Regulacja nowelizuje sześć ustaw: o Policji, o Straży Granicznej, o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy – Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. W ustawie znalazły się również propozycje wprowadzenia nowych rozwiązań dotyczących służby kontraktowej w Policji. Mają one stanowić kolejną ścieżkę umożliwiającą wstąpienie do służby. Do służby kontraktowej będą mogli wstępować również emerytowani funkcjonariusze Policji, w tym funkcjonariusze innych służb. Służba kontraktowa ma zostać również wprowadzona w Straży Granicznej.
DLA KANDYDATÓW
Nowela wprowadza odrębne postępowania kwalifikacyjne dla kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w Policji przed upływem trzech lat od ukończenia szkoły o profilu mundurowym. Ułatwieniem jest także zwolnienie kandydatów z testu sprawności fizycznej, gdy uzyskają pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym. Absolwenci klas mundurowych będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu do Policji.
UŁATWIONE POWROTY
Celem ustawy są zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do służby w Policji oraz stworzenie możliwości pozyskania do tych formacji jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby. Dla byłych funkcjonariuszy, którzy chcą ponownie wstąpić do służby, zostaną przygotowane nowe ścieżki postępowania kwalifikacyjnego. Okres, w którym jest możliwe zastosowanie dla nich uproszczonej procedury kwalifikacyjnej, został wydłużony do pięciu lat. Funkcjonariusze, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby po upływie pięciu lat od zwolnienia ze służby (od stopnia posterunkowego do stopnia aspiranta włącznie), będą musieli przejść test sprawności fizycznej, natomiast funkcjonariusze Policji, którzy posiadają stopień w korpusie co najmniej oficerów młodszych Policji, z uwagi na nabyte kwalifikacje zawodowe, doświadczenie oraz kompetencje, będą podlegali skróconemu postępowaniu kwalifikacyjnemu, czyli będą zwolnieni z ponownego zdawania testu wiedzy, testu sprawności fizycznej oraz badania psychologicznego.
SPRAWY BUDŻETOWE NA 2025 ROK
W październiku na posiedzeniu stałej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych był rozpatrywany i opiniowany dla Komisji Finansów Publicznych rządowy projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Podczas posiedzenia komisji część parlamentarzystów wskazała na potrzebę systemowego i kompleksowego rozwiązania problemów budżetowych. Zwrócono również uwagę na niedofinansowanie budżetu Policji w kwestii wynagrodzeń pracowników Policji. Stronę społeczną reprezentowała Joanna Rosińska (NSZZ Pracowników Policji), która podziękowała ministrowi SWiA za dialog i przypomniała, że pracownicy Policji są najniżej zarabiającą grupą w sferze budżetowej. Ważną kwestią było zwrócenie uwagi na to, że planowana waloryzacja płac w wysokości 5 proc., wzrost wynagrodzenia minimalnego na poziomie 8,5 proc. i brak środków na ten cel spowodują powielenie schematu także w przyszłym roku.
Jednym z głosów, również okołobudżetowych, był temat braku podstaw prawnych w zakresie modernizacji bazy dla Stowarzyszenia „Zakątek Weteranów” (miejsca, gdzie zwierzęta pracujące w służbach mundurowych po przejściu w stan spoczynku znajdują dom) i co za tym idzie – środków finansowych przeznaczonych na ten cel.
Podczas obrad Komisji ASW wiceminister Wiesław Szczepański poinformował, że został powołany na stanowisko pełnomocnika MSWiA do spraw współpracy ze związkami zawodowymi. Minister zadeklarował wolę współpracy oraz powiedział, że zorganizuje spotkanie, którego przedmiotem będzie sytuacja pracowników Policji.
28 października br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025, przedłożony przez ministra finansów. W projekcie ustawy budżetowej zapisano ponad 20 mld złotych do dyspozycji Policji. KGP będzie miała do wykorzystania także środki z Funduszu Wsparcia Policji, który w przyszłym roku ma wynieść ponad 80,5 mln zł. Ustalono również przyszłoroczną waloryzację w budżetówce, a więc także w służbach mundurowych, na poziomie 5 proc. Przypomnijmy tylko, że prognozowany poziom inflacji na 2025 r. to również 5 proc.
Izabela Pajdała
rys. Piotr Maciejczak