Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

sierż. szt. Jakub Pendrak

W „Gazecie Policyjnej” 2021, nr 11 zamieściliśmy informację o interwencji sierż. szt. Jakuba Pendraka ratującego mężczyznę ze skalnego zbocza. W „Gazecie Policyjnej” 2022, nr 3(15) został wymieniony wśród odznaczonych medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Teraz przypominamy interwencję, za którą otrzymał medal, i jego sylwetkę. 3 października 2021 r. sierż. szt. Pendrak wędrował z partnerką Sandrą szlakiem na Śnieżkę. Nagle jeden z turystów stracił równowagę, zaczepił o kamienny murek i wypadł ze szlaku prosto w stronę kamiennego urwiska. Policjant zsunął się ze zbocza, by wyciągnąć mężczyznę, a Sandra zmobilizowała gapiów do pomocy. Z pomocą innego turysty udało się uratować nieszczęśnika. Policjant udzielił pomocy przedmedycznej, bo uratowany miał poranione ręce, nogi i głowę.

Potem ratownicy GOPR-u zajęli się poszkodowanym. Podczas innej interwencji tamował krew z rozciętego ramienia młodego mężczyzny, gdy się okazało, że opatruje agresora, a niedaleko, w jednym z mieszkań, zaatakowany senior z ranną głową potrzebuje pomocy. Policjant odnalazł go i mu pomógł. Pomoc innym jest stałym elementem służby także dla Jakuba Pendraka. Wstąpił do Policji w 2015 r. Pierwsze dwa lata służby odbył w OPI KMP w Szczecinie. Potem pełnił służby patrolowe w OPI KPP w Międzyrzeczu, a od marca 2021 r. jest dzielnicowym miejskim w Międzyrzeczu. Lubi podróże.

mł. asp. Robert Kargul

Mł. asp. Robert Kargul rozpoczął służbę w 2011 r. Był dzielnicowym w KP w Grunwaldzie. Potem pracował w wydziale konwojowym KWP w Poznaniu w Ogniwie w Złotowie. Około siedmiu lat temu przeniósł się do zespołu patrolowo-interwencyjnego WP KPP w Złotowie.

W styczniu 2021 r. dyżurny KPP w Złotowie przekazał załodze patrolowej informację o pożarze w wieży ciśnień. Mł. asp. Robert Kargul i st. sierż. Marta Kichan tam pojechali. Wiedzieli, że to opuszczone miejsce jest odwiedzane przez osoby bezdomne. Jedyne wejście do budynku zostało zablokowane płomieniami. Z tyłu budynku usłyszeli wołanie. Przez zakratowane okno dostrzegli uwięzionego wewnątrz mężczyznę. Mł. asp. Kargul wyłamał kraty łomem pożyczonym od strażaków i wszedł do środka. Mężczyznę ewakuował przez okno, skąd odebrała go st. sierż. Kichan. Głębiej, już w kłębach dymu, znajdował się drugi mężczyzna. Jego też policjant przeniósł do okna, skąd został zabrany w bezpieczne miejsce. Strażacy zajęli się gaszeniem pożaru. Za tę akcję mł. asp. Robert Kargul otrzymał medal podkom. Policji Andrzeja Struja i Kryształową Gwiazdę, odznaczenie NSZZP woj. wielkopolskiego. Policjant uczestniczył w wielu akcjach. Najmocniej wspomina te z udziałem małych dzieci, które ratował przed przemocą domową.

Robert Kargul pochodzi z policyjnej rodziny, w której chrzestny był policjantem i dwaj kuzyni również noszą mundury policyjne.

Krzysztof Chrzanowski