Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Mundial 2006

"Już mistrzostwa świata blisko... będzie wielka gra" - śpiewał w 1974 roku Andrzej Dąbrowski wraz z podopiecznymi Kazimierza Górskiego. W czerwcu br. piłkarska reprezentacja ponownie zostanie poddana egzaminowi ze swych umiejętności. Polska Policja również. Podczas mundialu kilkudziesięciu funkcjonariuszy będzie jej "ambasadorami" za Odrą. Mogą mieć ciężkie chwile...

Za granicą Polacy wystąpią w rolach: obserwatorów, oficerów łącznikowych, rzeczników prasowych oraz policjantów wspomagających niemieckich funkcjonariuszy na lotniskach, stacjach kolejowych i przejściach granicznych. Z jednej strony będą służyć pomocą krajanom; z drugiej - informować kolegów po fachu zza Odry i Nysy o zachowaniu polskich kibiców i potencjalnych zagrożeniach z ich strony.
- Pozytywnie podkreśla się, że Polska wyśle spory kontyngent - mówi Johannes Leitner, oficer łącznikowy.

(...)

PRZYGOTOWANIA

- Polskie MSWiA i MSW Niemiec dopracowują ostatnie szczegóły współpracy w związku z zabezpieczeniem mistrzostw - mówi podinsp. Andrzej Ostas, dyrektor Głównego Sztabu Policji. - Trwa monitorowanie sytuacji i pozyskiwanie informacji o planowanych działaniach pseudokibiców.

(...)

- Polskich policjantów czekają dwa poważne egzaminy: wizyta papieża, a zaraz potem mistrzostwa - mówi insp. Czeszejko-Sochacki. - Funkcjonariusze jeżdżą, co prawda, na misje stabilizacyjne, ale w takiej roli pokażą się na arenie międzynarodowej po raz pierwszy. Niemcom będą także pomagali przedstawiciele innych policji. Zrobimy wszystko, żeby pokazać się z jak najlepszej strony.

PRZEMYSŁAW KACAK

zdj. Wojciech Basiński

Czekamy na listy, artykuły, wypowiedzi (gazeta.listy@policja.gov.pl). Najciekawsze z nich zamieścimy na naszych łamach.

Archiwalne wydania POLICJA 997 w postaci plików PDF, można pobrać z archiwum strony.