Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Na miarę czasu i potrzeb (nr 132/03.2016)

Poprawiają się warunki pracy policjantów w całym kraju. Tylko od początku roku przekazano funkcjonariuszom dziewięć nowych bądź wyremontowanych siedzib Policji. Kolejne czekają na oficjalne otwarcie.

KPP W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ

Nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej otwarto 4 stycznia br. W skład kompleksu wchodzą budynki biurowo-administracyjny, szkoleniowo-garażowy oraz garażowo-gospodarczy. Inwestycja rozpoczęła się w 2013 r., gdy działka o powierzchni 1,5 hektara u zbiegu ulic Szydłowieckiej i Rejonowej została przekazana przez Gminę Skarżysko-Kamienna pod budowę nowej siedziby jednostki Policji. W połowie czerwca 2014 r. rozstrzygnięto przetarg na budowę kompleksu, a już w sierpniu ruszyły pierwsze prace budowlane. Trwały 16 miesięcy.

Policjanci z KPP w Skarżysku-Kamiennej mają teraz do dyspozycji ponad 4 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Wszystkie pomieszczenia biurowe zostały wyposażone w nowy sprzęt biurowy, elektroniczny i teleinformatyczny. Funkcjonariusze mogą korzystać z siłowni, a swoje umiejętności strzeleckie podnosić na 3-stanowiskowej krytej strzelnicy. Obecnie w komendzie urzęduje 160 policjantów oraz 23 pracowników Policji. Koszt inwestycji to 25 mln złotych.

KP W ŻUKOWIE

14 stycznia br. został oddany do użytku zmodernizowany Komisariat Policji w Żukowie. Siedziba komisariatu ma już blisko 50 lat. Gdy w 1968 roku otrzymała go milicja, był typowym budynkiem administracyjno-mieszkalnym, przewidzianym dla 12 funkcjonariuszy. Od tamtego czasu przechodził remonty i modernizacje – ostatnią rozpoczęto w 2014 roku. Dziś nowy komisariat ma trzy kondygnacje o łącznej powierzchni 689,22 mkw. Mieści się tam 19 pokoi biurowych, sale odpraw, szatnie, kompletnie wyposażone aneksy kuchenne oraz pomieszczenia gospodarcze. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 mln zł. W KP w Żukowie pracuje 37 funkcjonariuszy i dwóch pracowników Policji.

KPP W ŁAŃCUCIE

Nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie oddano policjantom 15 stycznia br. Budowa rozpoczęła się w 2014 r. Powstał budynek administracyjno-biurowy, dwukondygnacyjny o powierzchni użytkowej blisko 2500 mkw. Ma recepcję, pomieszczenia dla służby dyżurnej i osób zatrzymanych, oraz przestronne biura. Funkcjonariusze będą mieć też do dyspozycji budynek garażowy z podręcznym stanowiskiem warsztatowym i stanowiskiem do mycia samochodów, a także boksy dla trzech psów służbowych. Wykonano także parking wewnętrzny dla samochodów służbowych i zewnętrzny dla interesantów, place postojowe i manewrowe, drogi dojazdowe, ogrodzenie, bramę wjazdową. Koszt inwestycji wyniósł 11,5 mln złotych.

KP W GLIWICACH

16 lutego br. otwarto nową siedzibę III Komisariatu Policji w Gliwicach. Działkę pod budowę przekazało nieodpłatnie miasto, inwestycja zaś kosztowała prawie 15 mln zł. Poprzednio komisariat mieścił się w przedwojennym budynku przy ul. Akademickiej. Policjanci z trzeciego komisariatu otrzymali też nowy, nieoznakowany radiowóz.

KP W TRZEBINI

Nowej siedziby 14 styczna br. doczekał się Komisariat Policji w Trzebini. Obiekt powstał zaledwie w 1,5 roku. Znajduje się w centrum miasta, przy głównej arterii komunikacyjnej. Jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych, posiada parking zapewniający odpowiednią liczbę miejsc parkingowych zarówno dla interesantów, jak też pracowników komisariatu. Ma 1693,65 mkw. powierzchni użytkowej, na którą składają się m.in. recepcja, węzeł służby dyżurnej, pomieszczenia biurowe, magazyny, pomieszczenia techniczne, składnica akt oraz dziewięć garaży o powierzchni 150 mkw. Koszt 10,5 mln złotych. W KP w Trzebini służy 66 funkcjonariuszy i pracownicy Policji.

KP W RADLINIE

Od 1 lutego br. funkcjonariusze Komisariatu Policji w Radlinie mają nową siedzibę. Do dyspozycji dostali wyremontowane pomieszczenia o powierzchni ponad 1000 mkw., na pięciu kondygnacjach budynku. Właścicielem gmachu, w którym mieści się komisariat, jest Urząd Miasta Radlin, a Policja korzysta z pomieszczeń na podstawie umowy najmu.

KPP W GRODZISKU WIELKOPOLSKIM

18 lutego br. otwarto nową siedzibę Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. Pierwotnie obiekt zaprojektowano dla 35 osób. Rozbudowa o nowe skrzydło rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku, a jej koszt wyniósł blisko 5 milionów złotych. Zyskano kilkanaście nowych pomieszczeń biurowych, nowoczesne stanowisko kierowania oraz PdOZ. Budynek administracyjny posiada przyjazną dla interesanta strefę recepcyjną z toaletą dla osób niepełnosprawnych oraz pokojem przyjęć. Obiekt otrzymał też całkowicie nowy sprzęt teleinformatyczny.

KMP W ZABRZU

11 lutego br. otwarto nowo wyremontowaną siedzibę Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. Prace remontowe rozpoczęły się w 2013 roku. Obejmowały m.in. termoizolację budynku, remont dachu, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, wentylacyjnej, teleinformatycznej i elektrycznej, wykonanie nowego przyłącza wody i kanalizacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę mebli, wyposażenia kwaterunkowego oraz sprzętu elektronicznego i informatycznego. Odnowiono również wejście do komendy. Koszt inwestycji to 9,5 mln zł.

oprac. A.CH. i PM
zdj. KPP w Skarżysku-Kamiennej, KPP w Kartuzach, KPP w Chrzanowie, KWP w Rzeszowie, KPP w Wodzisławiu Śląskim, KMP w Zabrzu, KMP w Gliwicach, KPP w Grodzisku Wlkp