Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Mundury

Mundury będą testowane na ulicach! 80 kompletów. O 20 więcej niż przewidywano, bo udało się je kupić taniej, jak planowano (co wcale nie oznacza, że gorszej jakości!).

Uszyte są zgodnie z najnowszymi technologiami.

Policjanci w nowych uniformach pojawią się już na przełomie sierpnia i września.

- Testowanie policyjnych mundurów na ulicach wymaga, by uprzedzić o tym opinię publiczną - mówi podinsp. Tomasz Kowalczyk, dyrektor Biura Logistyki Policji.

- Minister SWiA jest już o wszystkim poinformowany, przychyla się do tego rozwiązania i wydania odpowiedniego rozporządzenia. Wszyscy jesteśmy zainteresowani, by mundury te były przetestowane jak najlepiej, w warunkach codziennej służby, bo tylko wówczas opinia użytkowników będzie wiarygodna. Dopiero jeśli policjanci stwierdzą, że chcą w takich mundurach chodzić, uruchomione zostaną przetargi na dokumentację techniczną, a następnie procedura ich wykonania.

Na pierwszą linię

- Chcemy, żeby trafiły do różnych jednostek - kontynuuje dyrektor Kowalczyk - głównie na tzw. pierwszą linię. Niewielką część chcemy przeznaczyć do szkół (może np. w Sułkowicach, a więc nie po to, żeby policjanci maszerowali w nich jedynie na zajęcia i do stołówki - jak zarzucają nam niektórzy internauci na www.ifp.pl). Mamy nadzieję, że do ogólnej dyskusji o nowych mundurach włączy się społeczeństwo, gdy zobaczy w nich policjantów na ulicach swoich miast. Ale przede wszystkim kładziemy nacisk na opinie użytkowników w zakresie jakości materiałów i funkcjonalności. To są dwa najważniejsze kryteria. Jest już przygotowywany specjalny formularz, na którym policjanci będą zgłaszać wszystkie swoje uwagi.

Jesień - testy, zima - testy

Mundury będą testowane cały wrzesień i październik, dotąd, dopóki warunki atmosferyczne na to pozwolą. W październiku KGP chce rozpocząć testy mundurów zimowych i wyjściowych. Ten ostatni będzie jeden (bez podziału na galowy czy inny), zakładany na wszelkie święta, uroczystości i inne stosowne okazje. Do końca roku powinny spłynąć wyniki wszystkich testów kompletnego umundurowania, jakie każdy policjant musi posiadać (poza specjalistycznym). Testowane będą jednakowe mundury dla prewencji i ruchu drogowego, co nie oznacza, że decyzje w sprawie np. braku białych pasów dla rd już zapadły.

TADEUSZ NOSZCZYŃSKI

zdj. Przemysław Kacak

Wieści z przetargów

SAMOCHODY

Rozprawa w sądzie była zapowiedziana na 23 sierpnia br., a ten numer miesięcznika zamknęliśmy 21. KGP była przygotowana na dwa warianty rozstrzygnięcia. W wypadku decyzji korzystnej dla Policji przetarg będzie finalizowany. W przeciwnym razie - natychmiast zostanie ogłoszony nowy.

BROŃ

- Jest odwołanie do Urzędu Zamówień Publicznych - mówi podinsp. Tomasz Kowalczyk, dyrektor BLP KGP. - Firma BUMAR zaskarżyła nasze rozstrzygnięcie protestu, w związku z tym spotkamy się w arbitrażu.
Przypomnijmy, że jedynie Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego "Cenzin" złożyło ważną ofertę, w której zaproponowało pistolety marki Glock 19 (jego parametry w poprzednim numerze "Policji 997").

AUTOBUSY

Umowy z Autosanem SA i Kapeną SA są już podpisane. Nie było żadnych protestów, choć wartość przetargu to prawie 32 mln zł. Za te pieniądze Policja kupi w obu firmach 65 autokarów (25 dużych i 40 średnich). Przeznaczone są przede wszystkim dla pododdziałów prewencji i nieetatowych pododdziałów prewencji Policji. Transport tych pododdziałów na zabezpieczanie imprez sportowych lub innych to odwieczny problem. Jednostki wysyłają po kilkanaście furgonów, tym samym dezorganizując służbę patrolową na swoim terenie. Teraz jeden autokar załatwi transport dwóch plutonów. Każda KWP dostanie taki autobus. Łatwo policzyć, że 65 autobusów jest w stanie przewieźć ponad dwa tysiące funkcjonariuszy, a więc zastąpić 300 policyjnych furgonów (przewożących po siedem osób).

Autobusy te są klimatyzowane i przystosowane do przewozu pododdziałów prewencji wraz z ich niezbędnym wyposażeniem (tarcze ochronne, hełmy itp.) przy zachowaniu maksimum wygody.

- I w tym wypadku po raz kolejny postawiliśmy na jakość i komfort pracy policjanta - dodaje dyrektor Kowalczyk.

T.N.

 

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.