Święto Policji w Komendzie Głównej Policji zawsze zaczyna się od wspomnienia tych, którzy odeszli na wieczną służbę. Wzorem lat poprzednich, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. odbyła się uroczystość przed Tablicą Pamięci, poprzedzona złożeniem wieńców przed obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu Komendy Głównej Policji. Monument, gdzie złożona jest ziemia z dołów śmierci w Miednoje, poświęcono przedwojennym stróżom prawa, którzy zostali zamordowani w ZSRR podczas II wojny światowej. Wieńce złożyli sekretarz stanu MSWiA Czesław Mroczek i komendant główny Policji (ówczesny) insp. Marek Boroń oraz zastępcy szefa Policji nadinsp. Roman Kuster i insp. Tomasz Michułka.
Następnie, przed Tablicą Pamięci w gmachu KGP, na której są umieszczone inskrypcje epitafijne z nazwiskami policjantów, którzy oddali życie w związku ze służbą, ratując innych bądź stając w ich obronie, odbyła się uroczysta zbiórka. Uczestniczyli w niej sekretarz stanu MSWiA wraz z komendantem głównym Policji i jego zastępcami, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji z Wrocławia insp. Norbert Kurenda, rodziny poległych policjantów, księża kapelani i przedstawiciele Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.
Podczas ceremonii rodziny po poległych na służbie policjantach otrzymały z rąk sekretarza stanu MSWiA kopię karty z Księgi Pamięci poświęconą funkcjonariuszom, a z rąk komendanta głównego Policji (ówczesnego) insp. Marka Boronia rozkaz o wyróżnieniu wpisem do Księgi Pamięci i umieszczeniu nazwiska tragicznie zmarłych policjantów na Tablicy Pamięci. Karty i rozkazy odebrał także zastępca komendanta wojewódzkiego Policji z Wrocławia, ponieważ policjanci służyli w tym garnizonie.
Do 125 nazwisk poległych policjantów umieszczonych na tabliczkach epitafijnych dołączyły dwa kolejne nazwiska: podkom. Daniela Łuczyńskiego – detektywa Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna oraz podkom. Ireneusza Michalaka – specjalisty Zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna. Ich najbliżsi odsłonili inskrypcję epitafijną, a zgromadzeni złożyli wieńce przed Tablicą Pamięci.
Obecnie widnieje na niej 127 nazwisk funkcjonariuszy Policji, którzy stracili życie na służbie.
Podkom. Daniel Łuczyński miał 45 lat. Służbę w Policji rozpoczął 26 lipca 2004 r. na stanowisku kursanta Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna. W latach 2005–2007 mianowany kolejno na stanowisko aplikanta i referenta. Od 1 stycznia 2008 r. kontynuował służbę jako dzielnicowy, a następnie starszy dzielnicowy w Komisariacie Policji Wrocław-Fabryczna. W listopadzie 2019 r. rozpoczął służbę jako detektyw Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna. Był funkcjonariuszem zdyscyplinowanym, pracowitym, otwartym na innych ludzi i pomocnym wobec kolegów młodszych służbą. Jego przygotowanie zawodowe, poparte doświadczeniem nabytym w trakcie służby, oraz prezentowana postawa pozwalały na wysoki stopień realizacji obowiązków zawodowych. Stale doskonalił swój warsztat pracy i rozwijał swoje umiejętności. W listopadzie 2023 r. zdał egzamin na pierwszy stopień oficerski.
1 grudnia 2023 r. podkom. Daniel Łuczyński w trakcie pełnienia służby, podczas doprowadzania skazanego poszukiwanego listem gończym do pomieszczenia dla osób zatrzymanych znajdującego się w Komisariacie Policji Wrocław-Krzyki, został postrzelony przez zatrzymanego. 4 grudnia 2023 r., w wyniku poniesionych obrażeń, zmarł w szpitalu.
Pośmiertnie mianowany na stopień podkomisarza Policji oraz odznaczony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji złotą odznaką „Zasłużony Policjant”.
Podkom. Ireneusz Michalak miał 47 lat. Służbę w Policji rozpoczął 29 grudnia 1997 r. na stanowisku aplikanta plutonu prewencji oddziału prewencji Policji we Wrocławiu. Od 1998 r. pełnił służbę na stanowisku policjanta, a następnie referenta plutonu prewencji oddziału prewencji Policji we Wrocławiu. 1 kwietnia 2008 r. swoją karierę zawodową związał z Komisariatem Policji Wrocław-Fabryczna, gdzie pełnił służbę najpierw na stanowisku referenta, a następnie detektywa i specjalisty Zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Wydziału Kryminalnego tej jednostki.
Dał się poznać jako funkcjonariusz odpowiedzialny, zdyscyplinowany, samodzielny, koleżeński i pomocny wobec policjantów młodszych służbą. Predyspozycje osobiste oraz duże doświadczenie zawodowe zdobyte w czasie służby, a także wysoka kultura osobista przełożyły się na bardzo dobrą organizację pracy oraz umiejętną współpracę z pozostałymi funkcjonariuszami i pracownikami Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna oraz Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
1 grudnia 2023 r. podkom. Ireneusz Michalak w trakcie pełnienia służby, podczas doprowadzania skazanego poszukiwanego listem gończym do pomieszczenia dla osób zatrzymanych znajdującego się w Komisariacie Policji Wrocław-Krzyki, został postrzelony przez zatrzymanego. 4 grudnia 2023 r., w wyniku poniesionych obrażeń, zmarł w szpitalu.
Pośmiertnie mianowany na stopień podkomisarza Policji oraz odznaczony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji złotą odznaką „Zasłużony Policjant”.
Katarzyna Chrzanowska
zdj. Krzysztof Chrzanowski