Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Zabójstwo gen. Papały – pierwszy akt oskarżenia

10 listopada do warszawskiego sądu został skierowany akt oskarżenia w sprawie zabójstwa byłego komendanta głównego policji gen. Marka Papały. Andrzej Z., ps. Słowik, i Ryszard B. oskarżeni są o nakłanianie do popełnienia zbrodni, ponadto Ryszard B. o to, że w dniu zabójstwa Papały „działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia życia generała (...), w ramach uzgodnionego między sprawcami podziału ról prowadził obserwację miejsca zabójstwa w czasie, gdy inna osoba oddała strzał”.

Od 2003 r. na Ryszardzie B., ciąży zarzut nakłaniania w 1998 r. za 30 tys. dolarów Zbigniewa G. do zabójstwa Papały oraz obserwowania miejsca zabójstwa. Ryszarda B. zatrzymano w 2001 r. w Meksyku, który wydał go Polsce. Skazano go już na 25 lat za zabójstwo szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego, „Pershinga”.
Andrzejowi Z. zarzut nakłaniania płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego do zabójstwa Papały za 40 tys. dolarów postawiono w 2005 r. „Słowik”, skazany za szefowanie grupie pruszkowskiej, przebywa w areszcie od czasu ekstradycji z Hiszpanii w 2003 r.
W związku z zabójstwem gen. Marka Papały warszawska Prokuratura Apelacyjna wciąż czeka na ekstradycję z USA Edwarda Mazura, któremu zarzuca nakłanianie do zabójstwa Papały. Władze amerykańskie ponad rok temu odmówiły wydania Mazura, którego obciążył Artur Zirajewski, ps. Iwan, skazany przed dwoma laty za udział w tzw. llubie płatnych zabójców. To jemu Mazur miał oferować 40 tys. dolarów za zabicie gen. Papały. Wniosek został uzupełniony, odpowiedzi nie ma.
Gen. Marek Papała został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 roku. Do dziś nikt nie odpowiedział za jego śmierć.

IF, PAP