Kompania reprezentacyjna z Radomia występuje jako klasa policyjna i od pięciu lat jest pododdziałem współpracującym z Policją, także podczas różnych uroczystości policyjnych, takich jak centralne obchody Święta Policji czy targi Polsecure. Kompanię reprezentacyjną Szkół im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ można zobaczyć na wielu radomskich uroczystościach, eventach i festynach. Jednak najważniejszym zadaniem pododdziału jest reprezentowanie szkoły, także na zawodach musztry paradnej, podczas których zajmują najwyższe miejsca na podium, włącznie z mistrzostwem na tegorocznym Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Wojskowych w Krakowie.
Kompania
Dwanaście lat temu w Szkołach im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ utworzono oddziały o profilu mundurowym, w tym klasy policyjne. Jednocześnie nauczyciele ds. kształcenia w klasach mundurowych rozpoczęli formowanie kompanii reprezentacyjnej szkoły. Jednym z inicjatorów przedsięwzięcia był Paweł Raczyński, nauczyciel i były komendant KP I w Radomiu.
– Zawsze byłem związany z ceremoniałem policyjnym, i reprezentacja naszej szkoły w mundurach wyglądających jak policyjne jest mi bliska. Jednak wszystko, co osiągnęliśmy, nie byłoby możliwe, gdyby nie poparcie dyrekcji naszej szkoły – mówi Raczyński. – Po 12 latach ciężkiej pracy pododdział pokazuje najwyższy ogólnopolski poziom.
– Realizując edukację mundurową, staramy się ułatwiać naszym uczniom podejmowanie decyzji w wyborze ścieżki zawodowej, dlatego współpracujemy ze służbami mundurowymi, w tym także z Policją. Jesteśmy często zapraszani na policyjne uroczystości i eventy. Policja na wszystkich poziomach uczestniczy w działaniach szkoły związanych z klasami policyjnymi. W tym zadaniu duże znaczenie ma funkcjonowanie naszej kompanii reprezentacyjnej – wyjaśnia dyrektor szkół Katarzyna Kołodziejska.
Z ponad 1000 uczniów jedynie dwudziestka jest związana z kompanią. Do musztry paradnej potrzeba 13 osób, a obciążenie jest duże, bo szkolny pododdział reprezentacyjny ma około 100 wystąpień rocznie. Gdy wykonują jeden ze swoich układów, widzowie wstrzymują oddech. Repliki karabinów mauzer z bagnetem fruwają, jakby nic nie ważyły, a członkowie grupy zdają się tańczyć. Jednak aby osiągnąć taki efekt, muszą ćwiczyć nawet siedem razy w tygodniu.
Trening
Uczniowie chętni do wstąpienia w szeregi kompanii reprezentacyjnej zgłaszają się co roku, bo każdy uczeń może starać się być jej członkiem. Jednak poziom umiejętności kompanii, do jakiego trzeba dążyć, jest wysoki i wymaga od nowych członków dużego zaangażowania. Ostatecznie w grupie zostają tylko pasjonaci, gotowi poświęcić prawie każdą wolną chwilę na treningi.
– Spędzamy na trenowaniu wiele czasu, w roku szkolnym jesteśmy razem niemalże od rana do wieczora, trzeba chcieć to robić – objaśnia Kuba.
– Wszyscy wiedzą, że musimy się uczyć układów i zręcznie wykonywać chwyty, ale najtrudniejsze to poświęcanie prywatnego czasu – dodaje Igor.
– I trzeba być sprawnym fizycznie i wytrzymałym. Na przykład uroczystości z ceremoniałem wojskowym potrafią trwać długo, a my w słońcu, umundurowaniu, z
bronią. Musimy wytrzymać – zauważa Natalia.
– Bardzo przydają się poczucie rytmu i dobry słuch, szczególnie przy mustrze paradnej – podpowiada Zuzia.
– No i nie ma też czasu na chorowanie – uzupełnia Bartek.
– Dobre zorganizowanie i rozplanowanie wszystkiego są ważne – wtrąca Maja.
– Aby należeć do kompanii, trzeba mieć silną motywację i pasję – podsumowuje Karolina.
Cała grupa zgodnie potakuje.
– Każdemu podoba się efekt intensywnych ćwiczeń, ale by osiągnąć taki poziom, trzeba ćwiczyć codziennie. Uczniowie poświęcają nawet trzy godziny dziennie, spotykają się też w weekendy, do tego dochodzi uczestnictwo w uroczystościach, gdy pozostali uczniowie mają wolne – mówi opiekun grupy Paweł Raczyński. – Opiekuję się młodzieżą i mobilizuję grupę, nie tylko na treningach, występach na uroczystościach czy zawodach, ale staram się zapewniać im jak najlepsze warunki i środki, aby mieli spokojną głowę do ćwiczeń.
Troska o wysoki poziom motywacji i dyscypliny jest też zadaniem dowódcy pododdziału – Karoliny, której w utrzymywaniu porządku i dążeniu do perfekcji pomagają również intensywne ćwiczenia w postaci tabaty. Te dodatkowe ćwiczenia niekoniecznie są formą dyscyplinowania, by nie robić pomyłek w układach, lecz pomagają w rozgrzewce. Ręce muszą być sprawne, bo są szczególnie narażone na urazy, a regularność ćwiczeń wyrabia pamięć mięśniową.
– Jestem dumna z uczniów i nauczycieli, którzy potrafią opanować stres i słabości. Podziwiam ich zaangażowanie i pasję, szczególnie że warunkiem należenia do kompani reprezentacyjnej jest właściwe wypełnianie obowiązków szkolnych, czyli utrzymywanie dobrego poziomu nauki i frekwencji. Jako dyrektor uważam, że są to doskonałe przykłady angażowania się uczniów w zajęcia dodatkowe w szkole – mówi dyrektor Katarzyna Kołodziejska.
Reprezentacja
Kompania reprezentacyjna szkół z Radomia jest w ścisłej czołówce szkolnych pododdziałów mundurowych w kraju. Zwłaszcza w województwie mazowieckim jest duża konkurencja, co łatwo dostrzec na corocznych zawodach z musztry. Radomscy uczniowie dwa lata z rzędu zdobyli mistrzostwo województwa, natomiast w krajowym przeglądzie musztry kompania w poprzednim roku miała wicemistrzostwo, a w maju br. zdobyła najwyższe miejsce na podium. Członkowie radomskiego pododdziału są ambitni, walczą nie tylko o zwycięstwo, ale i o perfekcję swoich wystąpień.
– Nie zdarza się często, by młodzież była ambitna tak bardzo, ale jest to też zasługa rodziców. Oni też żyją tą kompanią, jak ja – zauważa opiekun grupy.
Zespół zgodnie twierdzi, że ich najgorliwszymi fanami są rodzice, a Kompania Reprezentacyjna Policji jest dla nich wzorem do naśladowania. Uczniowie podglądają ich pracę oraz z nimi współpracują. Dobrze się rozumieją, o czym świadczą wspólny występ na targach Polsecure w 2024 r. i uczestnictwo szkolnej kompanii w centralnych uroczystościach Święta Policji.
Układy musztry paradnej pododdziału ze Szkół im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ są widowiskowe i często modyfikowane. Zespół nie czerpie inspiracji od innych klas mundurowych, stara się być oryginalny. Uczniowie oglądają profesjonalne pokazy kompanii z całego świata i opracowują własne chwyty, często nazywane od imienia osoby, która je wymyśliła, np. chwyt Kaliny. Ogromna pasja, perfekcja i poświęcenie spowodowały, że kompania reprezentacyjna szkół w Radomiu stała się wzorem do naśladowania.
– Często obserwuję musztrę kompanii reprezentacyjnej naszej szkoły i bardzo mi się podoba. Uważam, że są jedną z najlepszych drużyn. Widziałem inne kompanie i
popełniali nawet proste błędy, ale nasi są perfekcyjni – chwali Wiktor, uczeń pierwszej klasy.
Krzysztof Chrzanowski
zdj. autor, Katarzyna Chrzanowska
mł. insp. Roman Maciejewski,
naczelnik Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu KGP
Współpraca ze szkołami prowadzącymi klasy mundurowe jest jednym z zadań Gabinetu Komendanta Głównego Policji i przypisana Wydziałowi ds. Ceremoniału Policyjnego. W związku z tym mój wydział otrzymuje różne informacje w zakresie współpracy lokalnych jednostek Policji z klasami policyjnymi na ich terenie. W ten sposób poznałem klasę mundurową Szkół im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ.Kompania reprezentacyjna uczniów tej szkoły pokazała poziom wyszkolenia wyróżniający ją na tle innych, dlatego w 2019 r. została zaproszona do uczestnictwa w centralnych obchodach Święta Policji z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej, które odbyły się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Szkoła z wielkim zadowoleniem przyjęła zaproszenie. Uczniowie z tej placówki podjęli się tak trudnego zadania, jakim była uroczysta zmiana posterunku honorowego podczas apelu przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podkreślę tu jeszcze, że tych uczniów zaprosiliśmy do uczestnictwa w centralnych obchodach Święta Policji w latach 2023 i 2024.Obecnie priorytetem jest dobór do służby w Policji. Ten temat był jednym z ważniejszych zagadnień poruszanych podczas tegorocznych targów Polsecure. Przyszłość, jaką widzimy w klasach policyjnych, kryje wielki potencjał, dlatego postanowiliśmy zorganizować na targach wspólny pokaz musztry paradnej uczniów z Radomia z funkcjonariuszami Kompanii Reprezentacyjnej Policji. Pokaz zawierał w sobie też element podkreślający 20-lecie obecności polskiej Policji w strukturach Unii Europejskiej. Dla nas ważne jest, aby utalentowani, zaangażowani i z pasją młodzi ludzie mogli pokazać swoje umiejętności i będziemy starali się ich zachęcać do związania swojej przyszłości zawodowej z Policją.