Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

#SuperDzielnicowy 2025 z Rudnika nad Sanem

Trzecia edycja plebiscytu #SuperDzielnicowy, realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #DzielnicaBEZstrachu, miała swój finał w Rudniku nad Sanem. To tutaj służy zwycięzca plebiscytu organizowanego przez Komendę Główną Policji i Telewizję Puls sierż. Tomasz Majowicz.

Finałowa gala plebiscytu odbyła się 25 czerwca 2025 r. w obecności kierownictwa Policji, zarządu i przedstawicieli Telewizji Puls, instytucji rządowych i samorządowych oraz aktorów i twórców serialu kryminalnego „Dzielnica strachu”, który stał się inspiracją tej kampanii.

W tegorocznym plebiscycie, od 10 lutego do 30 kwietnia br., internauci oddali ponad 117 tys. głosów na dzielnicowych z całej Polski. Wśród zgłoszonych dzielnicowych wyłoniono piątkę zwycięzców, którzy przyjechali do Rudnika nad Sanem na finałową galę. Pierwsze miejsce zajął sierż. Tomasz Majowicz z Komisariatu Policji w Rudniku nad Sanem KPP w Nisku, drugie miejsce – sierż. Kamil Stolarski, dzielnicowy Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji KMP w Rybniku, trzecie miejsce – sierż. szt. Justyna Woronowicz-Marzec, dzielnicowa Zespołu ds. Prewencji Posterunku Policji w Krynkach KPP w Sokółce, czwarte miejsce – sierż. szt. Grzegorz Rutyna, dzielnicowy Rewiru Dzielnicowych I Wydziału Prewencji KRP Warszawa IV, a piąte miejsce zajęła asp. Karolina Parzyszek, dzielnicowa Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji KPP w Garwolinie.

– To już trzecia edycja #SuperDzielnicowego, podczas której wybieramy najbardziej zaangażowanego dzielnicowego w swoim rejonie, ale ten plebiscyt też jest pretekstem do tego, żeby zaktywizować lokalną społeczność, przede wszystkim po to, żeby dzielnicowi wyszli do ludzi, a ludzie mogli ich poznać – mówił podczas uroczystości insp. Piotr Kulesza, zastępca dyrektora Biura Prewencji KGP. Nie szczędził przy tym słów uznania i podziękowań.

– Kiedyś usłyszałem od jednego z moich przełożonych, że aby być dobrym policjantem, najpierw trzeba być dobrym człowiekiem. I nie oceniać ludzi ogólnikowo, ale po ich czynach. Powiedział, że będę też dobrym dzielnicowym, ale że będę super dzielnicowym, to tego się nie spodziewałem – wspominał #SuperDzielnicowy sierż. Tomasz Majowicz.

Jako dzielnicowy odpowiada za rozległy rejon obejmujący część miasta Rudnik nad Sanem i dwie okoliczne miejscowości. Każdego dnia prowadzi działania profilaktyczne w szkołach, odwiedza rodziny objęte procedurą „Niebieskiej Karty”, realizuje pomoce prawne i interweniuje tam, gdzie trzeba. Ale – jak sam mówi – najważniejsze jest być dostępnym. Dzięki temu, że jest otwarty, ludzie go znają, a on zna ich. – Mieszkańcy nie zawsze zgłaszają sprawy. Czasem po prostu chcą porozmawiać, wiedzieć, że mogą się zwrócić do kogoś, kto ich wysłucha. I to właśnie staram się im dać.

We wrześniu ubiegłego roku sierż. Majowicz uczestniczył w ratowaniu seniorki z pożaru budynku jednorodzinnego. Gdy przybył na miejsce, zobaczył dym, zamknięte drzwi i słyszał wołanie starszej kobiety z wnętrza domu. Udało mu się dostać do środka przez małe okno. Na kolanach, po omacku dotarł do 93-letniej kobiety, wziął ją na ręce i wyprowadził na zewnątrz. Nie nazywa się bohaterem, uważając, że zrobił to, co każdy funkcjonariusz by zrobił w tej samej sytuacji.

Nikt nie zaprzeczy, że dzielnicowi są bohaterami ulic, gotowi stanąć w obronie lokalnej społeczności. To oni najlepiej znają swoje rejony służbowe, a także potrzeby swoich mieszkańców, angażują się w ich sprawy, nierzadko z narażeniem własnego życia. W fascynujący świat policyjnej codzienności i pracy dzielnicowych wciąga „Dzielnica strachu” – polski serial kryminalny, który stał się inspiracją ogólnopolskiej kampanii społecznej #DzielnicaBEZstrachu. Jej celem jest nie tylko wyłonienie #SuperDzielnicowego, lecz także promowanie bezpieczeństwa i współpracy lokalnych społeczności z dzielnicowymi i szerzej z Policją.

Nadinsp. Roman Kuster, I zastępca Komendanta Głównego Policji, aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy wpływające na poprawę bezpieczeństwa, szczególnie te aktywizujące środowiska lokalne. Mimo że tym razem nie mógł towarzyszyć uczestnikom finałowej gali, pogratulował zwycięzcom plebiscytu i podziękował za doskonałą współpracę: – Współpraca z Telewizją Puls trwa już trzeci rok i jak widać jest to współpraca bardzo owocna, o czym świadczy również zainteresowanie obecną odsłoną plebiscytu #SuperDzielnicowy, które z roku na rok rośnie bardzo dynamicznie. Dość powiedzieć, że w tym sezonie nominowano blisko połowę dzielnicowych w kraju, na których oddano ponad 117 tys. głosów. Telewizja Puls stała się nie tylko znanym, ale przede wszystkim trwałym partnerem w budowie ogólnopolskiej koalicji na rzecz bezpieczeństwa na poziomie lokalnym. To właśnie na tym poziomie najlepiej widać oczekiwania mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa i to na tym poziomie działają dzielnicowi. Śledząc przebieg samego plebiscytu, można powiedzieć, że realizują się postawione na początku współpracy cele: dzielnicowi wychodzą do społeczeństwa, a społeczności lokalne zainteresowały się problematyką bezpieczeństwa, przełamując przy tym bierność i anonimowość. Na przykładzie tegorocznego laureata i jego drogi do sukcesu, który należy odbierać przede wszystkim jako sukces społeczności lokalnej, najlepiej widać, jak tworzą się rzeczywiste koalicje lokalne, jak wielu mieszkańców i instytucji zaangażowało się do działania wspólnego działania! Aż żal, że #SuperDzielnicowy może być tylko jeden, bowiem w Polsce powstało mnóstwo podobnych inicjatyw, co bez wątpienia jest ogromnym sukcesem, a także kwintesencją filozofii community policing – powiedział.

Uroczystości towarzyszył piknik policyjny, który zgromadził wielu mieszkańców regionu. Mundurowi prezentowali sprzęt i wyposażenie Policji, odbywały się także pokazy oraz liczne atrakcje dla rodzin i dzieci, pozwalające na bliższe poznanie pracy policjantów i wzmacnianie pozytywnych relacji z lokalną społecznością.

Biuro Prewencji KGP, KWP w Rzeszowie / oprac. Krzysztof Chrzanowski

zdj. Krzysztof Chrzanowski