Wśród zaproszonych gości znaleźli się także wojewoda łódzki Zbigniew Rau, wicemarszałek województwa łódzkiego Robert Baryła, parlamentarzyści, europarlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, biur KGP, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, w tym delegacja z Niemiec, sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele władz kościelnych, przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich oraz harcerstwa, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele instytucji współpracujących z Policją woj. łódzkiego, a także przewodniczący związków zawodowych, prezesi Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA.
Obchody rozpoczęły się wieczorną mszą w intencji policjantów i pracowników Policji, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza wystawiono posterunek honorowy oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą funkcjonariu-szy Policji Państwowej II Okręgu Łódzkiego, której pomysłodawcą i fundatorem było Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi.
Po złożeniu meldunku przez dowodzącego uroczystością głos zabrał komendant wojewódzki Policji w Łodzi nadinsp. Andrzej Łapiński, który powitał wszystkich policjantów i pracowników Policji. Podkreślił też rolę Święta Policji jako czasu uhonorowania służby na rzecz niezwykle ważnych wartości, takich jak życie, zdrowie i mienie, a także odpowiedniej chwili, aby podziękować za profesjonalną pracę na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sylwester Tułajew odczytał list od minister SWiA Elżbiety Witek i przypomniał, że „(...) 100 lat temu została powołana do życia Policja Państwowa, która od samego początku swojego istnienia dbała o bezpieczeństwo mieszkańców wolnej i niepodległej ojczyzny. Dziś wspominamy szczególnie tych, którzy pełniąc służbę oddali to co najcenniejsze – swoje życie. Dzisiejsze święto to doskonała okazja, by podziękować za Państwa trud, odpowiedzialną i w pełni profesjonalną służbę. To dla mnie wyjątkowy zaszczyt, że w 100-lecie mogę Wam za to podziękować”.
– Bez codziennej służby, codziennych interwencji i rozmów z ludźmi nie moglibyśmy liczyć na zaszczyty. Dziękuję, że codziennie dbacie o bezpieczeństwo mieszkańców woj. łódzkiego – powiedział I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak i pogratulował komendantowi wojewódzkiemu Policji w Łodzi nadinsp. Andrzejowi Łapińskiemu nominacji generalskiej.
W dalszej części wręczone zostały medale i odznaczenia państ-wowe i resortowe, akty mianowania na wyższe stopnie policyjne, a także inne wyróżnienia, w tym przyznany decyzją MSWiA Medal Stulecia Utworzenia Policji Państwowej, który otrzymał wojewoda łódzki. Łącznie w garnizonie łódzkim awans w stopniu otrzymało w tym roku 1616 funkcjonariuszy, wręczono też 26 Medali za Długoletnią Służbę, 47 Odznak „Zasłużony Policjant” i 13 Medali za Zasługi dla Policji. Część oficjalną zakończyła defilada pododdziałów.
Następnego dnia na Rynku Manufaktury zorganizowano piknik policyjny, który rozpoczął się turniejem siatkówki plażowej o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Wzięły w nim udział reprezentacje funkcjonariuszy Służby Więziennej i Policji. Po emocjonujących zmaganiach na „miejskiej plaży” zwyciężyła drużyna KWP w Łodzi. Podczas pikniku zaprezentowała się Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz grupa rekonstrukcyjna z Radomia. Nie zabrakło także policyjnych motocykli i koni.
W tym roku łódzcy policjanci włączyli się w akcję charytatywną na rzecz wsparcia Stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa”. Podjęli wyzwanie zebrania 100 kg zakrętek na 100. rocznicę powstania Policji Państwowej, a ostatecznie zebrali blisko tonę. Podczas pikniku nadinsp. Andrzej Łapiński przekazał wiceprezesowi stowarzyszenia symboliczny worek z zebranymi nakrętkami.
oprac. PM
KWP w Łodzi