Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Turniej dla rodziny policjanta

Sobota 28 października br. na warszawskich Bielanach upłynęła sportowo i charytatywnie. Mundurowe drużyny piłkarskie z całej Polski rywalizowały w turnieju, którego celem była pomoc dla rodziny Jacka Kaspra, policjanta, któremu we wrześniu tego roku spłonął dom wraz całym dobytkiem.

Solidarność formacji mundurowych objawia się nie tylko w radosnych chwilach, we wspólnych przedsięwzięciach pozasłużbowych czy zaplanowanych formalnych realizacjach, ale przede wszystkim wtedy, gdy potrzebna jest pomoc.

3 września br. w Sośnicowicach spłonął dom asp. szt. Jacka Kaspra, dyżurnego z KP V w Gliwicach. W chwili tragedii w domostwie przebywała żona policjanta Rozalia z trzymiesięczną córeczką, które na szczęście ocalały z pożogi. Rodzina policjanta to jeszcze troje dzieci w wieku szkolnym – 8, 12 i 14 lat. Na portalu szczytny-cel.pl jest założona zbiórka środków na kapitalny remont lub – co bardziej prawdopodobne – kupno nowego lokum.

W akcję pomocy włączyli się także mundurowi piłkarze. Dzięki inicjatywie Andrzeja „Pułko” Kuczyńskiego z Biura Komunikacji Społecznej KGP zorganizowano Ogólnopolski Charytatywny Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej – IPA CUP 2023 na rzecz rodziny Jacka Kaspra pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Do rozgrywek stanęło 19 drużyn, w tym 5 kobiecych, reprezentujących Policję, Straż Graniczną, Służbę Ochrony Państwa, Wojsko Polskie i Państwową Straż Pożarną. Zawodników przywitali obecni na inauguracji: . insp. Anna Kędzierzawska, naczelnik Wydziału Promocji Policji BKS KGP, insp. Marcin Idźkowski, komendant rejonowy Policji Warszawa V, Anna Szymczak-Gałkowska, dyrektor Centrum Rekreacyjno-Sportowego Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, gdzie rozgrywano mecze, Dariusz Dziekanowski, warszawski samorządowiec, były reprezentant Polski w piłce nożnej oraz mł. insp. w st. spocz. Andrzej Kuczyński.

Całodniowe rozgrywki wyłoniły zwycięzców. Wśród pań pierwsze miejsce zajęła Reprezentacja Polskiej Policji w Piłce Nożnej Kobiet. Na drugim miejscu uplasowały się piłkarki z KSP, a na trzecim – zawodniczki z KWP w Łodzi. Najlepszą bramkarką została Patrycja Dorosz z Reprezentacji Polskiej Policji, a jej koleżanka z drużyny Klaudia Wawer wybrana została najcelniejszą strzelczynią. Sylwia Własny z KSP okazała się najlepszą zawodniczką turnieju.

W rywalizacji panów pierwsze miejsce wywalczyli zawodnicy z KWP w Łodzi. Drugie zajęli reprezentanci KSP, a trzecie – piłkarze z KWP zs. w Radomiu. Najlepszym bramkarzem wybrano Pawła Bryla z KWP w Łodzi, najlepszym zawodnikiem – Krystiana Robaka z tej samej drużyny, a królem strzelców – Kacpra Działo z KSP. Puchar Fair Play powędrował do piłkarek z Akademii Wojsk Lądowych.

Uroczystość zakończenia rozgrywek stała się okazją do podziękowań wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie turnieju. Szczególne wyróżnienie spotkało dyrektor CRS Bielany Annę Szymczak-Gałkowską i burmistrza Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Grzegorza Pietruczuka, którzy zostali odznaczeni Medalem Zasłużony dla IPA Centralne Biuro Śledcze. Oboje wyróżnieni od lat wspierają różne przedsięwzięcia organizowane przez IPA i Policję.

Wpisowe od drużyn w wysokości 400 zł oraz dobrowolne wpłaty od uczestników i kibiców zostały przeznaczone na rzecz rodziny Jacka Kaspra. Podczas trwania turnieju można było także uczestniczyć w aukcji pamiątek oraz gadżetów policyjnych i sportowych. Fundacja ORLEN przekazała 20 tys. zł na rzecz policyjnej rodziny. Ogółem po zsumowaniu wszystkich wpłat i darowizn okazało się, że 28 października br. na warszawskich Bielanach zebrano ponad 31 tys. zł!

Turniej był objęty honorowymi patronatami: Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach i Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Patronat medialny nad turniejem sprawowała „Gazeta Policyjna”.

Paweł Ostaszewski

zdj. autor