Oficjalnych uroczystości, festiwali, pikników i innych występów, podczas których grała Orkiestra Reprezentacyjna Policji w 2017 roku, było ponad sto. Ile osób widziało musztrę paradną w jej wykonaniu, tego nie sposób policzyć. W maju, z okazji 13. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, orkiestra wystąpiła w amfiteatrze Łazienek Królewskich, a także w Dolinie Szwajcarskiej w Warszawie, po raz pierwszy uświetniła obchody Święta Konstytucji Norwegii.
– Występy w Łazienkach Królewskich zawsze są dla muzyków policyjnej orkiestry wielkim przeżyciem, tak jak radosna parada dla Norwegów jest tradycyjną formą świętowania rocznicy uroczystości państwowych. Dla nas było zaszczytem i przyjemnością, że mogliśmy poprowadzić ich pochód przez park – mówi kapelmistrz mł. insp. Janusz Trzepizur. – Orkiestra zagrała m.in. kilka marszów, „For Norge, kiempers fødeland”, Kongesangen (hymn norweskiej rodziny królewskiej), a także hymn Królestwa Norwegii, co spotkało się z wyrazami ogromnej sympatii ze strony uczestników pochodu, a także podziękowaniami od ambasadora J.E. Karstena Klepsvika.
W czerwcu policyjni muzycy zapewnili oprawę muzyczną podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka dla dzieci funkcjonariuszy i pracowników Komendy Głównej Policji, a także wystąpili wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej na placu Zamkowym podczas zorganizowanego pod patronatem ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka koncertu „Hymn nad hymnami”. W lipcu pojechali do Pragi na spotkanie orkiestr policyjnych Grupy Wyszehradzkiej.
– Po raz pierwszy mieliśmy okazję poznać kolegów z policyjnych orkiestr Czech i Słowacji. Z Węgrami zaprzyjaźniliśmy się już wcześniej – mówi kapelmistrz mł. insp. Janusz Trzepizur. – Po raz kolejny przekonaliśmy się, że narody zbliża także muzyka.
Ale lipiec i sierpień to dla orkiestry gorący okres z okazji organizowanych w całym kraju obchodów Święta Policji. Jesień 2017 r. zaznaczyła się musztrą paradną na placu Biegańskiego w Częstochowie, która rozpoczęła XVI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego, a także udziałem 25 i 26 listopada w festiwalu orkiestr militarnych Birmingham Tatoo w Wielkiej Brytanii. Tam, pod dachem Arena Birmingham, występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji podziwiało 11 tys. widzów, wśród których obecny był także ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie Arkady Rzegocki. Polska orkiestra występowała pod kierownictwem kapelmistrza mł. insp. Janusza Trzepizura, natomiast pokaz musztry paradnej poprowadził tamburmajor mł. asp. Jakub Pietrucha. Publiczność entuzjastycznie reagowała na wykonywane przez polskiego tamburmajora akrobacje buławą. Festiwal miał formułę wojskowego capstrzyku, przez co nie zabrakło elementów musztry wojskowej oraz obecności licznych pocztów flagowych.
– Festiwal był wspólną inicjatywą władz miejskich Birmingham i Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii. Stąd udział w nim tak znakomitych orkiestr wojskowych, jak The Band of the Household Cavalry czy The Band of the Princess of Wales Royal Regiment – mówi naczelnik Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu KGP podinsp. Zbigniew Bartosiak. – Niezwykle imponujący był finał festiwalu, podczas którego wszystkie orkiestry odegrały wspólnie utwory muzyczne znane powszechnie w Wielkiej Brytanii. Orkiestrom towarzyszyła asysta honorowa The Queens Colour for No. 1 School of Technical Training. Udział Orkiestry Reprezentacyjnej Policji w tym międzynarodowym wydarzeniu służył promocji polskiej kultury w Wielkiej Brytanii oraz stanowił ważne doświadczenie w budowaniu prestiżu policyjnej orkiestry.
Orkiestra Reprezentacyjna Policji w 2018 r. obchodzi 50-lecie swojego istnienia.
ANDRZEJ CHYLIŃSKI
zdj. Zbigniew Bartosiak, Andrzej Mitura, Artur Duszak