Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Hołd zamordowanym policjantom

4 grudnia, w wyniku obrażeń zadanych z rąk przestępcy, który zaatakował policjantów w czasie przewożenia go do izby zatrzymań, odeszli asp. szt. Daniel Łuczyński i asp. szt. Ireneusz Michalak, funkcjonariusze Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna. Policjanci wypełnili tym samym do końca słowa roty policyjnego ślubowania...

14 grudnia 2023 r. o godz. 10.00 w kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Bardzkiej we Wrocławiu oraz o godz. 14.00 w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Uzdrowienia Chorych w Łozinie odbyły się, zgodnie z ceremoniałem policyjnym, m.in. w asyście pocztów sztandarowych, kompanii reprezentacyjnej oraz orkiestr policyjnych, uroczystości pogrzebowe wrocławskich policjantów. W uroczystościach, oprócz rodziny, bliskich, przyjaciół i policjantów z całej Polski oraz z zagranicy, wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek, ówczesny p.o. komendant główny Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, ówczesny komendant wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Wesołowski i komendant miejski Policji we Wrocławiu . insp. Rafał Siczek, którzy przybyli wraz ze swoimi zastępcami. Nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, m.in. ówczesnego wicewojewody dolnośląskiego Jarosława Kresa i prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Funkcjonariuszy żegnały tłumy.

Decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji, na wniosek komendanta głównego Policji, za zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji, złotą odznaką „Zasłużony Policjant” zostali odznaczeni pośmiertnie asp. szt. Ireneusz Michalak i asp. szt. Daniel Łuczyński. Postanowieniem Prezydenta RP żegnani funkcjonariusze zostali pośmiertnie mianowani na stopień podkomisarza Policji. Podczas mszy świętych nastąpiły uroczyste odznaczenia oraz mianowania na wyższe stopnie służbowe poległych policjantów.

Podkomisarze wstąpili w szeregi Policji 19 i 26 lat temu, zawsze byli otwarci na potrzeby innych, dzieląc się swoim doświadczeniem oraz wiedzą z młodszymi kolegami. W swoim stanowczo zbyt wcześnie zakończonym życiu dali się poznać jako ciepli, uśmiechnięci, życzliwi i uczynni Koledzy. Na zawsze w naszych sercach pozostaną jako pomocni i gotowi poświęcić każdemu swój czas.

oprac. KCh

zdj. KWP we Wrocławiu