Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

To mity

O tym, dlaczego policjanci nie lubią BSW, z insp. Markiem Działoszyńskim rozmawia Elżbieta Sitek

Policjanci nazywają was łowcami wyników?
- To paradoksalne, ponieważ BSW jest jedyną komórką w Policji, której nie rozlicza się za wyniki. U nas nie ocenia się pracy wzrostem wykrywalności, jak w dochodzeniówce, lecz przestrzeganiem zasady, że każdą informację o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policjanta, jaka do nas dociera, trzeba dokładnie sprawdzić. (...)

(...) To za co biorą bardzo wysokie premie pańscy podwładni?
- To kolejny mit. W BSW są takie same premie, jak w całej Policji. Zarówno w podobnej wysokości, jak i na podobnych zasadach, tzn. za zaangażowanie, rzetelność itp. Na pewno jednak nie za liczbę "złowionych głów", jak głosi plotka. (...)

(...) Policjanci zarzucają wam, że ścigacie tylko maluczkich, tych wielkich zostawiając w spokoju.
- Przecież gołym okiem widać, że jest inaczej. Wystarczy prześledzić ostatni rok, kiedy przekazaliśmy prokuraturze materiały m.in. w sprawach zastępcy komendanta wojewódzkiego w Łodzi, zastępcy w Rzeszowie, dwóch dyrektorów biura z KGP i dwóch naczelników w sprawie ARO, komendanta, zastępcy i naczelników z Pabianic, komendanta z Bydgoszczy itd. To wszystko było w mediach. (...)

(...) Jest Pan pewien, że policjanci BSW nie nadużywają swoich uprawnień i nie popełniają błędów?
- Są tylko ludźmi, więc nie mogę wykluczyć, że zdarza im się zrobić coś niewłaściwie, niedokładnie, może czasem nawet przekroczyć uprawnienia. Ale wiedzę o tym mogę mieć tylko wtedy, gdy do mnie dotrze. W ubiegłym roku dostaliśmy kilkanaście skarg na policjantów BSW. Odstąpiliśmy od procedury skargowej i przekazaliśmy je prokuraturze, żeby nie być sędzią we własnej sprawie. Żadna się nie potwierdziła. Wynikały na ogół ze stresującej sytuacji, jaką jest samo zatrzymanie policjanta, ze złości, z chęci odwrócenia uwagi. Fakt, że nie były pisane od razu po zatrzymaniu, a dopiero dwa, trzy tygodnie później, też o czymś świadczy. (...)

zdj. Andrzej Mitura

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.