Nowatorskim rozwiązaniem jest – zdaniem jego autorów – porzucenie sztywnych, nieinteresujących młodzieży form przekazu i promowanie działań angażujących równocześnie opiekunów i ich podopiecznych. Ideą programu jest zwrócenie uwagi na problemy i zagrożenia czyhające na młodych ludzi.
WARSZTATY FILMOWE
W 2016 roku program profilaktyczno-edukacyjny miał formułę konkursu na najlepszy, krótki materiał filmowy (spot, film) wraz ze scenariuszem 45-minutowej lekcji przygotowanej wraz z pedagogiem lub opiekunem.
Hasłem edycji było: „Kamera! Akcja! Reakcja!, czyli bezpieczne wakacje”. Corocznie, w zależności od podejmowanego tematu, młodzież podczas warsztatów ogląda film, który jest wstępem do projektu i debaty.
W tegorocznych warsztatach pierwszego dnia uczestnicy obejrzeli film „Intruz” w reżyserii Magnusa von Horna. Reżyser, chcąc przybliżyć pomysł na napisanie scenariusza, przesłał do młodych ludzi list, w którym wyjaśnił, co go do tego skłoniło: Żeby zbliżyć się do drugiej osoby, potrzebny jest wysiłek, może nie zawsze przyjemny, ale zawsze ważny. Zachęcam Was do szukania człowieczeństwa tam, gdzie wydaje Wam się, że nie istnieje, nawet jeśli jest to przerażające. Po odczytaniu listu i obejrzeniu filmu odbyła się dyskusja, w której młodzież podnosiła kwestie natury człowieka, jego słabości, nieracjonalnych emocji oraz istniejących w życiu odcieni szarości.
Kolejny dzień wypełniła część teoretyczna, którą prowadzili uznani polscy filmowcy: Paweł Dyllus, Bartosz Piotrowski, Marek Skrzecz i Kacper Sędzielewski. Wykładowcy poruszyli zagadnienia gramatyki języka filmowego oraz podstawy sztuki operatorskiej, a Janusz Martyn objaśnił rolę scenopisu w produkcji filmowej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład Tomasza Mączki o podstawach sztuki montażu. Gościem specjalnym pierwszej tury warsztatów był Alan Andersz, który mówił o sztuce wyboru w aktorstwie i życiu młodego człowieka. W drugiej turze aktor Artur Barciś podzielił się z młodzieżą tajnikami swojego warsztatu z teatru, kina i telewizji.
Trzeciego dnia młodzież, pod opieką filmowców, tworzyła własne filmy opowiadające o ważnych sprawach młodego pokolenia. Uczestnicy pierwszej tury warsztatów podeszli do zadania z dużym zaangażowaniem. Podzieleni na cztery grupy stworzyli cztery świetne etiudy: „Bez opieki”, „Reaguj”, Head-shot” i „Dogrywka”. Druga tura uwieńczona została kolejnymi czterema filmami: „Szczęśliwa siódemka”, „Na zadanie”, „Co Ty zrobiłeś”, „Pani Nowakowa”. Ostatni dzień warsztatów to prezentacja i omówienie prac uczestników zawierające cenne uwagi specjalistów.
SPRAWDZIAN UMIEJĘTNOŚCI
Po warsztatach przyszedł czas na tworzenie filmów konkursowych, które wraz ze scenariuszem zajęć trzeba było złożyć do 15 października br. Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 28 placówek oświatowych, które reprezentowane były przez trzyosobowe drużyny, każda z opiekunem. Wyłonieni laureaci jak co roku zostali nagrodzeni podczas uroczystej gali, która rokrocznie odbywa się w ramach Międzynarodowego Festiwalu CAMERIMAGE. 15 listopada 2016 r. zwycięzcom wręczono złote, srebrne i brązowe statuetki oraz wyróżnienia.
Galę „ Sztuki Wyboru” zaszczycili swoją obecnością m.in.: John Toll (autor zdjęć filmowych, laureat dwóch Oscarów), Michael Chapman (autor zdjęć filmowych – np. „Taksówkarz” czy „Szczęki”), Anthony Dod Mantle (laureat Oscara za zdjęcia do „Slumdog. Milioner z ulicy”) i John Perez (twórca wideoklipów m.in. Rihanny i Shakiry). Wielkie sławy światowego kina zachęcały młodych uczestników projektu do pielęgnowania, a także osiągania zamierzonych celów i marzeń. Namawiały do rozwijania swoich pasji. Choć zdarza się, że nie jest to łatwe, to warto pokonywać swoje słabości i uparcie dążyć do celu.
I miejsce i złotą statuetkę otrzymał film „The Crew”, którego twórcami byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu Paulina Lewicka, Michał Dąbrowski i Karol Grabarek pod opieką Moniki Gorzkiej. Ich etiuda wyróżniła się opanowaniem, zmiennością kadrów, najlepszymi dialogami i otrzymała najwyższą punktację wśród oceniających.
II miejsce i srebrną statuetkę przyznano uczniom X Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkól nr 10 w Toruniu za film „Wakacje z głową”, a III miejsce i brązową statuetkę otrzymał film „Kochanek” autorstwa uczniów z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Wyróżnienia otrzymały filmy „Wakacyjna miłość” z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy, „Mamy problem” z I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy oraz „Puk Puk” z I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Za poruszenie ważnego problemu wyróżniono film „BadHoliDay”, którego twórcami byli uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu. Za największą liczbę odsłon na You Tube nagrodzono zeszłoroczny film „Game of life” z X LO w Toruniu.
POLICYJNE WSPARCIE
Wśród gości festiwalu znaleźli się przedstawiciele Komendy Głównej Policji: dyrektor Biura Komunikacji Społecznej mł. insp. dr Iwona Klonowska, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Biura Prewencji kom. Piotr Lubaszko oraz oficer tego wydziału podinsp. Marzena Kordaczuk-Wąs.
Z uwagi na wcześniej podjęte zobowiązania w gali nie mógł uczestniczyć komendant główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, który w nadesłanym liście słowa uznania skierował szczególnie do młodzieży biorącej udział w projekcie „w społecznie pożytecznym celu wykorzystujecie swój potencjał, wolny czas, zdolności artystyczne oraz umiejętności techniczne. Stworzone przez Was projekty konkursowe stanowią istotne narzędzia w działaniach edukacyjno-profilaktycznych, a tegoroczna edycja projektu – bezpieczne wakacje – jest jednym z priorytetowych obszarów policyjnej profilaktyki kryminalnej. Gratuluję Wam kreatywności i pomysłowości – wszyscy zasługujecie na specjalne wyróżnienie”.
Realizacja tego projektu nie byłaby możliwa bez: MSWiA, KGP, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Fundacji Tumult, Studia Filmowego Blackfish, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, KRUS-u, Zespołu Szkół nr 5 w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, Polskiego Stowarzyszenia Montażystów, Multikina w Bydgoszczy, firm: Canon, Sony, 4Vision, NBP – oddział w Bydgoszczy.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że każdy film powstał dzięki młodym, kreatywnym ludziom, którzy obrazem chcą rozmawiać o rzeczach ważnych. Pokazują, że nie są bierni wobec otaczającej ich rzeczywistości. Stają się przykładem dla swoich kolegów i koleżanek.
asp. sztab. PAULINA MALINOWSKA
Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Bydgoszczy
zdj. Marta Pawłowska (1), KWP w Bydgoszczy