Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Moim DOPALACZEM jest SPORT (nr 125/08.2015)

To hasło akcji, która, zachęcając młodzież z powiatu ostródzkiego do aktywnego trybu życia, przestrzega przed braniem tzw. dopalaczy, czyli substancji psychoaktywnych. Zorganizowały ją władze miasta, policjanci i miejscowy klub karate kyokushin.

Dopalacze to zamienniki narkotyków, które zawierają substancje chemiczne i mieszanki ziół. Mogą zawierać też ołów, cynk i pestycydy. Ich zażycie może spowodować zatrucie organizmu, a nawet śmierć. Policja kontroluje sklepy, w których są sprzedawane, i zatrzymuje kolejne osoby zaangażowane w ten proceder. W czerwcu policjanci i pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawdzili 125 punktów, w których nimi handlowano. Przeszukano mieszkania i samochody dilerów. W tym roku funkcjonariusze zabezpieczyli już 80 tys. porcji dopalaczy. W walkę z nimi zaangażowały się najważniejsze służby i instytucje państwowe, które prowadzą ogólnopolskie kampanie informacyjne skierowane nie tylko do dzieci i młodzieży, lecz również do rodziców i pedagogów. Akcje organizują także lokalne samorządy i terenowe jednostki Policji. W mediach ogólnokrajowych nie brakuje apeli, by nie kupować i nie zażywać substancji psychoaktywnych.

JAK TO ROBIĄ W OSTRÓDZIE?

Akcja „Moim dopalaczem jest sport” promuje zdrowy styl życia bez substancji psychoaktywnych. Wymyślili ją Artur Małż, instruktor z Ostródzkiego Klubu Kyokushin Karate, który na co dzień służy w Policji, i Piotr Mrozowski  z Urzędu Miejskiego.

– Zorganizowaliśmy ją, bo ostródzka młodzież coraz częściej miała kontakt z dopalaczami i zdarzały się przypadki zatruć nimi – mówi asp. sztab. Artur Małż z ostródzkiej Komendy Powiatowej Policji, która też się przyłączyła do akcji.

W jej ramach organizowane są spotkania  z uczniami szkół podstawowych i gimnazjalnych, a w szczególności treningi karate, które odbywają się na lekcjach wychowania fizycznego. W ich trakcie policjanci i instruktorzy nie tylko zachęcają młodzież do uprawiania sportu, ale także rozdają ulotki informacyjne, w których opisane są skutki zażywania środków psychoaktywnych.

– Lepiej zapobiegać problemom niż później je rozwiązywać – mówi Piotr Mrozowski, pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. – Musimy przekazywać młodym ludziom pozytywne wartości, bo ich brak może prowadzić do utraty sensu i celu życia.

Podobnie uważa podkom. Bożena Bujakiewicz z KPP w Ostródzie. Jej zdaniem najskuteczniejszą metodą w walce z uzależnieniami jest profilaktyka.

– Dlatego edukację postanowiliśmy połączyć ze sportem – stwierdza policjantka.

POLICJANCI DAJĄ PRZYKŁAD

Instruktorzy z Ostródzkiego Klubu Kyokushin Karate, którzy prowadzą w szkołach zajęcia  z dziećmi, to w większości policjanci. St. sierż. Damian Deruś jest dzielnicowym, a nadkom. Tomasz Sobczyński pracuje w Centralnym  Biurze Śledczym Policji.

– Każdy z nas, jak to mówimy, ma misję do spełnienia. Pomagamy znaleźć młodzieży właściwą życiową drogę, pokazując, że najlepszym dopalaczem dla nich jest sport – mówi Artur Małż, obecnie kierownik ogniwa patrolowo-interwencyjnego Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego, wcześniej służył w Zespole dw. z Przestępczością Narkotykową Sekcji Kryminalnej KPP w Ostródzie.

– Widziałem, co się dzieje z młodymi ludźmi, którzy zażywają narkotyki i dopalacze, widziałem ich tragedie. Rozmawiałem z nimi, by zmienili swoje podejście do życia i zaczęli uprawiać sport. Kilka osób zaczęło trenować, m.in. sztuki walki – mówi Artur Małż, który trenuje dzieci i młodzież od blisko 17 lat.

Uważa, że zarówno znani sportowcy, jak i ci działający w środowiskach lokalnych, powinni organizować spotkania z młodzieżą, bo bardzo często są dla młodych ludzi autorytetami i ich przykład być może wpłynie na ich życiowe postawy i wybory.

– Chciałbym, aby w całym kraju osoby zajmujące się sportem tworzyły podobne inicjatywy, by pokazać młodzieży alternatywę dla braku zajęcia, a co za tym idzie, odciągnąć ją od wszelkiego rodzaju nałogów, w tym również od dopalaczy – podkreśla Artur Małż.

ARTUR KOWALCZYK
zdj. KPP w Ostródzie