Organizatorzy CINTiA 2024 przygotowali dla uczestników prezentacje zawierające praktyczne informacje dotyczące prowadzenia spraw, procedowania danych czy bieżących wyzwań. Ponadto grono prelegentów zasilili przedstawiciele środowiska akademickiego, którzy skupiając się na metodologicznym ujęciu tematyki, dostarczyli wiedzę do wykorzystania w codziennej pracy.
– Konferencja CINTiA to przede wszystkim okazja do spotkania między służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, jak również światami nauki i biznesu. Z naszego doświadczenia i otrzymywanych informacji wiemy, że zwykle niestety brakuje czasu na budowanie odpowiednich relacji, wymianę wiedzy i doświadczeń wśród tych grup, dlatego już po raz trzeci zorganizowaliśmy to wydarzenie – mówi Małgorzata Wolbach, koordynatorka CINTiI z Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia producentów i dostawców nowoczesnych technologii. Uczestnicy mieli okazję do obejrzenia prezentacji produktów i rozwiązań z obszarów, takich jak analiza kryminalna, przechwytywanie danych, monitoring social mediów, cyberbezpieczeństwo, analiza dark webu i kryptowalut oraz informatyki śledczej.
W programie znalazły się ponadto warsztaty, podczas których uczestnicy poznali poszczególne rozwiązania w praktyce. Interaktywna forma wydarzenia została wzmocniona przez oddanie do dyspozycji osób biorących udział w konferencji części wystawienniczej ze stoiskami firm dostarczających innowacyjne technologie dla służb i organizacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Nowością w programie podczas CINTiA 2024 były sesje przeznaczone tylko dla organów ściągania, instytucji publicznych i administracji rządowej. Poruszane zagadnienia dotyczyły m.in. wykrywania punktów końcowych IP w komunikacji online i zastosowaniu metadanych w kontekście poprawy bezpieczeństwa państwa.
W trakcie warsztatów zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, odpowiedzialny za opracowanie platformy analitycznej FinLink (której komponent Link jest wykorzystywany szeroko przez służby, w tym również i Policję od kilkunastu lat), zaprezentował oprogramowanie MOBINT służące do analizy danych pochodzących z urządzeń mobilnych. Organizatorzy zadbali też o pokazanie możliwości współpracy na poziomie europejskim między organami ścigania na podstawie finansowanego przez UE projektu CYCLOPES z obszaru zwalczania cyberbezpieczeństwa, będącego partnerem CINTiA 2024. Uczestnicy konferencji mogli także wysłuchać prezentacji przedstawiającej wnioski z wdrożenia, przykłady użycia i perspektywy rozwoju systemu do analizy dużych zbiorów danych BIG DATA.
Konferencję po raz kolejny patronatem honorowym objęli Komendant Główny Policji, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i szefowie Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Patronem medialnym wydarzenia została „Gazeta Policyjna”. Jedną z osób, które uroczyście otworzyły spotkanie, była nadkom. Ewelina Mączkorowska, dyrektor Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej. Wśród ponad 300 uczestników CINTiA 2024 znalazło się szerokie grono przedstawicieli służb, instytucji publicznych, firm, praktyków, a także ekspertów zajmujących się analizą i wywiadem kryminalnym. Liczną grupę stanowili funkcjonariusze Policji z całego kraju.\
– Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom, wystawcom i osobom prowadzącym warsztaty za intensywne trzy dni wymiany wiedzy, rozmów o problematyce związanej z analizą i wywiadem kryminalnym. Cieszymy się, że wydarzenie przypadło państwu do gustu i stało się jednym z najważniejszych forów w tej tematyce w naszym kraju. Już teraz możemy zaprosić wszystkich zainteresowanych za 12 miesięcy – na kolejną edycję konferencji analitycznej. Mam nadzieję, że widzimy się wszyscy 23–25 września przyszłego roku na CINTiA 2025! – mówi Małgorzata Wolbach z PPBW.
Organizatorami CINTiA 2024 były Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, ze szczególnym zaangażowaniem Wydziału Informatyki AGH, na którym odbywa się to coroczne wydarzenie.
Przemysław Dobrzyński
zdj. AGH/PPBW