Słupska szkoła Policji została powołana 1 czerwca 1945 r. jako Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej. Był to swego rodzaju zespół trzech szkół. Jako pierwsza z nich zaczęła funkcjonować, we wrześniu 1945 r., Szkoła Oficerska. Trzy miesiące później, w grudniu 1945 r., rozpoczęli naukę uczniowie Szkoły Szeregowych. W połowie 1946 r. uroczyście otwarto ostatnią ze szkół centrum – Szkołę Przewodników i Tresury Psów Służbowych.
Krótkie dziedzictwo Policji Państwowej
Pierwszym komendantem został mianowany płk Jan Płotnicki – były przedwojenny komendant wojewódzki Policji Państwowej. Milicja na potrzeby centrum uzyskała od miasta wydzielony kwartał terenu.
Płk Płotnicki był nie tylko jego komendantem, ale również duszą szkoły. Wprowadził szereg rytuałów, które zanikły po jego odejściu. Cieszył się niebywałym autorytetem i szacunkiem wśród kadry i słuchaczy. Osobiście, w czasie wolnym od służby, prowadził dla nich zajęcia dodatkowe, zaś dla przyszłych oficerów, zajęcia uzupełniające ich braki w zakresie bon tonu.
Centrum aktywnie uczestniczyło w życiu miasta i regionu. Posiadało własną orkiestrę, która cieszyła się dużą popularnością. Sukcesy sportowe odnosił klub sportowy „Gwardia CWMO”. Bokserzy zwyciężali w rozgrywkach pierwszoligowych i rozgrywkach międzynarodowych. Piłkarze z powodzeniem rywalizowali w II lidze rozgrywkowej.
W 1947 r. centrum otrzymało swój pierwszy sztandar ufundowany wówczas przez społeczeństwo miasta Słupska. Na fali represji komunistycznych płk Płotnicki został zwolniony ze stanowiska. Niedługo potem jego los podzielili pozostali byli funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej. W lutym 1950 r. Szkołę Przewodników i Tresury Psów Służbowych przeniesiono do Sułkowic, gdzie jako Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Z nieznanych do dziś przyczyn Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego 20 września 1954 r. rozwiązało Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej w Słupsku. Szkołę Oficerską przeniesiono do Szczytna (obecna Akademia Policji), natomiast Szkołę Podoficerską – do Piły (dziś tamtejsza szkoła Policji).
Miesiąc później (październik 1954 r.) w opuszczonych obiektach centrum, komendant główny Milicji Obywatelskiej polecił zorganizować nową szkołę – Ośrodek Szkolenia Szeregowych Milicji Obywatelskiej. Podjęto na nowo trud budowy milicyjnej placówki dydaktycznej w Słupsku. Po byłym centrum pozostały jedynie budynki. 1 sierpnia 1957 r. komendant główny MO nakazał przekształcenie Ośrodka w Szkołę Podoficerską. Podwyższono poziom nauczania przez zmniejszenie liczebności grup szkoleniowych, podniesiono poziom wykształcenia kadry dydaktycznej i wzbogacono wyposażenie sal wykładowych w odpowiedni sprzęt oraz pomoce dydaktyczne. Dużą wagę przywiązywano do pracy wychowawczej, kulturalno-oświatowej i sportowej. Gwardyjski Klub Sportowy „Gryf” szczycił się wieloma sukcesami, szczególnie w lekkiej atletyce, judo i strzelectwie.
Kadra i słuchacze uczestniczyli czynnie w wydarzeniach na terenie kraju, wspomagając inne jednostki w pilnowaniu porządku. Zabezpieczali wiele imprez sportowych (np. Wyścig Pokoju), wizyty czołowych osobistości ze świata polityki (np. papieża Jana Pawła II, prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a, prezydentów Stanów Zjednoczonych), brali udział w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych oraz pracach społecznych w Słupsku i regionie. Byli jednymi z najaktywniejszych honorowych krwiodawców.
Od 1976 r. w szkole prowadzone były również kursy chorążych. Wzrosła ranga i prestiż słupskiej placówki. Już wówczas znana była w Polsce ze swojego wysokiego poziomu nauczania. W 1985 r., w związku ze zmianą profilu kształcenia, podjęto decyzję o zmianie nazwy na Szkołę Milicji Obywatelskiej.
Specjalistycznie i międzynarodowo
Na fali przemian ustrojowych i przemianowania Milicji Obywatelskiej w Policję, zaszła konieczność dokonania kolejnej zmiany nazwy jednostki. Od 10 sierpnia 1990 r. jest ona szkołą Policji, jedną z pięciu tego rodzaju placówek w kraju, która specjalizuje się w tematyce prewencyjnej. Aktualnie szkoła realizuje łącznie 32 kursy specjalistyczne.
Jako jedyna jednostka szkoleniowa w Polsce prowadzi kursy specjalistyczne dla średniej kadry dowódczej Oddziałów i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji oraz dla policjantów pełniących służbę w jednostce specjalnej polskiej Policji w Kosowie. Placówka organizuje również turnieje i zawody o zasięgu ogólnokrajowym: od 2015 r. Turniej Oddziałów i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji, od 2004 r. Finał Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji – Turniej Par Patrolowych ,,Patrol Roku”, od 2009 r.
Międzynarodowe Mistrzostwa Jednostek Szkoleniowych Służb Mundurowych w Strzelaniu oraz od 2013 r. Zawody Policyjnych Ratowników z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Na płaszczyźnie międzynarodowej współpracy szkoła od wielu lat utrzymuje ścisłe kontakty z jednostkami Policji państw sąsiedzkich, na przykład współpraca z Wyższą Szkołą Policji kraju związkowego – Brandenburgii, mieszczącą się w Oranienburgu pod Berlinem, do której cyklicznie wyjeżdżają na zajęcia warsztatowe zarówno grupy wykładowców, jak i słuchaczy.
Współpraca szkoły Policji przeniosła się również za północno-wschodnią granicę. Placówka współpracuje z policją litewską w ramach podpisanej umowy o dwustronnej współpracy. W podobny sposób – na podstawie umowy o współpracy bilateralnej – utrzymywane są kontakty z chorwacką Akademią Policji w Zagrzebiu. Przed wybuchem wojny w Ukrainie utrzymywane były także kontakty z policją Mołdawii, której przedstawiciele byli słuchaczami kursu specjalistycznego dla dzielnicowych zorganizowanym w Szkole Policji w Słupsku. Dzięki podpisaniu umowy o współpracy, w słupskiej szkole Policji organizowane są wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe z marynarzami z Amerykańskiej Bazy Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki w Redzikowie (U.S. Naval Support Facility – NSF), którzy wspólnie z polskimi policjantami doskonalą swoje umiejętności. Szkolący się w Słupsku policjanci mają również możliwość korzystania z wiedzy pracowników naukowych Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku oraz Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. Każdego dnia w ramach ćwiczeń policjanci prowadzą interwencje w całej gamie obiektów symulacyjnych: mieszkaniu, pubie, sklepie, piwnicach budynku mieszkalnego, melinie, garażach, labiryncie czy pomieszczeniach przejściowych.
Słupska szkoła Policji zajmuje wydzielony fragment miasta. Działania z zakresu ruchu drogowego, zakłócania porządku publicznego, czy łamania przepisów na przystankach komunikacji miejskiej odbywają się w realnych warunkach. Układ urbanistyczny szkoły pozwala także na szkolenie jednostek specjalnych polskiej Policji, które przygotowują się w Słupsku do międzynarodowych misji pokojowych. Plutony policjantów ćwiczą między innymi eskortę VIP-ów, przywracanie zbiorowego naruszenia porządku, czy też odpowiedź na ostrzał prowadzony ze stojących przy ulicy budynków. Szkolenie policjantów prowadzone jest nie tylko w samej szkole, ale również na morskim poligonie wojsk NATO funkcjonującym w ramach Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Wicku koło Ustki.
Uhonorowaniem i docenieniem 80-letniej działalności słupskiej szkoły Policji było nadanie 11 lipca tego roku nowego sztandaru. W imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczył go I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster. Uroczystość odbyła się na głównym placu apelowym szkoły, dokładnie w tym samym miejscu, gdzie 32 lata temu przekazany był poprzedni sztandar.
Piotr Kozłowski
zdj. SP w Słupsku