Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Spotkanie szefów krajowych biur SIRENE w Warszawie

Od 1 do 2 kwietnia br. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie szefów krajowych biur SIRENE. Wydarzenie to, zorganizowane pod auspicjami polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, podkreśliło istotne znaczenie współpracy międzynarodowej oraz Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) dla bezpieczeństwa i zarządzania granicami w Europie.

SIS jest największym i najpowszechniej wykorzystywanym systemem wymiany informacji w tym zakresie, stanowiąc kluczowy element kompensacyjny zniesienia granic wewnętrznych w strefie Schengen.

Spotkanie zgromadziło 65 uczestników reprezentujących 31 państw korzystających z SIS. Ponadto wzięli w nim udział przedstawiciele Europolu i Interpolu, wysłannicy pięciu instytucji i agencji Unii Europejskiej, przedstawiciele Straży Granicznej oraz polskiej Policji jako gospodarza wydarzenia.

Otwarcie spotkania odbyło się z udziałem mł. insp. Marty Łukasiewicz, zastępcy dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP (BMWP KGP). Moderatorem był mł. insp. Sławomir Surowiec – naczelnik Wydziału Wsparcia Poszukiwań BMWP KGP, którego oficjalnie przedstawiono również jako nowego szefa polskiego Biura SIRENE.

Podczas spotkania poruszono wiele zagadnień dotyczących bezpieczeństwa wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Z inicjatywy gospodarzy omówiono tematy związane z nowymi funkcjami zmodernizowanego Systemu Informacyjnego Schengen, tzw. SIS Recast. Wśród dyskutowanych kwestii znalazły się m.in. możliwości czasowego ograniczania widoczności wpisów w SIS z art. 26 oraz nowe możliwości związane z danymi daktyloskopijnymi w systemie. Poruszone zagadnienia mają bezpośredni wpływ na pracę operacyjną właściwych służb w krajach korzystających z SIS oraz na jakość i kompletność danych znajdujących się w tym systemie. W ostatnim dniu wizyty uczestnicy spotkania szefów krajowych biur SIRENE odwiedzili Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP. Naczelnicy Wydziału Wsparcia Poszukiwań BMWP KGP opowiedzieli o głównych zadaniach operacyjnej części Biura Sirene związanych z poszukiwaniami osób i rzeczy.  Dodatkowo goście mieli unikalną możliwość przyjrzenia się codziennej pracy dyżurnych BMWP KGP oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy również stanowią nieodłączną część polskiego Biura Sirene.

Celem cyklicznych spotkań szefów krajowych biur SIRENE jest wypracowanie wspólnych rozwiązań stosowanych w strefie Schengen i państwach stosujących SIS. Dzięki temu każde Biuro SIRENE działa z wykorzystaniem najlepszych ustalonych praktyk, na jednolitych zasadach, co zapewnia jak najściślejszą współpracę między tymi biurami. Uzgodnienia te mogą mieć wpływ na konkretne rozwiązania w projektowanych zmianach w podręczniku SIS oraz aktach prawnych UE.

Biura SIRENE odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania europejskiego obszaru wolności i sprawiedliwości. Ich podstawowym obowiązkiem jest wymiana informacji uzupełniających, które odnoszą się do wpisów wprowadzonych do SIS. Pozyskiwanie i wymiana tych informacji są niezbędne w celu umożliwienia podjęcia działań w różnych sytuacjach, takich jak zatwierdzanie wpisów, dodawanie zastrzeżeń, usuwanie wpisów, zawiadamianie o trafieniu oraz ustalanie tożsamości. Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP jest miejscem, gdzie zbiegają się wszystkie międzynarodowe kanały wymiany informacji, zapewniającym funkcjonariuszom Policji oraz innym uprawnionym podmiotom, w przypadku potrzeby współpracy z zagranicznymi partnerami, całodobowe wsparcie. Wymiana informacji w ramach SIS ma pierwszeństwo w stosunku do innych kanałów wymiany informacji na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.

Podczas otwarcia spotkania podkreślono, że jest to wyjątkowa okazja do dyskusji nad najważniejszymi wyzwaniami w codziennej pracy, podzielenia się doświadczeniami i najlepszymi praktykami w zakresie wymiany informacji w ramach Systemu Informacyjnego Schengen. Zaznaczono również, że wspólne zaangażowanie i wymiana doświadczeń pomogą w lepszym sprostaniu wyzwaniom związanym z dynamicznie zmieniającym się środowiskiem, postępem technologicznym, digitalizacją i automatyzacją procesów.

Spotkanie to stanowiło ważne forum wymiany wiedzy i doświadczeń, przyczyniając się do dalszego wzmocnienia współpracy międzynarodowej w dziedzinie bezpieczeństwa w Europie.

BMWP KGP

zdj. BMWP KGP