Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Miasto rzeką podzielone

Polska misja w Kosowskiej Mitrowicy

Most na rzece Ibar pilnowany jest dzień i noc. Zasieki, zapory, szlabany i blokady oddzielają dwie zwaśnione nacje. Serbowie na północy, Sziptarzy na południu. Pośrodku wojska KFOR i policja. Kosowska stabilizacja...

Przez most nikt nawet nie próbuje się przedostać. To tu dochodziło do największych rozruchów, które stawały się zarzewiem dla całej prowincji. Tak było w 2002 r., gdy podczas zamieszek rannych zostało 17 polskich policjantów i w 2004 r., gdy pogłoska o przyczynieniu się Serbów do śmierci trzech albańskich chłopców, którzy utonęli w Ibarze, wywołała krwawe starcia w najodleglejszych krańcach Kosowa.

(...)

Wojna podzieliła miasto, które wcześniej było jednym organizmem.
Po obu stronach rzeki zostały instytucje, zakłady pracy, szkoły, z których wcześniej wszyscy korzystali wspólnie, a teraz ich użytkowników określa miejsce położenia. Dlatego serbskie szkoły pracują na zmiany, dlatego w północnej części miasta otwarto filie uczelni z Serbii, dlatego w obu częściach, podobnie jak w całej prowincji, bezrobocie sięga 60-70 proc.

WIARA I NADZIEJA

- Wojna była straszna - wspomina Danuta Radovic, Polka od dwudziestu lat mieszkająca w Kosowie. - Wszyscy, którzy mogli, wysłali dzieci do Serbii, ja też ulokowałam swoje u rodziny męża. Na miejscu zostali tylko zmobilizowani mężczyźni i kobiety. Wystawiano straże, chcieliśmy pilnować swoich domów. Kobiety gotowały. Najgorszy był czas niepewności, gdy ustały naloty, armia jugosłowiańska wycofała się, a nie weszły jeszcze wojska NATO. Dochodziło do palenia domów, napadów. Młodzi Serbowie, chcąc zaimponować odwagą, szli na stronę albańską i już nie wracali. To było niepotrzebne.

(...)

CZARNY ALERT

Ostatnie napięcia w mieście podzielonym rzeką zmusiły międzynarodowe dowództwo do ogłoszenia w północnej części Mitrowicy najwyższego poziomu alarmowego, czyli Black Alert Stage.
Obóz polskiej SPU znajduje się w południowej części miasta, ale służby przydzielane są na terenie całego Kosowa. Black Alert Stage spowodował, że zawieszono wszystkie patrole po północnej stronie rzeki. Stan napięcia utrzymuje się od wybuchu w Dolce Vita i najprawdopodobniej potrwa co najmniej do końca roku, bo wtedy ważyć się będzie nie tylko przyszłość misji, którą powoli ma przejmować Unia Europejska, ale także status całego Kosowa. A to, według wielu ekspertów, może przynieść... nowy konflikt zbrojny, raczej o ograniczonym zasięgu, ale jednak.

(...)

PAWEŁ OSTASZEWSKI
zdj. autor

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.