Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Lotny patrol

Aktualny numer

 • Doskonalenie zawodowe
  Nad Soliną
  O godzinie 13.58 przypadkowy turysta widzi przelatującą awionetkę, z której wydobywa się dym, chwilę później wyskakuje z niej sześć osób, a samolot rozbija się o taflę wody. Przez chwilę na błękitnym niebie widać sześć czasz spadochronowych. Trzy wpadają do Jeziora Solińskiego, pozostałe wiatr znosi na pobliskie wzgórza i świadek traci je z pola widzenia.
 • Tylko służba
  Uratowali
  Nierzadko z narażeniem własnego zdrowia i życia, czasem po służbie, ale zawsze pod presją czasu – funkcjonariusze Policji co dzień pomagają i chronią również tę najważniejszą z wartości, jaką jest ludzkie życie. Oto tylko część takich właśnie interwencji, które polscy policjanci skutecznie przeprowadzili od połowy września do połowy października tego roku.
 • Prawo
  Art. 65a k.w. – istotny przepis
  31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568, z późn. zm.).
 • Tylko służba
  Skutkowe użycie środków przymusu bezpośredniego
  W Polsce policjanci codziennie przeprowadzają liczne interwencje, w trakcie których narażeni są na śmierć i obrażenia, ale także sami decydują o zdrowiu i życiu innych osób. Część interwencji jest związana z koniecznością użycia środków przymusu bezpośredniego. W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć sposób ich oddziaływania na organizm człowieka.
 • CLKP
  Celne badania
  W naszym 38-milionowym kraju zabójstwa z użyciem broni palnej, podczas ostatnich pięciu lat, to ok. 500 przestępstw. Wydawałoby się więc, że biegli z zakresu badań broni i balistyki Zakładu Broni i Mechanoskopii CLKP nie mają zbyt wiele pracy. Nic bardziej mylnego. Rocznie biegli CLKP w tej specjalności sporządzają ok. 800 opinii. Badania broni użytej na miejscu zabójstwa stanowią jedynie wycinek pracy biegłego.
 • Tylko służba
  Interwencje wobec osób z zaburzeniami psychicznymi
  25 maja 2020 roku w Minneapolis (USA) podczas działań policji doszło do śmierci George’a Floyda. Nagrania z tej interwencji obiegły cały świat i stały się przyczynkiem do analiz postępowania policji w takich przypadkach. Także w Polsce, na łamach „Policji 997” (nr 185, sierpień 2020, s. 30–32), opublikowany został artykuł „Jak zginął George Floyd?”.

Archiwum