- Wzrasta liczba zgłoszeń o zaginięciach. W tym roku to już ponad 18 tys. – w tym ponad 7 tys. zaginięć dzieci i młodzieży. Najbardziej widoczny jest wzrost zaginięć dzieci najmłodszych, tych do lat 6. W tym roku zanotowaliśmy 488 takich przypadków – poinformowała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. - Większość osób udaje się odnaleźć – od stycznia do października br. odnaleziono 18 242 osoby, w tym 7102 dzieci.
Ważną rolę w poszukiwaniu zaginionych pełni utworzona w Komendzie Głównej Policji specjalistyczna komórka - Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. Centrum odpowiada za koordynację, analizę i nadzór nad poszukiwaniami osób zaginionych obejmującymi zasięgiem cały kraj.
- Zaginięcie osoby bliskiej to traumatyczne przeżycie, tragedia ludzka. Dlatego szczególnie my, policjanci musimy być przygotowani, przede wszystkim na właściwy kontakt, właściwe podejście, a potem na prowadzenie skutecznych działań – powiedział nadinspektor Mirosław Schossler, zastępca komendanta głównego Policji. Podkreślił, że wzrasta liczba zgłoszeń o zaginięciach. Jeszcze w 2010 r. zgłoszono zaginięcie 15 tys. osób, w tym roku to już ponad 18 tys.
Kiedy zaginie małe dziecko, czas odgrywa kluczową rolę. Już rok temu Polska jako jedenasty kraj Unii Europejskiej ogłosiła gotowość operacyjną systemu Child Alert. Jego ideą jest natychmiastowe zaalarmowanie społeczeństwa o prowadzonych poszukiwaniach, gdy z okoliczności zaginięcia wynika, że życie, zdrowie lub wolność dziecka są lub mogą być zagrożone.
Wśród podmiotów zaangażowanych w poszukiwania osób zaginionych ważną rolę odgrywają organizacje pozarządowe. W Polsce taką czołową organizacją jest istniejąca od 15 lat Fundację ITAKA.
- Wysoko cenimy ogromny wkład logistyczny, socjalny i prawny organizacji pozarządowych, szczególnie Fundacji ITAKA – podkreśliła minister Teresa Piotrowska.
Więcej na stronie: www.msw.gov.pl
MSW/KK