Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Dzień na Agrykoli

Piknik niby podobny do ubiegłych, ale atmosfera inna – bardziej podniosła. Setna rocznica formacji może być tylko raz. Atrakcje przyciągnęły wielu funkcjonariuszy i ich najbliższych, a zaproszeni goście wciągnęli się do zabawy, gdzie sport przeplatał się z muzyką, a śmiech z momentami wzruszenia.

Nic zatem dziwnego, że odwołania do historii formacji pojawiły się na każdym kroku – na stoiskach promocyjnych jednostek i biur Komendy Głównej Policji, a także podczas oficjalnych wystąpień i towarzyskich rozmów.

DUŻO SPORTU

Impreza zorganizowana 27 lipca br. tradycyjnie na terenie Warszawskiego Centrum Sportu Młodzieżowego „Agrykola” rozpoczęła się od piłkarskiego meczu kobiet między reprezentacjami Policji i Wojska Polskiego. Wygrały policjantki 4:0 (1:0), a bramki zdobyły Paulina Magulska (dwie), Malwina Mazur oraz Karolina Wasilkiewicz. Wysokie zwycięstwo nie do końca oddaje atmosferę przebiegu gry, która była bardzo wyrównana.

Tradycją pikniku rodzinnego na Agrykoli są wizyty zagranicznych służb współpracujących z polską Policją i mecze piłkarskie. Reprezentacja prowadzona przez koordynatora Komendanta Głównego Policji ds. organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych Andrzeja Kuczyńskiego w przeszłości mierzyła się m.in. z Niemcami, Hiszpanami, Litwinami i Mołdawianami. W tym roku jej rywalem była reprezentacja USA złożona z nowojorskich policjantów (NYPD).

DAR SERCA OD GOŚCI Z AMERYKI

Towarzyskie mecze są tak naprawdę pretekstem do nawiązywania nowych znajomości i zacieśniania współpracy między polskimi funkcjonariuszami a ich kolegami z innych krajów. Dlatego wizyta Amerykanów w Polsce nie ograniczyła się do rozegrania meczu, lecz także do udziału w Centralnych Obchodach Święta Policji. W składzie ich delegacji była przewodnicząca Stowarzyszenia im. gen. Pułaskiego (NYPD Pulaski Association) sierż. Donna Zabo, która w Warszawie na ręce prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach mł. insp. w st. spocz. Ireny Zając oraz przewodniczącego Rady Fundacji nadinsp. w st. spocz. Władysława Padło przekazała pieniądze zebrane wśród nowojorskich policjantów.

Cichym bohaterem stojącym za kulisami wizyty nowojorskich policjantów w Polsce był sierż. Marcin Doczek, Polak z Kęt, od 1991 roku mieszkający w USA, służący w NYPD. W ubiegłym roku, podczas wizyty Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr. Jarosława Szymczyka zrodził się pomysł meczu polskich i amerykańskich policjantów. Sierż. Marcin Doczek dopilnował, aby doszedł on do skutku. Drużynie amerykańskiej towarzyszyła ambasador USA w Polsce Geor-gette Mosbacher, która w swoim przemówieniu na Agrykoli podkreśliła, że w tym roku przypada także 100. rocznica nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Polską i USA. Po oficjalnych wystąpieniach pani ambasador bawiła się równie dobrze, jak świętujący policjanci. Pierwszym kopnięciem piłki rozpoczęła mecz między drużynami policji Polski i USA. Oba mecze rozegrano pod patronatem PZPN.

ZACHĘCIĆ NASTĘPNYCH

W chwilach przerwy od sportowych emocji grała Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz występowały cheerleaderki Bell Arto. Goście zwiedzali stoiska przygotowane m.in. przez Biuro Ruchu Drogowego KGP, Biuro Prewencji KGP, Biuro Komunikacji Społecznej KGP, Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP, Biuro Kadr Szkolenia i Obsługi Prawnej KGP, Centralny Pododdział Konterrorystyczny Policji „BOA” oraz Komendę Stołeczną Policji i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Mogli z bliska zobaczyć nowy samochód BMW wykorzystywany przez słynną grupę pościgową SPEED, zapoznać się z zasadami ratowania ludzi potrzebujących pierwszej pomocy i przejrzeć bogatą ofertę wydawnictw edukacyjnych oraz materiałów promocyjnych.

UDZIAŁ WAŻNIEJSZY NIŻ WYNIK

Mecz policjantów Polska – USA zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 5:1 (4:0). Bramki zdobyli Rafał Gnap (dwie), Krzysztof Stachlewski (dwie) i Marcin Składowski oraz Diego Martinez. Kapitanem reprezentacji polskiej Policji był szef formacji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, który zaraz po ostatnim gwizdku podziękował wszystkim piłkarzom za grę. Miano najlepszych graczy zdobyli Paulina Krawczyk z drużyny Wojska Polskiego i Amerykanin Diego Martinez.

Potem wystrzeliły girlandy i był smaczny tort, ale nie był to koniec pikniku. Rozegrano jeszcze bieg na 5 km, w którym uczestniczyło ponad 400 osób, a wśród nich komendant CBŚP insp. Paweł Półtorzycki i zastępca komendanta CBŚP insp. Adam Cieślak. Rywalizację pań wygrała Monika Nawrat, przed Aleksandrą Szyszką i funkcjonariuszką CPKP „BOA”. Wśród panów drugi raz z rzędu wygrał Kamil Lubowiecki, przed Pawłem Wylężkiem i funkcjonariuszem CBŚP. Wśród policyjnych weteranów misji poza granicami kraju najszybszy był Paweł Makowski, przed Krzysztofem Fitrzykiem i Krzysztofem Szymańskim. Jednak od nagród ważniejsza była promocja zdrowego stylu życia i przyjemnie spędzony dzień z rodzinami i znajomymi.

Organizatorem pikniku rodzinnego na Agrykoli był Gabinet KGP przy współpracy Regionu Centralne Biuro Śledcze MSP IPA, Stołeczna Grupa Wojewódzka MSP IPA, KSP oraz Stowarzyszenie Weteranów Działań poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

ANDRZEJ CHYLIŃSKI
zdj. autor