Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Na kontrakcie z Europą

Polacy w Europolu

Tu nie chodzi się w mundurach, ani nawet - z nielicznymi wyjątkami - w garniturach. Nie używa się stopni. Mówi się głównie po angielsku, ale można usłyszeć kilkanaście europejskich języków. To siedziba Europolu w Hadze, gdzie rozpracowuje się najpoważniejszą zorganizowaną przestępczość, która występuje na kontynencie. Uczestniczy w tym dwójka polskich oficerów łącznikowych, trzy pracownice cywilne i ośmiu policjantów z konkursu.

(...)

CZYM SIĘ ZAJMUJĄ

Przyjechali z Warszawy, Gdańska i Krakowa. W Europolu zwalczają przestępczość finansową, narkotykową i fałszowanie pieniędzy, ale większość to analitycy.
- Pracujemy dla wszystkich krajów, opracowujemy dane do różnych spraw - tłumaczą. - Blisko jedna piąta zatrudnionych w Europolu zajmuje się analizowaniem - mówią. - Przerabiamy tysiące informacji.
Nasi analitycy chcieliby, żeby Polska w większym stopniu wykorzystywała wiedzę i zasoby Europolu.
- Po co wyważać otwarte drzwi, zamiast poprosić Europol o pomoc - mówią. - Tu jest mnóstwo informacji, można uzyskać pomoc operacyjną, a czasem nawet finansową, na przykład na zakup kontrolowany w jakiejś międzynarodowej sprawie.

(...)

10 TYSIĘCY ZA PRACOWNIKA

Żeby dostać tę pracę, musieli stanąć do konkursu, w którym chętnych jest wielu. W ubiegłym roku do Europolu aplikowało 122 Polaków. Zatrudniono sześciu. W pierwszej połowie tego roku wpłynęły z Polski 53 zgłoszenia. Przyjęto dwie osoby.

(...)

ZAROBKI ROBIĄ WRAŻENIE

Osoby, które pomyślnie przeszły proces rekrutacji, podpisują z Europolem 4-letnie kontrakty. Policjanci mogą przedłużyć je o dwa lata, cywile - o cztery.
Projekt zmiany przepisów przewiduje zrównanie statusu cywilów i mundurowych. Wszyscy mieliby kontrakty 9-letnie.
Pierwsze pół roku to okres próbny. - Tylko dwa razy w historii zdarzyło się, że ktoś odpadł - uśmiecha się oficer HR. - Jeden zrezygnował sam, inny pracą się specjalnie nie przejął.
Pracownicy Europolu zarabiają od 2500 do 7500 euro miesięcznie. Dostają pomoc socjalną na dzieci, dodatki mieszkaniowe (im wyższe stanowisko, tym niższe) i przesiedleńcze.

IRENA FEDOROWICZ 
zdj. Europol

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.