Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

I Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych

Od 23 do 25 października 2024 r. Centrum Szkolenia Policji w Legionowie gościło czternaście najlepszych drużyn klas mundurowych w finale I Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych zorganizowanym przez Komendanta Głównego Policji. Uczniowie walczyli o puchar ministra spraw wewnętrznych i administracji, prezentując umiejętności musztry w zakresie obowiązkowym oraz dając wyjątkowe pokazy musztry paradnej.

Finał w CSP w Legionowie poprzedziły eliminacje zorganizowane przez komendantów wojewódzkich wśród szkół o profilu mundurowym. Eliminacje odbyły się 23–30 września 2024 r. i wzięło w nich udział 47 drużyn, spośród których zostało wyłonionych 14 zespołów, po jednym z województwa, reprezentujących komendy wojewódzkie Policji w finale I Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych pod honorowym patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Obowiązkowy i dowolny

– Każda wielka podróż zaczyna się od pierwszego kroku, a wasz krok jest defiladowy – mówił do zgromadzonych podczas inauguracji przeglądu musztry nadinsp. Rafał Kochańczyk, zastępca Komendanta Głównego Policji. – Wszyscy już jesteście zwycięzcami, bo osiągnęliście wiele jako najlepsze drużyny reprezentujące swoje województwa. Jednocześnie mam nadzieję, że wielu z was przywdzieje mundur – policyjny albo innej służby podległej MSWiA. Zachęcam do tego, bo wiem, że czas w służbie nie będzie stracony, że spotkacie tu fantastycznych ludzi i niesamowite wrażenia.

Po inauguracji drużyny klas mundurowych przemieściły się na plac apelowy, gdzie rozpoczął się pokaz umiejętności musztry w programie obowiązkowym. Dowódca drużyny losował zestaw zawierający dziesięć obowiązkowych zadań opracowanych na podstawie regulaminów musztry dla Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Sędziowie oceniali sposób wydawania komend przez dowódcę oraz dokładność ich wykonywania przez pododdział.

Drugi dzień zmagań był bardziej widowiskowy, bo zadaniem każdej z klas mundurowych było zaprezentowanie programu dowolnego. Komisja sędziowska uważnie obserwowała pokaz musztry paradnej z podkładem muzycznym, zwracając uwagę na precyzję wykonania układu, synchronizację, zaangażowanie oraz walory artystyczne. Każda z drużyn wykazała się wyjątkowymi umiejętnościami i wytrenowaniem, jednak to suma punktów zdobyta podczas pokazu obowiązkowego i dowolnego decydowała o zwycięstwie.

Finał

W każdej formacji mundurowej istnieją elementy musztry indywidualnej i zespołowej. Musztra kształci dyscyplinę, uczy współpracy w zespole, podnosi morale. Drużyny biorące udział w finale doskonale znały te zasady, dlatego oceny komisji sędziowskiej były wysokie. Dwa dni zmagań wyłoniły zwycięzców z największą sumą punktów za program obowiązkowy i dowolny. Trzeciego dnia odbyła się uroczystość wręczenia medali i pucharów, na której byli obecni dyrektor Departamentu Porządku Publicznego MSWiA Agata Furgała reprezentująca ministra SWiA Tomasza Siemoniaka, zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Tomasz Michułka, zastępca komendanta SG gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec, dyrektor Biura Edukacji PSP bryg. Marcel Sobór, komendanci wojewódzcy i komendant stołeczny Policji, komendant CSP w Legionowie, dyrektorzy biur KGP, funkcjonariuszki i funkcjonariusze służb podległych MSWiA.

– W imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji chcę zapewnić, że Przegląd Musztry Klas Mundurowych będzie miał charakter cykliczny. W tym roku komendant główny zorganizował finał, ale wszystkie służby podległe MSWiA współpracowały przy przedsięwzięciu. Wszystkie klasy mundurowe – niezależnie od profilu – są dla nas istotne, dlatego chcemy zachęcać i do udziału w przeglądzie musztry, i do wstępowania do klas mundurowych – mówiła Agata Furgała. – Właśnie przyjęto ustawę, w ramach której będą uruchamiane oddziały klas mundurowych w szkołach średnich mające certyfikowany przez ministra SWiA, w porozumieniu z komendantami służb, program. Dzięki temu, jeśli będziecie po szkole chcieli wstąpić do którejś ze służb mundurowych, będziecie mogli np. odbyć część egzaminu kwalifikacyjnego w murach uczelni.

– Dziękuję za wasz trud i zaangażowanie – zwrócił się do zebranych nadinsp. Tomasz Michułka. – Spędziliście setki godzin na ciężkich treningach, ćwiczeniu układów i chwytów, dlatego współzawodnictwo było na wysokim poziomie. Gratuluję wszystkim uczestnictwa, gratuluję zwycięzcom, ale podziękowania należą się też waszym opiekunom. Kształtujecie wartości młodych ludzi, wychowujecie ich zgodnie z wartościami patriotycznymi, jesteście liderami i autorytetami, o których trudno w dzisiejszych czasach. Służba w Policji, jak i w innych służbach, to gra zespołowa, a musztra kształtuje elementy współdziałania, ale też lojalność i odpowiedzialność. Zachęcam was, abyście trwali w postanowieniu wstąpienia w szeregi służb mundurowych.

Puchar ministra SWiA zdobyła drużyna Szkół im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ w Kielcach, reprezentująca województwo mazowieckie. Drugie miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół CKU im. Stefana Batorego w Koninie z województwa wielkopolskiego, a na trzecim uplasowali się uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu reprezentujący województwo małopolskie. Organizatorzy przyznali też puchar dla najlepszego dowódcy, którym został Przemysław Mika z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

Na zakończenie uroczystości zwycięska drużyna wykonała pokaz musztry paradnej, a następnie policjanci Motocyklowej Asysty Honorowej ze stołecznego garnizonu zaprezentowali doskonałe umiejętności jazdy motocyklem. Muzyczną oprawę uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

W finale I Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych wzięły udział zespoły klas mundurowych z 14 województw:

Szkoły im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ w Kielcach;

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie;

Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu;

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku;

II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Toruniu;

Liceum Ogólnokształcące SPARTAKUS im. M. Jałowieckiego w Gdańsku;

Zespół Szkół Technicznych w Elblągu;

III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej;

Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach;

Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym;

Liceum Ogólnokształcące w Wojsławicach;

Zespół Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie;

Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu;

Zespół Szkół Zawodowych im. mjr Henryka Sucharskiego w Złotoryi.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. autor