W ostatni czwartek września do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie przyjechali przedstawiciele służb mundurowych, którzy chcieli zmierzyć się w konkurencjach wytrzymałościowo-siłowych. Bój trwał cały dzień. Toczyło go 39 dwuosobowych drużyn. Zadania wykonywane były do upadłego, zgodnie z mottem – „szedł ogień na ogień”, a gdy już nie starczało sił, zawodników niosły wola walki i doping kolegów. Najwytrwalsi okazali się reprezentanci CSP w Legionowie.
W ubiegłym roku w czerwcu odbyła się pierwsza edycja Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych „Jedziemy do odcięcia 2015”. Impreza, skierowana do policyjnych antyterrorystów i członków innych jednostek kontrterrorytycznych, cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Startowały w niej reprezentacje wszystkich pododdziałów i sekcji policyjnych AT oraz specjalsi z innych resortów. Zaraz po zakończeniu mistrzostw pojawiły się deklaracje o kontynuowaniu ich w latach następnych. W Harmonogramie wydarzeń sportowo-rekreacyjnych na 2016 rok, objętych patronatem honorowym komendanta głównego Policji, impreza nosiła jeszcze nazwę Zawody Jednostek Specjalnych i zaplanowana była na maj br. Intensywne przygotowania do operacji „Przymierze” spowodowały zmianę terminu. Przekładając mistrzostwa na wrzesień, rozszerzono także ich formułę, dopuszczając do udziału przedstawicieli wszystkich formacji mundurowych. Nie zmienił się tylko charakter zawodów. W tamtym roku zawodnicy „jechali do odcięcia”, w tym „kładli ogień na ogień”. W obu przypadkach oznaczało to walkę do końca, do upadłego, gdy podczas ostatniej konkurencji na placu boju zostawał jeden zawodnik.
Po ubiegłorocznych doświadczeniach zmodyfikowano także niektóre ćwiczenia. Mundurowi to twardzi ludzie i mogą powtarzać np. podciąganie na drążku po wielokroć, aby więc skrócić czas poszczególnych konkurencji, zawodnicy wykonywali je z obciążeniem. I tak przy podciąganiu zawodnik miał przyczepiony odważnik o wadze 12 kg, a przy dipach, czyli pompkach na poręczach, dźwigał dodatkowo dwudziestokilogramowy ciężar. Druga konkurencja polegała na wykonywaniu przez 4 minuty na przemian: wskoku na skrzynię i pompki. Liczyła się liczba powtórzeń. Trzecie zadanie trzeba było wykonać w jak najkrótszym czasie. Najpierw zawodnicy biegli 400 metrów, następnie przeciągali oponę traktorową na dystansie 10 m, po czym pierwszy zawodnik 15 razy wchodził na skrzynię z czterdziestokilogramowym obciążeniem, a następnie wykonywał 15 przysiadów, także z odważnikami. Po skończeniu pierwszy zawodnik z drużyny dobiegał do drążka, gdzie drugi zawodnik zaczynał wznosy stóp. Każdy uczestnik zawodów musiał wykonać 20 powtórzeń. Ostatnim sitem były klasyczne pompki, wykonywane jednak grupowo i na komendę sędziego. Zwycięska drużyna z KWP w Katowicach wykonała ich 229 (suma dwóch startujących).
Ostatecznie, po przeliczeniu na punkty wyników czterech konkurencji, najwyżej uplasował się zespół CSP w Legionowie (323,06 pkt), który tylko o 0,47 wyprzedził reprezentację KWP w Olsztynie (322,59). Trzecie miejsce zajęła drużyna z KWP w Opolu IV (309,83).
Podczas zawodów wszyscy chętni, a przede wszystkim słuchacze CSP w Legionowie, oddali 21 litrów krwi, w akcji przygotowanej przez Klub HDK Legion. Wpisowe zawodników w łącznej wysokości 3400 zł zostało w całości przeznaczone na wsparcie Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Podczas imprezy zebrano również 2,5 tys. zł na leczenie mł. asp. Kingi Szwedy z KPP w Tucholi, mistrzyni Europy w fitness sylwetkowym, u której zdiagnozowano raka żołądka.
Zawody objął patronatem minister spraw wewnętrznych i administracji. W czasie ich trwania można było obejrzeć specjalistyczny sprzęt oraz zwiedzić stoiska partnerów wspierających imprezę. Pokaz sztuk walki, demonstracja drona neutralizującego inne jednostki latające oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji dopełniły atrakcji. Zawody od samego początku śledziła srebrna medalistka tegorocznych igrzysk olimpijskich w wyścigu na 200 m kajakiem Marta Walczykiewicz. Zwycięzcom trofea wręczali: zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Jan Lach, komendant CSP w Legionowie insp. Anna Rosół oraz medalowa kajakarka.
Imprezę przygotowali wspólnie: Gabinet KGP, BOA KGP, KSP, CSP w Legionowie oraz Region CBŚP i Region Pałac Mostowskich Stołecznej Grupy Wojewódzkiej IPA.
PAWEŁ OSTASZEWSKI
zdj. autor