Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Jak być odwróconym

- Rozmowa z aktorem Arturem Żmijewskim

Od wielu lat występuje w serialu "Na dobre i na złe", gra chirurga, człowieka mającego typowe, życiowe kłopoty i radości. Dlatego gdy pojawiła się propozycja zagrania w mocniejszym, sensacyjnym kinie, zgodził się bez wahania. Zaproponowano mu rolę Pawła Sikory, podinspektora z Centralnego Biura Śledczego, który rozpracowuje stołeczne grupy przestępcze.

Co spowodowało, że zainteresował się Pan tą rolą?
- Poszedłem na próby do serialu "Odwróceni" z przekonaniem, że chcę się wcielić właśnie w tę postać. Powiem szczerze, Sikora bardzo mi pasuje. (...)

Najważniejszy jest pojedynek policjanta i bandyty, to, kto kogo "odwróci"?
- Pojedynek między Sikorą a Blachą (w tej roli Robert Więckiewicz) to kluczowa sprawa dla serialu. Ich relacja opiera się na nieustannym balansowaniu. Nigdy do końca nie wiadomo, który z nich ma przewagę. Jest napięcie. Nawet jeśli dochodzi między nimi do porozumienia, co jest naturalne, gdy ludzie współpracują, to wciąż istnieje to napięcie. Ani Blacha nie może być zdemaskowany w "Pruszkowie", ani Sikora wyłożyć kart na stół. I też w policji nie wszyscy wszystko muszą wiedzieć. (...)

oprac. Monika Dąbrowska
zdj. TVN

Ukończył PWST w Warszawie, gra na scenach teatrów warszawskich: Ateneum, Współczesnego i obecnie także w Narodowym. Wśród dokonań aktorskich ma rolę w filmie "Stan posiadania" (1989) Krzysztofa Zanussiego i postać Konrada w filmie Tadeusza Konwickiego "Lawa. Opowieść o Dziadach Adama Mickiewicza" (1989). Po pierwszych filmach Żmijewskiego umocnił się wizerunek aktora jako delikatnego, wrażliwego romantyka lub młodego inteligenta, do czego także się przyczynił jego wygląd przedwojennego amanta. Rola w serialu "Na dobre i na złe" utrwaliła, niestety, ten stereotyp. Nie zmieniła go nawet rola Wolfa w "Psach". Oprócz talentu dramatycznego Artur Żmijewski posiada także zdolności muzyczne. Przed laty, gdy śpiewał, akompaniując sobie na gitarze, otaczał go tłum wielbicielek. Za swoje osiągnięcia aktorskie otrzymał nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego.

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.