Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Wyjątkowy mecz (nr 115/10.2014)

Piłkarska reprezentacja Policji pokonała na ostródzkim stadionie gwiazdy TVP wynikiem 5:4. Jednak prawdziwymi tryumfatorami zostali podopieczni Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, dla których udało się w ten jeden dzień zebrać kilka tysięcy złotych.

Po raz pierwszy w historii piłkarskie drużyny Policji i Telewizji Polskiej stanęły do sportowej rywalizacji. W roli kapitanów drużyn wystąpili Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński i wiceprezes Telewizji Polskiej Bogusław Piwowar. Bramki zdobyli podkom. Mateusz Kocyk z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu i asp. Daniel Komorowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie w asyście podkom. Kazimierza Kotasa z Komendy Stołecznej Policji.

ZAGRALI W SZCZYTNYM CELU

– Przygotowania do meczu trwały od jesieni ubiegłego roku. Wówczas wspólnie z Komendantem Głównym Policji stwierdziliśmy, że 95-lecie Policji to dobry powód do tego, żebyśmy spotkali się na boisku. Jeżeli dochodzi szczytny cel, to znakomite połączenie – mówił przed meczem Bogusław Piwowar.

Fundacja, wspierana przez wolontariuszy skupionych wokół programu „Profilaktyka a Ty” (PaT), zebrała jednego dnia około 4 tys. zł. W licytacji były m.in. piłki Brazuca z podpisami piłkarzy Realu Madryt.

ZNANE TWARZE

W barwach Policji po raz pierwszy zagrało pięciu generałów: Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński, pierwszy zastępca komendanta głównego nadinsp. Krzysztof Gajewski, komendanci wojewódzcy: nadinsp. Józef Gdański, nadinsp. Sławomir Mierzwa i nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Trenerem zawodników był Andrzej „Pułkownik” Kuczyński – koordynator komendanta głównego do spraw imprez sportowo-rekreacyjnych. Asystentem honorowym był Andrzej Strejlau – były selekcjoner reprezentacji Polski.

Po przeciwnej stronie boiska, w niebieskich koszulkach, zagrali dziennikarze, m.in. Przemysław Babiarz, Włodzimierz Szaranowicz, Maciej Orłoś i Michał Olszański, oraz znani z seriali aktorzy – Jacek Lenartowicz i Maciej Jachowski. Bramki zdobyli Antek Królikowski, Michał Chorosiński oraz Robert Kisiel. Trenerem drużyny był Jerzy Engel, natomiast asystentem honorowym – Dariusz Szpakowski. Spotkanie prowadziła sędzia Michalina Diakow z Kolegium Sędziów Konińskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

DOPÓKI PIŁKA W GRZE…

Mecz od samego początku budził wielkie emocje. Po 13 minutach spotkania drużyna TVP prowadziła 3:0. Wówczas „Pułkownik” dokonał zasadniczych zmian w składzie drużyny. Na bramce stanął asp. Andrzej Grudziński z Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, który doskonale wyczuwał prostopadłe podania przeciwników i ratował zespół przed stratą kolejnych bramek. Z każdą minutą reprezentacja Policji grała coraz lepiej i na przerwę schodziła z wynikiem 3:3. W drugiej części spotkania rywalizacja była bardzo wyrównana. Jednak puchar z rąk Jacka Protasa, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, odebrała drużyna policjantów.

– Walczyliśmy jak lwy. Dosłownie w ostatnich sekundach straciliśmy bramkę. Może byłby remis… Ale najważniejsze, że cel został spełniony – mówił po spotkaniu Bogusław Piwowar.

– Gdyby nie mocny doping PaTowców, nie wiem, czy dalibyśmy radę tak szybko odzyskać stratę i w efekcie wygrać mecz – powiedział gen. insp. Działoszyński. – Cieszy mnie, że ci młodzi ludzie pokazują innym, jak można bawić się sportem, kibicować i wspierać zawodników pozytywną energią. O to wszystko właśnie tutaj nam chodzi – dodał.

PIKNIK BEZPIECZEŃSTWA

Imprezie sportowej towarzyszył festyn, na którym można było obejrzeć sprzęt polskich policjantów, m.in.: radiowozy, motocykle, poduszkowiec oraz specjalny wóz opancerzony i autobus konwojowy. Atrakcją były także najnowsze motorówki warmińsko-mazurskiej Policji.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska m.in. prewencji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach i miesięcznika „Policja 997”. Wrażenie na zebranych zrobiły koncert i pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

Dla najmłodszych policjanci przygotowali miasteczko ruchu drogowego, w którym zorganizowano liczne konkursy i zabawy edukacyjne. Duże wrażenie na gościach zrobił także specjalny pokaz umiejętności przewodników psów służbowych i ich czworonożnych podopiecznych.

– Podczas takich pikników budujemy dobry obraz Policji, a także docieramy do dzieci i do dorosłych z przekazem, że bezpieczeństwo nas wszystkich zależy w dużej mierze od nas samych, od naszej czujności, ostrożności i wiedzy o tym, jak zachować się w obliczu różnych zagrożeń – mówił komendant Działoszyński. Dodał, że aktywność edukacyjno-profilaktyczna prowadzona przez policjantów na imprezach sportowych sprzyja budowaniu partnerskich relacji Policji ze społeczeństwem i wpływa na poprawę bezpieczeństwa.

Rewanżowe spotkanie policjantów i gwiazd TVP ustalono na wiosnę przyszłego roku, ale Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach można wspierać każdego dnia. Więcej informacji na stronie www.fundacjapolicja.pl.

BEATA PERKOWSKA
zdj. autorka