Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

sierż. szt. Marcin Malinowski

Będący od siedmiu lat w Policji, sierż. szt. Marcin Malinowski w krótkim okresie uczestniczył w trzech interwencjach ratujących życie. W październiku 2020 r. ratował kobietę, która przestała oddychać. Współpracując z jej mężem, udało mu się przywrócić jej oddech. 23 grudnia 2020 r. sierż. szt. Malinowski i sierż. Bartłomiej Hadam jako pierwsi przyjechali do płonącej kamienicy. Zastali jednego z mieszkańców na balkonie, a drugiego na trawniku, przy płonącej butli z gazem. Z okien budynku wydobywały się płomienie i kłęby dymu. Malinowski ruszył na pomoc uwięzionemu na balkonie, a Hadam gasił butlę. Gdy sytuacja na zewnątrz została opanowana, Malinowski wbiegł do wnętrza, odnalazł zdezorientowaną kobietę i wyprowadził ją. Policjant wrócił do środka, szukając innych uwięzionych. Nikogo więcej nie było, ale znalazł dwie butle gazowe, które razem ze strażakiem wyniósł z płomieni. Trzecia akcja Malinowskiego była w lutym 2021 r. Policjanci jechali do zdarzenia drogowego, gdy dostrzegli kobietę leżącą twarzą w śniegu. Zareagowali, podnieśli nieprzytomną i umożliwili odzyskanie oddechu. Za interwencję z grudnia sierż. szt. Malinowski został odznaczony medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja.

Marcin Malinowski jest aktywny w służbie i poza nią. Pasjonuje się kolarstwem, motoryzacją, sportami zimowymi, malarstwem.

st. sierż. Wojciech Kameduła

Wstąpił do Policji w 2018 r. Po kursie podstawowym w Słupsku rozpoczął służbę w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym KPP w Białogardzie. Rok później, w 2019 r. przeszedł do KP w Karlinie na stanowisko dzielnicowego. – Czy to w patrolowce, czy jako dzielnicowy zawsze pracuje się na pierwszej linii. Czasami wykrywa się sprawców włamania do stacji benzynowej, a innym razem ratuje ludzi z pożaru– mówi. W Sylwestra 2020/2021 policjanci otrzymali zgłoszenie o płonącym budynku w miejscowości Kozia Góra. St. sierż. Wojciech Kameduła i sierż. szt. Marcin Rasała przybyli na miejsce jako pierwsi. Wiedzieli, że w budynku są uwięzione dwie osoby, ale nie było możliwości dostać się do środka przez drzwi, bo przód domu był w płomieniach. Z tyłu budynku policjanci znaleźli pomieszczenie nieobjęte ogniem. Wybili szybę w oknie, weszli do środka i ewakuowali pierwszą z osób. Drugą wyprowadzali już z pomocą strażaków. Uratowanymi zaopiekowała się załoga karetki pogotowia. Za tę interwencję st. sierż. Wojciech Kameduła otrzymał odznakę im. podkom. Policji Andrzeja Struja.

Poza służbą Wojciech Kameduła jest honorowym dawcą krwi, interesuje się informatyką, ale ważniejsza jest pasja obcowania z wodą. Ma ukończony kurs sternika motorowodnego i płetwonurka. Teraz kompletuje sprzęt nurkowy, by wkrótce podbijać morskie głębiny.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. asp. szt. Grzegorz Kaptur, archiwum W. Kameduły