Na spotkaniach świątecznych i noworocznych powinno się unikać imiennego witana gości (lub zawężać listę do kilku najważniejszych). Gospodarz powinien wystąpić z przemówieniem, w którym zaznaczyłby, z jakiej okazji się spotykamy, podkreślił wagę tego spotkania, powitał wszystkich, powiedział kilka zdań o sukcesach i planach, a na zakończenie przekazał najlepsze życzenia świąteczne i/czy noworoczne. W sposób szczególny możemy, zwłaszcza podczas spotkań opłatkowych, wyróżnić osobę duchowną. Jest to jedyna osoba, która bierze, oprócz gospodarza, udział w powitaniu.
Osoba niewierząca, czy agnostyk, nie powinna wzbraniać się przed udziałem w spotkaniu opłatkowym. Wprawdzie Boże Narodzenie jest świętem religijnym, to w naszej tradycji okres ten określa się czasem życzliwości i pojednania. Zatem również dla tych osób spotkanie opłatkowe jest okazją do złożenia sobie i innym przyjaznych i życzliwych życzeń. Słowa „wszystkiego najlepszego” nie zawierają treści religijnych, łamanie się opłatkiem zaś można potraktować jako gest symboliczny.
Składanie życzeń. Życzenia składamy wszystkim, nawet tym, których niezbyt lubimy. W obyczaju człowieka dobrze wychowanego jest to pewien standard, że spotkanie opłatkowe czy noworoczne jest okazją do tego, aby podejść nawet do osoby, z którą nie zawsze jest nam po drodze, i złożyć życzenia. Jak wiadomo, jedną z cech dobrego wychowania jest zasada wzajemności – jeśli my wyrażamy dobrą wolę, możemy mieć nadzieję, że ta dobra wola znajdzie się też u drugiej strony. Lepiej, żeby życzenia nie opierały się na zdawkowych słowach, a były dostosowane do osoby, której je składamy. Osoby, które bywają na kilku spotkaniach noworocznych, często spotykają się z tymi samymi osobami. Powstaje pytanie: czy ponownie składać życzenia. Odpowiedź jest oczywista: tak – nigdy za wiele życzliwości i dobrych słów.
Opłatek. Oczywiście mogą odbyć się spotkania, na których podczas składania życzeń nie dzielimy się opłatkiem, ale nie należy wzbraniać się przed tym symbolem. Opłatek jest charakterystycznym elementem dla tradycji świątecznej, podkreślającym wyjątkowość składanych w tym czasie życzeń.
Strój. Spotkanie świąteczne jest dla współpracujących jedną z form obchodzenia świąt. Dlatego zalecam strój odświętny.
Kolędy. Ze względu na różny poziom umiejętności wokalnych osób biorących udział w spotkaniu, odradzam zachęcanie uczestników do wspólnego wykonywania kolęd. Warto jednak, by kolędy mu towarzyszyły. Może to być muzyka odtwarzana lub grana na żywo przez instrumentalistę bądź mały, kameralny zespół. Jeżeli w skałd zespołu wchodzi osoba, która śpiewa kolędy, powinien odbyć się, krótki (2–3 kolędy) koncert. Składaniu życzeń natomiast powinny towarzyszyć wersje instrumentalne kolęd.
Policjanci i pracownicy Policji na spotkaniach świątecznych w innych instytucjach zachowują się według takich samych zasad, jak podczas spotkań w jednostce, z jedynym wyjątkiem, że funkcjonariusz będący gościem dostosowuje się do zasad przyjętych przez gospodarzy.
Cykliczne spotkania robocze odbywają się również w okresie przedświątecznym, np. posiedzenie rady społecznej do spraw bezpieczeństwa, rutynowe spotkania z przedstawicielami innych służb. Nie należy nadawać takiemu spotkaniu szczególnego charakteru. Konieczne jest natomiast złożenie życzeń świąteczno-noworocznych na zakończenie spotkania.
Kartki świąteczne. Powinniśmy wysłać kartki świąteczne tak, by dotarły do adresatów przed świętami. Pamiętajmy, że w grudniu poczta ma bardzo dużo pracy, warto więc wysłać kartki najpóźniej w okolicach 15 grudnia. Coraz popularniejsze jest wysyłanie życzeń świątecznych pocztą elektroniczną. Jest to zdecydowanie mniej elegancka forma, zarezerwowana raczej dla ludzi młodych. Jeszcze mniej elegancką formą są SMS-y. Jeżeli już wykorzystujemy telefon komórkowy, to lepiej zadzwońmy i złóżmy życzenia.
Szanowne Czytelniczki, Szanowni Czytelnicy! Pozwólcie, że na zakończenie złożę Wam najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Niech Święta będą dla Was czasem radości i wypoczynku. Życzę dobrych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia i wszelkiej pomyślności w nowym, 2015 roku.
prof. dr hab. MICHAŁ IWASZKIEWICZ
znawca i wykładowca protokołu dyplomatycznego i dobrego obyczaju. Rektor WSUS w Poznaniu członek Rady Konsultacyjnej Komendanta Głównego Policji
Zdj. Andrzej Mitura