Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Sukcesy w Kosowie

Polski policjant sierż. sztab. Mateusz Lipigórski, który służy obecnie w Jednostce Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie, zajął drugie miejsce w zimowej edycji Marszu Duńskiego. Imprezę zorganizowali 6 stycznia br. żołnierze z Duńskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Na starcie stanęło ponad 500 żołnierzy i funkcjonariuszy z kilkunastu państw.

Trasę liczącą 21 km należało pokonać w pełnym wyposażeniu, co w Kosowie oznacza nie tylko mundur, dziesięciokilogramowy plecak i wysokie buty służbowe, ale także broń i kamizelkę kuloodporną. Zimno i padający śnieg wpływały na wyniki. Polski policjant pokonał trasę w 1 godzinę i 54 minuty.

Dwa tygodnie później, 21 stycznia br. sierż. sztab. Mateusz Lipigórski wraz z kolegami wziął udział w Biegu „Martin Luther King Jr. 5 mile Team Relay Race”. Jak sama nazwa wskazuje, bieg był zespołowy, a dokładnie sztafetowy na dystansie 5 mil. Każdy zawodnik z zespołu miał do pokonania 1 milę, czyli 1609 m. Trasę przygotowano na terenie amerykańskiej bazy Bondsteel.

Bieg miał na celu uczczenie pamięci o działaczu na rzecz praw obywatelskich i równouprawnienia Afroamerykanów w USA. Pastor Martin Luther King Jr. urodził się 15 stycznia 1929 r. Został zastrzelony 4 kwietnia 1968 r.

W sztafecie wzięło udział trzynaście pięcioosobowych drużyn. Zespół policjantów XXIX rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie w składzie: st. asp. Sebastian Dzioch, asp. Rafał Misiek, mł. asp. Przemysław Słupkowski, sierż. sztab. Mateusz Lipigórski i sierż. sztab. Grzegorz Pilak zajęli drugie miejsce. Wyprzedzili ich tylko Austriacy.