W zmaganiach wzięło udział 25 czteroosobowych drużyn reprezentujących szkoły prowadzące klasy o profilu policyjnym z całej Polski. Rozegrano cztery konkurencje: strzelanie, udzielanie pierwszej pomocy, test sprawności fizycznej i sprawdzian z wiedzy o Policji. Tegoroczna edycja turnieju była wpisana w rządowy Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016–2017. Ponadto dla uczniów wszystkich szkół biorących udział w eliminacjach oraz zwycięzców poprzedniej edycji Fundacja ITAKA ogłosiła konkurs na film promujący inne niż ucieczka sposoby rozwiązywania problemów.
TRZY PUCHARY
Zwycięzcą turnieju została drużyna z Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku w składzie: Alicja Nowicka, Damian Wolski, Kamil Mutka i Szymon Szkil (wraz z opiekunem Arkadiuszem Hermanem). Otrzymała puchar ufundowany przez ministra SWiA Mariusza Błaszczaka, który objął honorowy patronat nad turniejem. Drugie miejsce wywalczyła drużyna III LO im. Herberta w Żorach w składzie: Wiktoria Kupczak, Maria Sobik, Dawid Pudlarz i Oskar Muras (opiekun: Iwona Holona). Młodzież dostała puchar ufundowany przez komendanta głównego Policji nadinsp. dr. Jarosława Szymczyka. Na trzecim miejscu znalazła się reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Kwiatkowskiego w Jarocinie w składzie: Zuzanna Kaczmarek, Marcin Orszulak, Mateusz Kmieciak i Marcin Podemski (opiekun: Arleta Krygier-Rybczyńska). Nagrodzono ją pucharem komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Beaty Różniak-Krzeszewskiej.
TRZY FILMY
W konkursie Fundacji ITAKA zadaniem uczestników było nagranie, dowolną metodą i dowolnym sprzętem, maksymalnie 60-sekundowego filmu propagującego inne niż ucieczka sposoby radzenia sobie z problemami. Pierwszą nagrodę zdobył film Roksany Walicy i Jakuba Wójcika z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku. Natomiast nagrody dodatkowe otrzymały filmy autorstwa Krystyny Stanickiej, Agnieszki Remisz i Katarzyny Kalwarczyk z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu oraz Sandry Mikołajewskiej, Maksimy Nowak i Wiktorii Sierszuły z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie.
W drugim dniu turniejowych zmagań w Szkolnej Galerii Sztuki Akwarium odbyła się też wystawa „Na nieludzkiej ziemi”, połączona z wykładem Aleksandra Załęskiego – autora zamieszczonych na niej zdjęć.
AW
zdj. Paulina Politowska, Włodzimierz Chamczyk