Od wielu lat występuje w serialu "Na dobre i na złe", gra chirurga, człowieka mającego typowe, życiowe kłopoty i radości. Dlatego gdy pojawiła się propozycja zagrania w mocniejszym, sensacyjnym kinie, zgodził się bez wahania. Zaproponowano mu rolę Pawła Sikory, podinspektora z Centralnego Biura Śledczego, który rozpracowuje stołeczne grupy przestępcze.
Co spowodowało, że zainteresował się Pan tą rolą?
- Poszedłem na próby do serialu "Odwróceni" z przekonaniem, że chcę się wcielić właśnie w tę postać. Powiem szczerze, Sikora bardzo mi pasuje. (...)
Najważniejszy jest pojedynek policjanta i bandyty, to, kto kogo "odwróci"?
- Pojedynek między Sikorą a Blachą (w tej roli Robert Więckiewicz) to kluczowa sprawa dla serialu. Ich relacja opiera się na nieustannym balansowaniu. Nigdy do końca nie wiadomo, który z nich ma przewagę. Jest napięcie. Nawet jeśli dochodzi między nimi do porozumienia, co jest naturalne, gdy ludzie współpracują, to wciąż istnieje to napięcie. Ani Blacha nie może być zdemaskowany w "Pruszkowie", ani Sikora wyłożyć kart na stół. I też w policji nie wszyscy wszystko muszą wiedzieć. (...)
oprac. Monika Dąbrowska
zdj. TVN
Ukończył PWST w Warszawie, gra na scenach teatrów warszawskich: Ateneum, Współczesnego i obecnie także w Narodowym. Wśród dokonań aktorskich ma rolę w filmie "Stan posiadania" (1989) Krzysztofa Zanussiego i postać Konrada w filmie Tadeusza Konwickiego "Lawa. Opowieść o Dziadach Adama Mickiewicza" (1989). Po pierwszych filmach Żmijewskiego umocnił się wizerunek aktora jako delikatnego, wrażliwego romantyka lub młodego inteligenta, do czego także się przyczynił jego wygląd przedwojennego amanta. Rola w serialu "Na dobre i na złe" utrwaliła, niestety, ten stereotyp. Nie zmieniła go nawet rola Wolfa w "Psach". Oprócz talentu dramatycznego Artur Żmijewski posiada także zdolności muzyczne. Przed laty, gdy śpiewał, akompaniując sobie na gitarze, otaczał go tłum wielbicielek. Za swoje osiągnięcia aktorskie otrzymał nagrodę imienia Zbyszka Cybulskiego. |
Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.
Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.