP w Legionowie, komendy wojewódzkie Policji w Białymstoku i Wrocławiu oraz Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji byliśmy świadkami rywalizacji na niezwykle wysokim poziomie, gdzie sportowa wola zwycięstwa nie przesłaniała koleżeńskich postaw.
NA STOKU
Podkom. Paweł Cudek (35 lat, w Policji 11 lat) – wygrał V Ogólnopolskie Zawody Narciarskie dla Funkcjonariuszy Policji rozegrane 14 i 15 marca na terenie Stacji Narciarskiej Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach. Służy w Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
Dla podkom. Pawła Cudka było to już drugie zwycięstwo w tych zawodach. Pierwszy raz wygrał 2015 r. W latach 2012 i 2015 startował także w finałach „Patrolu Roku”.
Od 2012 roku dodatkowo pełni służbę na zorganizowanych terenach narciarskich, jest członkiem grupy realizacyjnej KMP w Tarnowie. W ramach obowiązków służbowych prowadzi także zajęcia z zakresu technik i taktyki interwencji oraz strzelań policyjnych. Ukończył AWF w Krakowie, rekreacyjnie uprawia wiele sportów, od biegów terenowych, przez tenis stołowy, piłkę nożną i narciarstwo zjazdowe, po spadochroniarstwo i taekwondo.
– W służbie cenię kontakt z ludźmi, różnorodność, możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach – mówi podkom. Paweł Cudek.
RATOWNIK WODNY
Asp. sztab. Krzysztof Senk (39 lat, w Policji 15 lat) – zwyciężył w VI Ogólnopolskich Zawodach Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym rozgrywanych od 15 do 17 maja na Dolnym Śląsku. Kierownik Oddziału Patrolowo-Interwencyjnego Komisariatu Wodnego KWP we Wrocławiu.
To był jego trzeci start w Mistrzostwach Policji w Ratownictwie Wodnym i drugie zwycięstwo indywidualne. Pierwsze odniósł w 2016 r., a w ubiegłym roku był trzeci. Asp. sztab. Krzysztof Senk startuje w zawodach pływackich, wyścigach łodzi motorowych i… łowi ryby.
– Praca w komisariacie wodnym pozwala mi na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, które od zawsze związane były z wodą. Specyfika pracy daje mi możliwość pogłębiania wiedzy oraz umiejętności m.in. z zakresu przepisów o ochronie środowiska, ustaw o rybactwie śródlądowym, a także żeglugi. Dzięki tej pracy mam możliwość niesienia pomocy osobom, które znalazły się w bezpośrednim zagrożeniu utraty życia i zdrowia w wodzie, a także dzielenia się swoją wiedzą, by w przyszłości takim incydentom zapobiec. Praca ta daje mi dużo satysfakcji – mówi asp. sztab. Krzysztof Senk.
KWALIFIKOWANA PIERWSZA POMOC
Sierż. sztab. Krzysztof Sowiński (26 lat, w Policji 6 lat) i st. sierż. Kamil Sowiński (23 lata, w Policji 4. rok) – bracia, zwyciężyli w finale VII Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, rozgrywanych od 29 do 31 maja w Szkole Policji w Słupsku.
Starszy z braci, Krzysztof służy w Wydziale Ruchu Drogowego KMP w Gdyni. W tym roku startował także w XXXII Finale Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”.
– Służba w Wydziale Ruchu Drogowego KMP w Gdyni to przede wszystkim ogromne wyróżnienie, ale i wysoko postawiona poprzeczka. Możliwość noszenia białej czapki i pasa daje ogromną satysfakcję i zobowiązuje do samodoskonalenia i rozwijania się w wielu dziedzinach przydatnych w codziennej służbie. Policja to formacja, która daje możliwość połączenia służby z moją największą pasją, jaką jest ratownictwo. Wiedza i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy z pewnością przydają się w codziennej służbie i życiu prywatnym. Radości z wykonywanych obowiązków przede wszystkim dostarcza mi kontakt z innymi ludźmi oraz możliwość pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują – mówi sierż. sztab. Krzysztof Sowiński.
Młodszy z braci, Kamil służy w Wydziale Prewencji Komisariatu Policji Gdynia-Karwiny. Z Krzysztofem dzieli te same pasje: ratownictwo medyczne, muzykę i wolontariat. Lubi historię, jest aktywny społecznie.
– Służba w ogniwie patrolowo-interwencyjnym to przede wszystkim możliwość połączenia zamiłowania do ratownictwa i pracy z ludźmi. Nabyte przez lata umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a także doświadczenie w pracy w grupach z młodzieżą i seniorami niewątpliwie ułatwiają prowadzenie interwencji zarówno w miejscach publicznych, jak i podczs awantur domowych. To właśnie ta każdego dnia nowa sytuacja w kontaktach z ludźmi, brak rutyny i schematu w służbie, są dla mnie największą zaletą. Być pośród ludzi i im pomagać, to dla mnie najważniejszy cel – mówi st. sierż. Kamil Sowiński.
PATROL ROWEROWY
Sierż. sztab. Krzysztof Winkowski (33 lata, w Policji 14 lat) i sierż. Jerzy Monterian (35 lat, w Policji 4 lata) – wygrali II Ogólnopolskie Zawody Policyjnych Patroli Rowerowych rozgrywane od 5 do 7 czerwca w Supraślu. Winkowski służy w Sztabie Policji KMP w Tarnowie, a Monterian w Referacie Patrolowo-Interwencyjnym KPP w Nowym Targu.
Sierż. sztab. Krzysztof Winkowski w zawodach policyjnych patroli rowerowych startował po raz drugi, a wcześniej w latach 2014 i 2017 brał udział w turnieju par patrolowych. Trzykrotnie grał w reprezentacji małopolskiej Policji w Mistrzostwach Polski Policji w Piłce Siatkowej. Startuje także w zawodach strzeleckich IPA. Oprócz tego jest członkiem nieetatowej grupy realizacyjnej, pełni służbę w patrolach rowerowych, a zimą narciarskich na terenie działania KMP w Tarnowie. W sierpniu 2017 r. był delegowany na miesiąc do pełnienia służby w Bułgarii. Z wykształcenia politolog, ukończył Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.
– Dzięki służbie w Policji mam możliwość przeniesienia swoich zainteresowań do codziennej pracy. W wydziale, w którym pracuję, są zróżnicowane służby, które pełnię m.in. w ramach zabezpieczeń, patroli rowerowych, patroli narciarskich, czy jako instruktor taktyki i technik interwencji – mówi sierż. sztab. Krzysztof Winkowski.
St. sierż. Jerzy Monterian w ubiegłym roku w Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku” zajął drugie miejsce indywidualnie i pierwsze drużynowo. Funkcjonariusz od początku pełni służbę w RPI KPP w Nowym Targu. W 2019 r. był laureatem plebiscytu „Bohater w mundurze”. 15 czerwca 2019 r. podczas służby brał udział w akcji ratowania tonącego mężczyzny. Prawidłowo przeprowadzona reanimacja na zmianę ze strażakiem przywróciła akcję serca i oddech mężczyźnie, dzięki czemu przeżył. Tego samego dnia, podczas powrotu do domu, zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Zdecydowaną postawą wspólnie z innym policjantem wyeliminował z ruchu pijanego kierowcę, zanim doszło do nieszczęścia.
Jest absolwentem AWF w Katowicach. Na co dzień miłośnik kajakarstwa, raftingu i sportów zimowych, jest instruktorem narciarstwa alpejskiego. Trenuje także sporty siłowe i sztuki walki. Jest instruktorem taktyki i technik interwencji. Prowadzi zajęcia i egzaminy sprawności fizycznej dla policjantów. Funkcjonariusz swoje pasje realizuje również jako wykładowca w Państwowej Podhalańskiej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, gdzie prowadzi zajęcia z taktyki i technik interwencji na kierunku bezpieczeństwo narodowe. St. sierż. Jerzy Monterian jest również członkiem nieetatowej grupy poszukiwawczej funkcjonującej w KPP w Nowym Targu i uczestniczy w poszukiwaniach osób zaginionych.
– Każdego dnia przychodząc na służbę, wiem, że czekają mnie nowe wyzwania. Różnorodność zdarzeń, z którymi się spotykam, powoduje, że wyjeżdżając w rejon służbowy, muszę być przygotowany na wszystkie możliwe scenariusze, jakie przyniesie dzień. Bardzo motywujące są sytuacje, w których otrzymuję podziękowania od obywateli, którym udało się pomóc czy chociażby doradzić w trudnej dla nich sprawie. Zawsze staram się być pozytywnie nastawiony do każdego nowego dnia i czekających na mnie wyzwań – mówi st. sierż. Jerzy Monterian.
NADZÓR NAD PRACĄ DOCHODZENIOWO-ŚLEDCZĄ
Podinsp. Alicja Zabłocka (41 lat, w Policji 22 lata) – najlepszy policjant sprawujący nadzór nad pracą dochodzeniowo-śledczą finału V Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Służby Kryminalnej 2019”, który odbywał się od 25 do 27 czerwca w Szkole Policji w Pile. Jest naczelnikiem Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KPP w Świdnicy. W tym roku pracowała przy sprawie, którą żyła cała Polska – zabójstwa 10-letniej Kristiny w Mrowinach, gdzie uczestniczyła w pierwszych czynnościach na miejscu zdarzenia, kierując pracą zespołu oględzinowego.
W konkursie policjantów służby kryminalnej startowała po raz drugi. W ubiegłym roku indywidualnie zajęła czwarte miejsce, a drużynowo drugie. Tym razem zwyciężyła w obu klasyfikacjach. Świetnie strzela, m.in. w 2019 r. wygrała wojewódzkie mistrzostwa policjantów w strzelaniu dokładnym.
Podinsp. Alicja Zabłocka ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku prawo. Od początku służby związana jest z KPP w Świdnicy, gdzie od 2016 r. jest naczelnikiem Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego. Biega amatorsko, interesuje ją ekologia i prowadzi zdrowy tryb życia. Lubi kibicować skoczkom narciarskim.
– W pierwszych latach służby sądziłam, że jestem stworzona do pracy operacyjnej w wydziale kryminalnym. Szybko jednak poczułam nowe powołanie, z wyboru i z zamiłowania zostałam dochodzeniowcem. Uważam, że ze względu na różnorodność zdarzeń, wykonywanych czynności i prowadzonych spraw jest to najbardziej interesujący, a zarazem najbardziej wymagający rodzaj służby policyjnej. Praca ta daje satysfakcję, ponieważ przynosi wymierne efekty, jakimi są pomoc ofiarom przestępstw, a także wykrycie i postawienie przed sądem ich sprawców. Jednocześnie pozwala na zdobywanie wiedzy i umiejętności, a także rozwijanie wielu cech, m.in. systematyczności, samodyscypliny, kreatywności. Kierując pracą wydziału dochodzeniowego, trzeba być bardzo elastycznym i błyskawicznie dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji. Należy szybko podejmować trafne decyzje. To wyzwala taki rodzaj adrenaliny, który bardzo wciąga, a jednocześnie motywuje – mówi podinsp. Alicja Zabłocka.
TECHNIK KRYMINALISTYKI
Asp. sztab. Adam Parkitny (40 lat, w Policji 14 lat) – był najlepszym technikiem kryminalistyki w finale V Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Służby Kryminalnej 2019”, który odbywał się od 25 do 27 czerwca w Szkole Policji w Pile. Służy w Zespole Techniki Kryminalistycznej Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KPP w Świdnicy.
On również uczestniczył w czynnościach związanych z zabójstwem dziewczynki w Mrowinach i podobnie jak jego przełożona podinsp. Alicja Zabłocka w turnieju policjantów służby kryminalnej w ubiegłym roku indywidualnie zajął czwarte miejsce i drugie drużynowo.
Asp. sztab. Adam Parkitny lubi sport, a przede wszystkim piłkę ręczną. Kiedyś grał, teraz jest sędzią z licencją „A” uprawniającą do prowadzenia rozgrywek centralnych do I ligi włącznie.
– Najbardziej fascynujące w służbie jest to, że każde zdarzenie jest inne i niepowtarzalne. Zawsze trzeba być przygotowanym na różne nietypowe sytuacje i umieć sobie z nimi poradzić, gdyż czynności nie da się powtórzyć. Jest również duża satysfakcja, gdy nasze działanie na miejscu przyczynią się do znalezienia i zatrzymania sprawcy. Służba ta również wymusza stałe podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych, a przez udział w szkoleniach poznajemy ciekawych ludzi – mówi asp. sztab. Adam Parkitny.
POLICJANT DOCHODZENIOWO-ŚLEDCZY
Mł. asp. Piotr Berus (32 lata, w Policji 7 lat) – najlepszy policjant dochodzeniowo-śledczy finału V Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Służby Kryminalnej 2019”, rozegranego od 25 do 27 czerwca w Szkole Policji w Pile. Służy w zespole dw. z przestępczością gospodarczą Wydziału Kryminalnego KPP w Jarocinie.
W turnieju policjantów służby kryminalnej startował po raz drugi. W 2016 r. zajął trzecie miejsce. Ukończył AWF w Poznaniu, a z wielu sportów, które trenuje amatorsko, na pierwszym miejscu stawia kolarstwo.
– W pełnionej przeze mnie służbie interesująca jest możliwość rozwoju, uczenia się przez prowadzenie bardzo zróżnicowanych spraw pod kątem popełniania przestępstw gospodarczych. Nie jest to praca łatwa, wymaga czasu, dokładności. Ale po zakończeniu jest duża satysfakcja z tego, że sprawca przestępstwa nie zostaje bezkarny. Wielkim plusem jest praca w zgranym zespole, w którym zawsze można liczyć na pomoc kolegów – mówi mł. asp. Piotr Berus.
POLICJANT OPERACYJNO-ROZPOZNAWCZY
W tym roku najlepszym policjantem operacyjno-rozpoznawczym Finału Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Służby Kryminalnej 2019”, który odbywał się od 25 do 27 czerwca w Szkole Policji w Pile był funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim. Z uwagi na charakter wykonywanej przez niego pracy prezentacja jego sylwetki jest niemożliwa.
PRZEWODNIK PSA SŁUŻBOWEGO
Asp. Marek Balcerkiewicz (40 lat, w Policji 17 lat) – wraz z psem Kara (prywatnie Rosi) wygrali XIX Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji rozgrywanych od 3 do 6 września w CSP w Legionowie, na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Okazali się najlepsi w kategorii psów do wyszukiwania zapachów narkotyków i zapachów materiałów wybuchowych. Służą w Ogniwie Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji i Patrolowego KMP we Wrocławiu.
Asp. Marek Balcerkiewicz wraz z psem mają doświadczenie w turniejach współzawodnictwa zawodowego. Mistrzostwa Kynologii Policyjnej wygrali już po raz drugi. Pierwszy raz triumfowali w 2017 r. Startowali również w międzynarodowych zawodach kynologicznych policji w Czechach oraz zawodach kynologicznych Żandarmerii Wojskowej. Funkcjonariusz lubi turystykę górską, akwarystykę, a przede wszystkim to, co jest związane z psami. 6-letnia suczka Kara jest psem do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.
– W moim przypadku służba to połączenie hobby z pracą, czytanie i rozumienie odruchów psa, które bardzo jest mi potrzebne w codziennej służbie – mówi asp. Marek Balcerkiewicz o interesującej stronie wykonywanych obowiązków.
PATROL ROKU
Sierż. sztab. Jarosław Grunt (33 lata, w Policji 6 lat) i sierż. Joachim Jakimiuk (24 lata, w Policji 4 lata) – wygrali XXVI Finał Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku”, rozegranych w dniach 10–13 września w Szkole Policji w Słupsku. Obaj do niedawna służyli razem w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym KMP w Białymstoku. Od 1 listopada sierż. sztab. Jarosław Grunt służy w Wydziale Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej KWP w Białymstoku.
Sierż. sztab. Jarosław Grunt już po raz drugi startował w policyjnym „czarze par”. Po raz pierwszy w 2017 r., zajmując 8. miejsce w klasyfikacji indywidualnej oraz 3. miejsce w klasyfikacji drużynowej. W tym roku odbierał puchary za zwycięstwa w obu klasyfikacjach. Przez wiele lat trenował sporty walki, teraz crossfit, a zimą chętnie jeździ na desce snowboardowej.
– W mojej służbie interesujące jest przede wszystkim to, że brak w niej monotonii. Idąc do pracy nie wiemy, czego możemy się spodziewać, każdy dzień jest inny. Mam satysfakcję z niesienia pomocy ludziom, którzy jej potrzebują. Dodatkowo służba w Policji daje możliwości rozwoju swoich zainteresowań, udziału w zawodach, w których możemy zweryfikować stan swojej wiedzy, jak i wyszkolenia – mówi sierż. sztab. Jarosław Grunt.
Sierż. Joachim Jakimiuk też lubi sport, przede wszystkim biegi długodystansowe i siatkówkę.
– W służbie interesujący jest kontakt z ludźmi. Za każdym razem mamy styczność z inną osobą, jest to o tyle ciekawe, że nie ma mowy o monotonii w codziennej służbie. W trakcie pracy często poddawana jest próbie nasza sprawność fizyczna, jak również psychiczna, dzięki czemu można sprawdzić swoje możliwości na tych dwóch płaszczyznach – mówi sierż. Joachim Jakimiuk.
ODDZIAŁ PREWENCJI
Pluton Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu – wygrał III Ogólnopolskie Zawody dla Policjantów Oddziałów i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji rozgrywane od 13 do 16 maja w SP w Słupsku. Dowódcą OPP w Poznaniu liczącego 472 funkcjonariuszy jest insp. Adam Kachel. W Słupsku kierownikiem reprezentacji KWP w Poznaniu był zastępca dowódcy OPP w Poznaniu mł. insp. Mariusz Pelec.
Tegoroczne zawody miały nową formułę, bo w trzech z sześciu konkurencji pododdziały składały się z dobranych losowo trzech drużyn z różnych garnizonów. Wszystkim tak samo zależało na zwycięstwie, dlatego o sukcesie decydowała umiejętność współdziałania i dowodzenia funkcjonariuszami, którzy po raz pierwszy tworzyli pluton. Z tego zadania świetnie wywiązał się dowódca plutonu OPP w Poznaniu mł. asp. Krzysztof Kwiatkowski.
– Nasza reprezentacja składała się z osób, które chciały przyjechać na te zawody, po to by je wygrać. Tę determinację pokazaliśmy w każdej konkurencji. Nasza współpraca była na medal – mówił na gorąco po wygranych zawodach mł. asp. Krzysztof Kwiatkowski.
POLICJANT RUCHU DROGOWEGO
Asp. Michał Majcher (33 lata, w Policji 12 lat) – wygrał XXXII Ogólnopolski Konkurs „Policjant Ruchu Drogowego” rozgrywany od 16 do 20 września w CSP w Legionowie i w Warszawie. Służy w Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie.
W turnieju „Policjant Ruchu Drogowego” startował po raz trzeci. Już w ubiegłym roku był bliski zwycięstwa, ale ta sztuka udała się teraz. Od lat interesuje się motoryzacją. Posiada też uprawnienia kat. „A”, dzięki czemu wszystkie zabezpieczenia może wykonywać, kierując motocyklem. A jazda jednośladem jest również jego pasją.
– W pełnionej przeze mnie służbie interesująca jest jej różnorodność, nowe sytuacje, możliwość niesienia pomocy ludziom. W codziennej służbie na drodze dbam o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Moje zadania to nie tylko kontrolowanie i nadzorowanie ruchu, ale również edukowanie i przestrzeganie przed niebezpieczeństwami. Każdego dnia, śledząc stan bezpieczeństwa na małopolskich drogach, kiedy nie ma ofiar śmiertelnych czuję, że moje i moich kolegów policjantów działania są skuteczne. Ponadto realizuję zadania związane z eskortami VIP-ów, którzy odwiedzają nasz region, a także uczestniczę w zabezpieczeniach największych imprez masowych, jak np.: Światowe Dni Młodzieży, Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem, Tour de Pologne – mówi asp. Michał Majcher.
DZIELNICOWY ROKU
Sierż. sztab. Sylwester Grzelak (32 lata, w Policji 7 lat) – wygrał w rywalizacji dzielnicowych finału XII Ogólnopolskich Zawodów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku” rozegranych w Katowicach od 23 do 25 października.
Służy w KPP w Sieradzu, z którą związany jest od momentu wstąpienia do Policji. Służbę rozpoczął jako policjant ogniwa patrolowo-interwencyjnego. Po czterech latach wzorowej służby w OPI, został awansowany do rewiru dzielnicowych gminy Sieradz. Od 1 listopada jest tam kierownikiem rewiru dzielnicowych.
– W pracy cenię kontakt z ludźmi, brak monotonii, możliwość rozwoju zawodowego, stosunki interpersonalne i może to co powiem, jest górnolotne, ale możliwość pomocy ludziom – mówi sierż. sztab. Sylwester Grzalak.
KIEROWNIK REWIRU DZIELNICOWYCH
Asp. Krzysztof Błachut z KWP w Krakowie (37 lat, w Policji 12 lat) – najlepszy w rywalizacji kierowników rewiru dzielnicowych finału XII Ogólnopolskich Zawodów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku” rozgrywanych w Katowicach od 23 do 25 października. Kierownik Rewiru Dzielnicowych w KPP w Suchej Beskidzkiej.
Dla asp. Krzysztofa Błachuta jest to już drugie zwycięstwo w zawodach o tytuł „Dzielnicowego Roku”, z tą tylko różnicą, że w 2016 r. zwyciężył w rywalizacji dzielnicowych. Nie zmieniło się natomiast to, że zarówno wtedy, jak i teraz zwyciężył także w klasyfikacji drużynowej. Ukończył Staropolską Szkołę Wyższą w Kielcach na kierunku pedagogika w specjalności resocjalizacja z pracą sądową.
– W pełnionej służbie interesująca jest różnorodność wykonywanych obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku, w tym prowadzona działalność profilaktyczna na rzecz społeczności lokalnej – mówi asp. Krzysztof Błachut.
OSKARŻYCIEL PUBLICZNY
Asp. sztab. Krzysztof Kamiński (44 lata, w Policji 13 lat) – zwyciężył w finale II Ogólnopolskiego Konkursu dla Policjantów – Oskarżycieli Publicznych (o konkursie czytaj na s. 14) rozegranym 18 i 19 listopada w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Służy w Zespole ds. Wykroczeń Wydziału Prewencji KPP w Tomaszowie Mazowieckim. Ukończył Wydział Administracji na Uniwersytecie Łódzkim.
W konkursie dla policjantów – oskarżycieli publicznych startował drugi raz. W ubiegłym roku zajął szóste miejsce. Oskarżycielem publicznym jest od pięciu lat.
– Służąc w komórce wykroczeń można spotkać się z różnymi życiowymi sytuacjami, dlatego muszę być na bieżąco ze zmianami w prawie. Poświęcam się pracy całkowicie, więc czas biegnie mi naprawdę szybko – mówi asp. sztab. Krzysztof Kamiński.
DYŻURNY
Podkom. Robert Stypiński (35 lat, w Policji 15 lat) – zwyciężył w Finale II Ogólnopolskiego Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji rozegranym 28 i 29 listopada w Szkole Policji w Katowicach. Służy w Sztabie Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.
Na stanowisku dyżurnego pracuje dwa lata. W 2006 r. uczestniczył w ogólnopolskim finale Turnieju Par Patrolowych. Regularnie startuje w zawodach strzelectwa sportowego. Trenuje sztuki walki, interesuje się historią. Jest magistrem prawa. Ukończył Wyższą Szkołę Administracji i Biznesu w Warszawie.
– Dwa lata na dyżurce to nie jest dużo, ale jak przyjmowałem się do Policji, to za każdym razem, jak patrzyłem na dyżurnych, to myślałem o tym, by kiedyś zostać właśnie jednym z nich. Bo dyżurny to osoba, która musi posiadać szeroką wiedzę ze wszystkich rodzajów służb. Dlatego zawsze dokształcałem się, bo wiedziałem, że dotarcie do tego celu nie przyjdzie samo.
Podkom. Robert Stypiński ma bogate doświadczenie zawodowe. Służył w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym, Wydziale ds. Nieletnich, potem w Wydziale do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu KMP w Ostrołęce. Na stopień podkomisarza awansował w 2018 r.
– W KMP w Ostrołęce pracujemy w obsadzie dwuosobowej. Ja, jako dyżurny, i zastępca dyżurnego. Dla mnie czas reakcji jest priorytetowy. Gdy jestem na stanowisku kierowania, to przedkładam szybkość dojazdu patrolu na miejsce zdarzenia nad szybkością wprowadzenia informacji do systemu SWDP. Tak jest szczególnie, gdy chodzi o interwencję domową i w zdarzeniu udział mogą brać bezbronne dzieci. Jak ktoś potrzebuje pomocy, to każda sekunda jest bezcenna. Stanowisko dyżurnego jest bardzo ważne w każdej jednostce, bo to od niego zależne są pierwsze i często najważniejsze decyzje dotyczące pierwszych czynności wykonywanych na miejscu zdarzenia. Dlatego potrzebne są tego typu turnieje kwalifikacji zawodowych, bo służą profesjonalizacji Policji, a to przekłada się na bezpieczeństwo obywateli.
ANDRZEJ CHYLIŃSKI
zdj. Krzysztof Chrzanowski, Andrzej Chyliński, Aneta Giżyńska, Izabela Pajdała-Kusińska, Paweł Ostaszewski, KWP we Wrocławiu