Strona używa plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Dzielnicowy roku

Najlepszy dzielnicowy 2024 roku reprezentuje Komendę Stołeczną Policji. Jest nim sierż. Konrad Konca, który pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim.

Od 22 do 25 października w Szkole Policji w Katowicach trwał XIV Finał Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”. Konkurs, w którym biorą udział przedstawiciele wszystkich komend wojewódzkich, cieszy się dużym prestiżem, szczególnie wśród funkcjonariuszy pełniących służbę w pionie prewencji. Dzielnicowym może zostać funkcjonariusz, który wyróżnia się ponadprzeciętną  znajomością przepisów prawa, ale także wysokim poziomem kompetencji społecznych. O dzielnicowych, którzy dotarli do finału konkursu „Dzielnicowy Roku”, pamięta się w ich macierzystych jednostkach latami, bo jest to znaczące osiągnięcie. Wielu dzielnicowych, którzy dotarli wysoko w konkursowych zmaganiach, to późniejsi kierownicy rewirów, dyżurni, kierownicy i naczelnicy wydziałów prewencji. Wśród ekspertów czuwających nad prawidłowym przebiegiem tegorocznej edycji zawodów znaleźli się oficerowie, którzy nie tak dawno temu sami brali udział w finałach „Dzielnicowego Roku”.

Przygotowania do zawodów

We wtorek 22 października na terenie Szkoły Policji w Katowicach stawiło się 17 pięcioosobowych drużyn, które dotarły do finału. Funkcje kierownika każdej z drużyn pełnił naczelnik wydziału prewencji właściwej KWP/KSP wspomagany przez opiekuna drużyny. Każda drużyna liczyła trzech zawodników. W jej skład wchodził kierownik rewiru dzielnicowych wyłoniony w finale zawodów w województwach oraz dwóch dzielnicowych, także finalistów etapów wojewódzkich. Gdy tylko zawodnicy zostali zakwaterowani i zjedli kolację, otrzymali pierwsze zadanie do realizacji – porządnie się wyspać przed pierwszym dniem zmagań. W tym samym czasie sędzia główny zawodów kierownik Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego nadkom. Michał Stępień przewodniczył losowaniu kolejności startu drużyn w pięciu konkurencjach, które odbyły się w trakcie kolejnych trzech dni.

Dzień pierwszy

23 października komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Stanisławski oficjalnie otworzył XIV finał konkursu „Dzielnicowy Roku”. Już kilka kwadransów później pierwsi dzielnicowi przystąpili do konkurencji o nazwie „Podstawowe czynności służbowe”. Założenie konkurencji było następujące: dzielnicowy podejmuje interwencję w placówce publicznej, w której trwa awantura między kobietą i mężczyzną, pary w trakcie rozwodu, w tle mamy sytuację przemocową, wprowadzanie w błąd co do miejsca zamieszkania, prowokujące zachowanie agresywnego mężczyzny, do tego aktywny zakaz zbliżania się do kobiety m.in. w miejscu jej pracy. Wszystkie te fakty interweniujący dzielnicowy musi ustalić sam i przeprowadzić interwencję zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Konkurencja druga – pierwsza pomoc

Na miejscu zdarzenia dzielnicowy zastaje nieprzytomną osobę, niereagującą na głos, na pierwszy rzut oka nie widać jednak żadnych urazów. Poszkodowany oddycha, jednak w przypadku prawidłowo przeprowadzonego badania urazowego okazuje się, że ma ranę brzucha z widocznym wytrzewieniem, które należy prawidłowo opatrzyć. W trakcie traci oddech. Kończący tę konkurencję dzielnicowi wychodzili z sali symulacyjnej spoceni, bo w tym zadaniu znalazło się oczywiście miejsce na resuscytację. W czasie, gdy dzielnicowi zmagali się w pierwszych dwóch konkurencjach, kierownicy rewirów dzielnicowych walczyli o punkty na strzelnicy. Najwięcej punktów (46) zdobył asp. szt. Grzegorz Krajewski z KWP w Katowicach, 45 punktów trafiło do KWP w Szczecinie za sprawą asp. szt. Pawła Piwoniego. Żaden z pozostałych 15 kierowników rewirów nie przekroczył sumy 40 punktów w tej konkurencji.

Dzień drugi

Tego dnia sędziowie zawodów oceniali kompetencje dzielnicowych podczas obsługi interesanta. Scenka była bardzo ciekawa i perfekcyjnie odegrana, ale też wielowątkowa i skomplikowana. Policjant musiał pokazać, że nie tylko doskonale zna przepisy z zakresu wielu ustaw, lecz także, że potrafi budować atmosferę życzliwości, budzić zaufanie i wskazać drogę w kierunku wyjścia z trudnych sytuacji. Po zaliczeniu tej konkurencji policjanci przechodzili na strzelnicę, gdzie sprawdzano ich umiejętności w posługiwaniu się bronią palną. Kierownicy dzielnicowych tego dnia zmagali się z zadaniami z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz analizy dokumentacji służbowej.

Dzień finałowy

Piątek, 25 października, był dniem najbardziej napiętym, bo wszystko mogło się jeszcze wydarzyć. Zawodnicy odczuwali już duże zmęczenie, a w takim stanie najłatwiej popełnia się błędy. Niepowodzenie w gronie liderów w jednej choćby konkurencji mogło dać szansę na zwycięstwo policjantom lub drużynom, które jeszcze rano były poza widokami na miejsce na podium. Zaczęło się już o 7.30 rano od testu wiedzy, który pisali i dzielnicowi, i kierownicy. A potem zostało już tylko czekać na ogłoszenie ostatecznych wyników.

W gali finałowej wzięli udział m.in.: zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, poseł na Sejm RP Mateusz Bochenek, komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Stanisławski, zastępca dyrektora Biura Prewencji insp. Piotr Kulesza, prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa, przedstawiciele jednostek szkoleniowych Policji oraz drużyn, które wzięły udział w zawodach. Na zakończenie do wszystkich uczestników zawodów zwrócił się zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, który powiedział m.in., że w tych zawodach nie ma przegranych i nawet ci, którzy zajęli ostatnie miejsca, należą do ścisłego grona najlepszych dzielnicowych i kierowników dzielnicowych w kraju.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i czekamy na przyszłoroczną edycję zawodów.

Werdykt

I miejsce oraz tytuł „Dzielnicowego Roku” zdobył

sierż. Konrad Konca

KSP (KPP w Mińsku Mazowieckim)

To pierwszy raz, gdy najważniejszy puchar tych zawodów trafił do stołecznej komendy.

II miejsce

sierż. szt. Dariusz Wądolny

KWP w Krakowie (KMP w Krakowie)

III miejsce

sierż. szt. Mariusz Szubert

KWP w Poznaniu (KPP w Międzychodzie)

Najlepsi kierownicy rewirów dzielnicowych

I miejsce

mł. asp. Paweł Burda

KWP w Lublinie (KMP w Chełmie)

II miejsce

asp. szt. Grzegorz Krajewski

KWP w Katowicach (KPP w Wodzisławiu Śląskim)

III miejsce

asp. Rafał Piotrowski

KWP w Kielcach (KPP w Staszowie)

Klasyfikacja drużynowa

I miejsce

Komenda Stołeczna Policji

II miejsce

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

III miejsce

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach

Tomasz Dąbrowski

zdj. SP w Katowicach