Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Zbrodnia katyńska w Dumie

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła dziś wstępnie uchwałę uznającą mord katyński za zbrodnię reżimu stalinowskiego. Dokument „O tragedii katyńskiej i jej ofiarach” poparło 324 deputowanych, przeciw było 56, a dwóch wstrzymało się od głosu. W zbrodni katyńskiej wiosną 1940 r. oprócz oficerów Wojska Polskiego zginęli także wszyscy funkcjonariusze Policji Państwowej, którzy dostali się w ręce sowieckich organów bezpieczeństwa.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Konstantin Kosaczow oświadczył, że przyjęcie tej uchwały będzie kolejnym krokiem na drodze pojednania z Polakami.

– To niełatwa decyzja – powiedział Kosaczow. – To chwila prawdy dla każdego z nas. Podkreślił również, że Rosja przygotowuje do przekazania Polsce jeszcze około 60 tomów akt śledztwa katyńskiego.

W zbrodni katyńskiej wiosną 1940 r. oprócz oficerów Wojska Polskiego zginęli także wszyscy funkcjonariusze Policji Państwowej, bez względu na szarżę, którzy dostali się w ręce sowieckich organów bezpieczeństwa. Około 6 tys. z nich spoczywa dziś w dołach śmierci w Miednoje, największej policyjnej nekropolii na świecie i zarazem największym cmentarzu ofiar zbrodni katyńskiej. Pogrzebani w Miednoje byli jeńcami obozu w Ostaszkowie. Mordowano ich strzałem w tył głowy w siedzibie NKWD w Kalininie (obecnie Twer). Los wielu innych przedwojennych policjantów jest do tej pory nieznany.

PAP, P.Ost.