Majka Days
Drugi weekend czerwca w małopolskich Dobczycach upłynął pod znakiem kolarstwa. Dwudniowe święto fanów szosowego ścigania pod patronatem medalisty olimpijskiego Rafała Majki zgromadziło ponad 1000 uczestników. W ramach imprezy odbyły się również Mistrzostwa Polski Policji w Kolarstwie Szosowym w Jeździe Indywidualnej na Czas oraz Wyścig ze startu wspólnego – Grand Prix Policji „100 km na 100-lecie Policji”.
Na czasówce wśród pań najlepsza okazała się Izabela Kłosowska, będąca w składzie Reprezentacji Polskiej Policji w Kolarstwie, na co dzień z KMP w Białymstoku. Drugie miejsce zajęła Anna Kroner z KPP w Starachowicach, a trzecie Anna Starzyńska z Reprezentacji Polskiej Policji w Kolarstwie, na co dzień z KPP w Pile. Panowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. W klasyfikacji do 40. roku życia zwyciężyli członkowie Reprezentacji Polskiej Policji w Kolarstwie. Tytuł Mistrza Polski Policji w Jeździe Indywidualnej na Czas zdobył Paweł Baranek, na co dzień z KSP. Za nim uplasował się Radosław Wasilewski, służący w KMP w Zamościu, a brązowy medal odebrał Karol Filipienko z KRP Warszawa I. W kategorii powyżej 40. roku życia na jedenastokilometrowej czasówce triumfował kierownik Reprezentacji Polskiej Policji w Kolarstwie Dariusz Zięba, na co dzień dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”. Drugie miejsce zajął Paweł Szymański z reprezentacji, na co dzień z KPP w Busku-Zdroju. Na trzecim stopniu podium stanął Szymon Sędzik, zastępca kierownika reprezentacji, na co dzień I zastępca komendanta miejskiego Policji w Lesznie
Wyścig ze startu wspólnego to w przypadku pań 55 km, a w przypadku panów 76. Wśród kobiet ponownie zwyciężyła Izabela Kłosowska przed Anną Kroner i Katarzyną Mikoś z KMP w Krakowie. Wśród młodszych panów kolejność była identyczna jak na czasówce: 1. Paweł Baranek, 2. Radosław Wasilewski i 3. Karol Filipienko. W kategorii powyżej 40 lat ponownie wygrał Dariusz Zięba, za nim przyjechał Piotr Ścigała z KMP w Częstochowie, a trzecie miejsce wywalczył Paweł Szymański. Reprezentacja Polskiej Policji w Kolarstwie zajęła drużynowo drugie miejsce na dystansie 76 km wśród wszystkich zespołów.
Rafał Majka w dowód uznania za świetnie zabezpieczone przez małopolskich policjantów trasy wyścigów przekazał Komendantowi Głównemu Policji gen. insp. Jarosławowi Szymczykowi koszulkę z autografem.
P.Ost.
Turniej Koziego
We Wrocławiu odbył się 24 maja br. II Ogólnopolski Turniej w Piłce Nożnej im. podkom. Mariusza Koziarskiego „Koziego”. Patron imprezy to funkcjonariusz wrocławskich antyterrorystów, który zginął podczas akcji zatrzymania niebezpiecznych przestępców, którzy w nocy z 2 na 3 grudnia 2017 r. próbowali okraść bankomat w Wiszni Małej. Wrocławski kontrterrorysta zostawił żonę i dwójkę dzieci. Koledzy postanowili uczcić jego pamięć, organizując turniej piłkarski. Impreza weszła do Harmonogramu wydarzeń sportowo-rekreacyjnych pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji i już po raz drugi zgromadziła drużyny z całej Polski. Najlepsza okazała się Reprezentacja KGP. Drugie miejsce zajęła drużyna KMP w Wałbrzychu, a trzecie zespół z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach. Trener i koordynator imprez resortowych z KGP Andrzej „Pułkownik” Kuczyński przekazał w imieniu całej drużyny zdobyty puchar reprezentantom najlepszego SPKP, czyli antyterrorystom z Katowic, co spotkało się z aplauzem całej sali.
P.Ost.
Na rękę
W Sosnowcu odbyły się 7 czerwca I Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Armwrestlingu, czyli siłowaniu na rękę. Zgłosiło się 39 osób reprezentujących: Policję, Służbę Ochrony Państwa, Służbę Więzienną, Lasy Państwowe, straż pożarną i straż miejską. Policję reprezentowali zawodnicy z komend wojewódzkich w: Gdańsku, Krakowie, Lublinie i Katowicach.
Impreza po raz pierwszy w naszym kraju przyjęła formę Mistrzostw Polski w siłowaniu na rękę służb mundurowych. Poprzednio zawody dwukrotne odbywały się w formule zawodów wojewódzkich. Impreza prowadzona była przez profesjonalistów z Federacji Armwrestlingu Polska. W jej trakcie odbyła się także walka pokazowa oraz konkursy dla młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. W kategorii OPEN kobiet zwyciężyła Lidia Fidura z KMP w Gliwicach. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Szewczyk z KMP w Tychach, a trzecie Klaudia Kamrowska z KPP w Będzinie. Wśród mężczyzn w kategorii wagowej do 90 kg pierwsze miejsce zajął Bartłomiej Bednarski z KMP w Krakowie przed Łukaszem Zawidzkim z 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie i Piotrem Dadanem z OSP w Jaworznie. W kategorii 90–100 kg zwyciężył Przemysław Gumółka z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Drugie miejsce zajął Maciej Spyra z Nadleśnictwa Olkusz, a trzecie Radosław Kleczkowski z 3. Kompanii Regulacji Ruchu. W kategorii powyżej 100 kg pierwsze miejsce wywalczył Grzegorz Grębski z KWP w Gdańsku. Drugie miejsce zajął Łukasz Warmuz z KPP w Będzinie, a trzecie Marcin Fischer z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. W kategorii OPEN na lewą rękę zwyciężył Bartłomiej Bednarski przed Przemysławem Gumółką i Łukaszem Zawidzkim.
SONIA KEPPER
zdj. autor
Policyjne regaty
W dniach 25–26 maja br. na jeziorze Sławskim w województwie lubuskim odbyły się Żeglarskie Mistrzostwa Polski Policji w klasie Omega o Puchar Komendanta Głównego Policji „Sława 2019”. Na starcie stanęło 17 załóg z całej Polski. Imprezę uświetniły występy artystyczne Orkiestry KWP we Wrocławiu i zespołu szantowego Za Horyzontem.
Pierwsze miejsce w mistrzostwach zajęła załoga z KPP w Nowej Soli, drugie miejsce wywalczyła drużyna z KWP w Szczecinie, a trzecie żeglarze z pierwszego zespołu KWP w Poznaniu. Komendant wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. nadinsp. Helena Michalak ufundowała Statuetkę Fair Play, którą wyróżniono załogę Wydziału Prezydialnego KWP we Wrocławiu.
P.Ost.
zdj. Dawid Brzeziński
Konwój Cup 2019
Reprezentacje wydziałów konwojowych komend wojewódzkich Policji przyjechały w dniach 17–19 maja br. do Białobrzegów, aby wyłonić tegorocznego mistrza w piłce nożnej halowej. Impreza będąca oddolną inicjatywą funkcjonariuszy konwojówki weszła już na stałe do policyjnego kalendarza wydarzeń sportowych. W VI Mistrzostwach Polski Wydziałów Konwojowych Policji w Halowej Piłce Nożnej „Konwój Cup 2019” najlepsi okazali się funkcjonariusze z KWP w Rzeszowie. Drugie miejsce zajęła konwojówka z KWP w Poznaniu, a trzecie zespół Wydziału Konwojowego KWP w Katowicach. Marcin Karczyński z KWP w Poznaniu wybrany został najlepszym zawodnikiem mistrzostw. Krzysztof Weres z KWP w Rzeszowie okazał się najlepszym strzelcem, a Wojciech Dzura z KWP w Katowicach najskuteczniejszym bramkarzem. Policjanci z KWP w Gdańsku wrócili na wybrzeże z tytułem Drużyny Fair Play.
P.Ost.
Mundurowy badminton
VII Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Badmintonie rozegrano w Suchedniowie w ostatni weekend kwietnia. Zawody, przygotowane przez Świętokrzyski Związek Badmintona i Świętokrzyską Grupę Wojewódzką IPA, zgromadziły na kortach ponad stu zawodników ze służb mundurowych i jednostek Wojska Polskiego z całej Polski. Mistrzostwa patronatem honorowym objął Minister Obrony Narodowej. Rozegrano 216 meczów, które wyłoniły mistrzów w osiemnastu kategoriach. Wyniki dostępne są pod linkiem udostępnionym na stronie Świętokrzyskiej Grupy Wojewódzkiej IPA.
P.Ost.
Mistrzostwa w strzelaniu
W SP w Katowicach 1 czerwca odbyły się Mistrzostwa Policji w Strzelaniu. W szranki stanęło 158 strzelców. Zgłosiło się także 38 zespołów, które rywalizowały w klasyfikacji drużynowej. Formuła mistrzostw jest otwarta, więc na starcie stanęły też reprezentacje innych służb. Pierwsze miejsce indywidualnie zajął Grzegorz Orłowski, reprezentujący drużynę Weterani RP, na co dzień z SOP. Tuż za nim z jednym punktem mniej znalazł się Marcin Sałabut z drużyny KSP 2. Trzecie miejsce wywalczył Grzegorz Hyra z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach. Wśród pań najcelniej strzelała Agnieszka Szymanik z KSP 2. Za nią uplasowały się Monika Szeremeta z KWP w Katowicach i Izabela Krypciak z OISW w Katowicach. Drużynowo zwyciężyli Weterani RP przed zespołem KSP 1 i reprezentacją SP w Katowicach.
P.Ost.
Liga – pierwsze zawody
Na strzelnicy KGP przy ulicy Iwickiej w Warszawie 6 czerwca 2019 r. odbyła się pierwsza tura VI Ogólnopolskiej Ligi Strzeleckiej Funkcjonariuszy, Żołnierzy i Weteranów. Organizatorem zawodów są: Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej i Służba Ochrony Państwa. Zawody pod patronatem MSWiA w trzech turach wyłonią najlepszych strzelców w Polsce.
W pierwszym etapie o Puchar Komendanta Głównego Policji startowali funkcjonariusze i żołnierze reprezentujący m.in.: ABW, Wojsko Polskie, SOP, KAS, Służbę Więzienną, Straż Ochrony Kolei, Straż Graniczną, Straż Leśną i Policję. Zawodnicy zmierzyli się w strzelaniu dokładnym do tarczy TS-2 oddalonej o 25 m i strzelaniu dynamicznym do tarczy TS-10 – czarny francuz.
W czerwcowych zawodach w kategorii drużynowej zwyciężyli strzelcy z Okręgowego Inspektoratu SW w Katowicach, na drugim miejscu byli funkcjonariusze z SOP, a na trzecim stołeczni policjanci z KRP I. Najlepszymi strzelcami w klasyfikacji indywidualnej kobiet zostały: Agnieszka Szymanik ze stołecznej Policji (KRP III), na drugim miejscu – Izabela Krypciak z OISW w Katowicach i na trzecim – Aleksandra Rudnik z KMP w Bydgoszczy. W klasyfikacji indywidualnej OPEN zwyciężył Grzegorz Orłowski z SOP, na drugim miejscu znalazł się Grzegorz Hyra z OISW w Katowicach, a na trzecim Dariusz Wacławski z WSPol. w Szczytnie.
Puchary, statuetki, nagrody rzeczowe i dyplomy wręczali: w imieniu Komendanta Głównego Policji – insp. Dariusz Matusiak, naczelnik Wydziału Wsparcia Kierownictwa KGP GKGP, dyrektor Zarządu I SOP płk Andrzej Sidorowicz-Radzikowski i Andrzej Kuczyński, koordynator Komendanta Głównego Policji ds. organizacji imprez sportowo--rekreacyjnych. W trakcie zawodów odbył się turniej charytatywny dla przyjaciół Policji. W tej rundzie zebrano 2260 zł dla Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.
KRZYSZTOF CHRZANOWSKI
zdj. autor
Biegiem po górach
24 maja br. w Beskidach odbyły się III Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim o Puchar Komendanta Głównego Policji. Zawody zorganizowano w gminie Lipowa, a trasa wiodła górskimi szlakami z Doliny Zimnika przez Kościelec, Malinowską Skałę i najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne. Start i meta zlokalizowane były koło Nadleśnictwa w Węgierskiej Górce. Dystans to 21 097 km, tyle że po górach. Poza służbami mundurowymi mogli startować także goście. W kategorii kobiet do lat 40. najlepsza okazała się Monika Kapera z Reprezentacji Polskiej Policji w Lekkoatletyce, na co dzień z garnizonu wielkopolskiego. Drugie miejsce zajęła Joanna Frukacz z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej, a trzecie Barbara Piwiszkis ze Straży Miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju. Wśród pań powyżej 40 lat triumfowała Aleksandra Szyszka z Reprezentacji Polskiej Policji w Lekkoalteltyce, na co dzień w KSP, przed Joanną Mężyk z KMP w Katowicach i Moniką Mrugałą z reprezentacji policyjnej, a na co dzień podlegającą pod KWP w Opolu.
Wśród panów do 40. roku życia najszybszy był Michał Świadek z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Za nim uplasował się Bartosz Ceberak z KWP w Rzeszowie, a trzecie miejsce zajął Rafał Jura z KWP w Krakowie. Kolejność wśród mężczyzn powyżej lat czterdziestu była następująca: 1. Adam Thiel z Reprezentacji Polskiej Policji w Lekkoatletyce, na co dzień podlegający pod KWP w Gdańsku, 2. Mariusz Noski z KWP we Wrocławiu i 3. Tadeusz Jurczak z CBŚP. Drużynowo zwyciężyła Reprezentacja Polskiej Policji w Lekkoatletyce przed zespołem z KWP w Krakowie i teamem CBŚP. Podczas zakończenia mistrzostw nagrodę powiatu żywieckiego za upowszechnianie sportu otrzymał pomysłodawca Ekstremalnego Półmaratonu Górskiego, zwycięzca poprzednich jego edycji asp. Jacek Michulec z KPP w Żywcu.
P.Ost.
Zlot turystyczny
Przedstawiciele kół i klubów PTTK działających przy jednostkach Policji i Straży Granicznej uczestniczyli w dniach 8–11 maja w XXXIII Zlocie Aktywu Turystycznego Resortu Spraw Wewnętrznych „Brok – Warszawa 2019” . Organizatorem tegorocznej imprezy było Kolo PTTK „ZER-ki” przy Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA, a bazą ośrodek „Rzemieślnik” w Broku. W trakcie zlotu odbyło się spotkanie z pisarzem Jerzym Aleksandrem Wlazło, który opowiadał o tworzeniu książki „Chłopak z Katynia”, opisującej losy Henryka Truszczyńskiego, świadka odkrycia polskich grobów na nieludzkiej ziemi. Turyści mieli okazję uczestniczyć w wycieczce „Warszawa inaczej”, podczas której zobaczyli m.in.: Muzeum Praskie, Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego na Ząbkowskiej, szubienicę na Woli pamiętającą czasy okupacji, Kolonię Wawelberga czy grodzisko na Bródnie. Zwiedzili także Muzeum Gwizdka w Gwizdałach, Zamek w Liwie oraz Muzeum Rolnictwa i Skansen w Ciechanowcu. Honorowy patronat nad zlotem objęła dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA Małgorzata Zdrodowska.
P.Ost.
zdj. Aleksander Załęski
¼ Iron Mana
W Mietkowie 8 czerwca odbyły się III Mistrzostwa Polski Policji w Triathlonie na Dystansie ¼ Iron Mana. Do przepłynięcia było 950 m, do przejechania na rowerze 45 km i do przebiegnięcia 10,5 km. Do mety dobiegło 35 zawodników.
Wśród pań zwyciężyła Iwona Panas z KPP w Chełmie, będąca w składzie Reprezentacji Polskiej Policji w Pływaniu, która wygrała także kategorię IPA kobiet i kategorię wiekową K 30. W klasyfikacji mężczyzn najlepszy był Marek Kowalczyk z Reprezentacji Polskiej Policji w Triathlonie, na co dzień służący w OPP w Bydgoszczy, który także zwyciężył w klasyfikacji IPA mężczyzn oraz kategorii wiekowej M 40+. W grupie wiekowej K 40+ wśród policjantek zwyciężyła Ewa Karpienia z KWP w Szczecinie. W kategorii M 20 pierwsze miejsce zajął Rafał Marek z SPPP w Bielsku-Białej. Kategorie M 30 wygrał Bartosz Ceberak z Reprezentacji Polskiej Policji w Triathlonie, na co dzień z garnizonu podkarpackiego, który w klasyfikacji OPEN policjantów uplasował się na drugiej pozycji.
P.Ost.