Utarło się już, że Paramedyk odbywa się zawsze w ostatni tydzień września. W tym roku, ze względu na stan klęski żywiołowej w części kraju, organizatorzy, czyli Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny w Gdańsku i Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, zdecydowali o przesunięciu tego terminu na 14–18 października br.
Doskonalenie zawodowe
W tegorocznej edycji uczestniczyły zespoły kontrterrorystyczne z CBŚP, SPKP w Białymstoku, Poznaniu, Kielcach, Łodzi, Rzeszowie, Katowicach, Bydgoszczy, Warszawie i Gdańsku oraz zespół Służby Ochrony Państwa. Na terenie obiektów Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej drużyny brały udział w konkurencjach medycznych, taktycznych i sprawnościowych. Paramedyk to od 2008 r. przede wszystkim ćwiczenia, podczas których mundurowi mogą sprawdzić umiejętności udzielania kwalifikowanej pomocy medycznej oraz doskonalić kompetencje w zakresie współpracy różnych służb i formacji. Najważniejsza i w sumie nieoceniona jest kilkudniowa wymiana doświadczeń i wiedzy podczas tego dorocznego spotkania, dlatego wszyscy odżegnują się od nazywania Paramedyka zawodami.
Na wysokości i w tunelu
W tym roku Paramedyk składał się z dwóch części. Pierwsza z nich była poświęcona edukacji w zakresie najnowszych standardów taktycznej opieki nad poszkodowanym w warunkach bojowych. Temat był realizowany w ramach warsztatów prowadzonych według wytycznych TCCC przez ekspertów w tej dziedzinie. W trakcie zajęć eksperci przedstawili najnowsze wytyczne, metody oraz osiągnięcia w dziedzinie medycyny taktycznej. Była to także okazja do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami sprzętowymi oraz technicznymi stosowanymi obecnie w ratownictwie.
Druga część obejmowała konkurencje, w których każdy z czteroosobowych zespołów, operatorów oraz ratowników taktycznych realizował w wyznaczonym terenie i w konkretnym czasie specjalne zadania. Scenariusze były zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami, a konkurencje przygotowano z dbałością o realizm i szczegóły tak, aby uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w niestandardowych sytuacjach, w warunkach podwyższonego stresu i presji czasu oraz w zróżnicowanym, często nietypowym terenie. W tym roku zawodnicy zmierzyli się m.in. z zadaniem, w którym musieli połączyć elementy wysokościowe z elementami ratownictwa górskiego, aby wydostać z niebezpieczeństwa rannego policjanta, który wpadł do szybu. Sprawdzali także umiejętność udzielenia pierwszej pomocy napastnikowi po skutkowym użyciu służbowej broni czy wydostanie rannego policjanta z zadymionego tunelu. Każda konkurencja wymagała od zawodników doświadczenia i odporności na stres.
PS
Paramedyk dla jego pomysłodawców i uczestników jest przede wszystkim po to, aby zwrócić uwagę na problematykę niesienia pomocy medycznej w warunkach działań bojowych. Celem są pomoc w systemowym wprowadzeniu TCCC (Tactical Combat Casualty Care) do polskich jednostek oraz przygotowanie policjantów, żołnierzy, ratowników taktycznych, dowódców i personelu medycznego do właściwej i dobrej organizacji działań w ramach polskiego TCCC, a dzięki temu zmniejszenie ryzyka i śmiertelności na polu walki.
Najlepsi
Sędziowie oceniali poprawność wykonywanych działań pod kątem taktyki, udzielania pomocy i współpracy zespołu.
Najlepsze w tym roku okazały się drużyny:
I miejsce – SPKP w Białymstoku,
II miejsce – SPKP w Warszawie,
III miejsce – SPKP w Łodzi.
Wszystkim drużynom gratulujemy!
Izabela Pajdała,
Wydział Prasowy KWP w Gdańsku
zdj. Wydział Prasowy KWP w Gdańsku