Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

I ZASTĘPCA KGP Pożegnanie ze służbą

Policjantki, Policjanci, Pracownicy Policji! Żegnając się ze służbą, chciałbym podziękować za wspólny czas oraz współpracę, dzięki której służba kryminalna w ciągu ostatnich 3 lat odnosiła znaczące sukcesy.

Jestem dumny, że miałem zaszczyt pracować z ludźmi zaangażowanymi, którym leży na sercu dobro i bezpieczeństwo naszego kraju. Podziękowania składam również kierownictwu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z panem ministrem Joachimem Brudzińskim na czele, mojemu bezpośredniemu przełożonemu gen. insp. dr. Jarosławowi Szymczykowi oraz jego obecnym i byłym zastępcom, z którymi miałem zaszczyt pełnić służbę, a także komendantom wojewódzkim Policji i szefom Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Bez Państwa wsparcia, udzielonego mi kredytu zaufania oraz ogromnych pokładów życzliwości nie miałbym szansy na realizację tego, co wspólnie dokonaliśmy.

Oceniając stan przestępczości w latach 2016–2018, w których miałem zaszczyt kierować pionem kryminalnym Policji, jestem przede wszystkim dumny z tego, że z roku na rok systematycznie ograniczana była przestępczość, co niewątpliwie ma bezpośredni wpływ na wysoki wskaźnik poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, obrazuje skalę skuteczności naszej formacji i buduje zaufanie do niej.

Obserwowany jest również wzrost wykrywalności przestępstw, co jest wynikiem efektywnych działań Policji poprzedzonych analizami zagrożeń. Ustalanie i zatrzymanie sprawców przestępstw pozwala pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej, a szczególnie w ostatnich latach skutecznie pozbawić ich korzyści majątkowych pochodzących z dokonanych przestępstw. Tendencje spadkowe dotyczą wielu rodzajów czynów (szczególnie z 7 kategorii najbardziej uciążliwych), przy czym największe ograniczenia nastąpiły w: kradzieżach cudzej rzeczy, rozbojach, wymuszeniach i kradzieżach rozbójniczych, kradzieżach z włamaniem do pojazdów. To olbrzymia praca i wysiłek przede wszystkim funkcjonariuszy posterunków, komisariatów, komend miejskich, rejonowych i wojewódzkich Policji. 

Szanowni Państwo, chylę głowę przed Waszym zaangażowaniem, skutecznością oraz profesjonalizmem. Jestem dumny, że mogłem służyć z ludźmi takimi jak Wy.

Dzięki działaniom policjantów CBŚP w 2018 roku na czarny rynek nie trafiło ponad 11 ton narkotyków, zlikwidowano 22 laboratoria narkotyków syntetycznych i 40 plantacji konopi indyjskich, na których zabezpieczono ponad 14 tysięcy krzewów.

W ciągu ostatnich trzech lat znacząco wzrosła też wartość mienia zabezpieczonego od sprawców przestępstw, do kwoty blisko dwóch miliardów złotych. Marka Centralnego Biura Śledczego Policji dzięki jego kompetentnym funkcjonariuszom jest szeroko rozpoznawana poza granicami naszego kraju.

Od 2016 roku wprowadziliśmy lub zmodyfikowaliśmy wiele aktów prawnych, dostosowując prawo policyjne do zmieniających się przepisów oraz dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Między innymi 3 stycznia 2019 roku podpisane zostało zarządzenie nr PF-1 w sprawie metod i form wykonywania przez Policję czynności operacyjno-rozpoznawczych, będące najważniejszym aktem prawnym regulującym pracę operacyjno-rozpoznawczą w Policji. Udało się również zainicjować prace nad zmianami w rozporządzeniu w sprawie tworzenia i gospodarowania funduszem operacyjnym Policji oraz w zarządzeniu w sprawie metodyki wykonywania przez Policję zadań w zakresie udzielania ochrony i pomocy pokrzywdzonym i świadkom oraz innym osobom zagrożonym zamachami na życie lub zdrowie.

Już w grudniu 2016 r. utworzyliśmy w strukturze komendy głównej nowe Biuro do Walki z Cyberprzestępczością, a w ubiegłym roku dodaliśmy do niego komórki dochodzeniowo-śledcze. Jest to nasza odpowiedź na zmieniający się charakter przestępczości, która przeniosła się w dużej mierze do przestrzeni wirtualnej. Z pewnością przed Policją stoi na tym polu ogrom wysiłków w przyszłości.

Z nowoczesnych technologii korzysta też Biuro Wywiadu i Informacji Kryminalnych KGP. Dzięki gromadzeniu i analizie danych w systemach KSIP i SIO funkcjonariusze tego biura znacząco przyczynili się do minimalizacji wystąpienia zagrożeń w ramach prowadzonych zabezpieczeń, w tym dużych imprez o zasięgu międzynarodowym. Uruchomiliśmy w ubiegłym roku Sekcję Całodobowej Obsługi Punktu Kontaktowego PNR, zajmującą się pozyskaniem informacji dotyczących przemieszczania się członków grup przestępczych, jak również typowania szlaków przemytu środków odurzających oraz zatrzymywania osób ukrywających się przed organami ścigania. Dostęp do informacji oraz ich analiza to obecnie ważny element pozwalający na ukierunkowanie działań Policji w zakresie zwalczania przestępczości.

Wspominając o kontaktach zagranicznych, nie mogę pominąć funkcjonariuszy i pracowników Biura Międzynarodowej Współpracy Policji – dziękuję Państwu za profesjonalizm, dzięki któremu jako formacja mamy doskonałe kontakty z policjami innych państw. Zaszczytem jest dla mnie fakt, że od 2016 r. byłem osobistym przedstawicielem premiera podczas posiedzeń strategicznych Grupy Zadaniowej Państw Regionu Morza Bałtyckiego ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej.

Przygotowywana jest koncepcja utworzenia Rezerwowej Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, która może wziąć udział w działaniach realizowanych przez misję Unii Europejskiej w zakresie praworządności (EULEX Kosowo) oraz koncepcja utworzenia Polskiego Kontyngentu Policyjnego w ramach Misji ONZ w Sudanie Południowym (UNMISS). Obecnie trwają prace legislacyjne związane z przygotowaniem uczestników.

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji rozwijało systematycznie swoją działalność naukową i współpracę międzynarodową, co wpływa na dalszy istotny rozwój polskiej kryminalistyki. Przed nami w tym obszarze jeszcze wiele działań, chociażby wprowadzenie metodyki DVI.

Służba kryminalna na równi z innymi pionami zaangażowana była też w działania związane z zabezpieczeniem najważniejszych przedsięwzięć ostatnich lat, takich jak szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży oraz Szczyt Klimatyczny COP24. Podziękowania kieruję jeszcze raz do wszystkich policjantów w Polsce – to dzięki Waszym działaniom i poświęceniu zminimalizowane zostały zagrożenia prawidłowego przebiegu tych wydarzeń.

Ponad 26 lat służby w pionie kryminalnym dało mi możliwość poznania na swojej drodze niezwykłych ludzi – policjantek, policjantów, pracowników Policji, którzy tworzą w najodleglejszych zakątkach kraju naszą formację. To dzięki Wam cieszy się ona tak wielkim zaufaniem społecznym. Jestem zaszczycony, że mogłem wraz z Wami stanowić jej część.

Podziękowania składam również moim Koleżankom i Kolegom oraz byłym przełożonym, z którymi oraz pośród których zdobywałem zawodowe doświadczenie na poszczególnych etapach służby. 

Przyszedł czas na nowy rozdział w moim życiu, zawsze jednak będę się czuł jednym z Was. Życzę Wam powodzenia, wielu  sukcesów w walce z przestępczością oraz spokojnej i bezpiecznej służby.

Z wyrazami szacunku

 




nadinsp. dr Andrzej SZYMCZYK