Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

asp. szt. Rafał Broma

Często zdarzają mi się sytuacje, gdy mogę pomagać ludziom. Choćby ostatnio, jechałem na służbę i pomogłem motocykliście z otwartym złamaniem nogi. Uderzył motocyklem w dzika – relacjonuje asp. szt. Rafał Broma z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego w KP w Kobyłce. Rafał Broma wstąpił do Policji w 2001 r. zaraz po odbyciu zasadniczej służby wojskowej w Żandarmerii. Zaczynał w KPP w Legionowie w pionie prewencji, najpierw w służbie patrolowej, potem jako przewodnik psa służbowego. Od 2007 r. zwalczał przestępczość narkotykową w pionie kryminalnym KPP w Nowym Dworze Mazowieckim, a następnie w KPP w Wołominie. Po blisko trzech latach wrócił do pionu prewencji. Obecnie pełni służbę patrolową w KP w Kobyłce. Przez całą służbę był wielokrotnie nagradzany za zaangażowanie w pracy, a w 2022 r. otrzymał medal im. podkom. Policji Andrzeja Struja za uratowanie dwóch osób z płonącego budynku.

W zimowy grudniowy poranek pełnił służbę z sierż. szt. Mateuszem Góreckim. Dyżurny skierował ich do płonącego domu. Na miejscu zorientowali się, że wewnątrz budynku są dwie młode osoby. Gęsty dym i ogień nie pozwoliły wyprowadzić ich przez parter. Sierż. szt. Górecki wspiął się na balkon na piętrze i wyprowadził brata i siostrę z pomieszczenia. Asp. szt. Broma asekurował i pomagał zejść z wysokiego balkonu. Rodziną zaopiekował się personel medyczny.

sierż. szt. Mateusz Górecki

Sierż. szt. Mateusz Górecki wstąpił do Policji w 2016 r. Pierwsze dwa lata służby spędził w OPP w Warszawie, gdzie zabezpieczenia imprez i patrole to chleb powszedni. W trakcie jednego z patroli pieszych ulicami miasta, Mateusz Górecki z kolegą usłyszeli wołanie o pomoc z jednego z wielu okien w bloku. Ustalili piętro, klatkę i mieszkanie z którego dobiegał krzyk. Wewnątrz mieszkania na podłodze leżała starsza kobieta i nie potrafiła podnieść się o własnych siłach. Policjanci jej pomogli i wezwali służby medyczne. W 2018 r. sierż. szt. Górecki rozpoczął pracę w Zespole Patrolowo-Interwencyjnym w KP w Kobyłce. Zaangażowanie policjanta było wielokrotnie nagradzane. Za jedną z akcji Mateusz Górecki został odznaczony medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja. Dyżurny jednostki skierował patrol do płonącego domu. Przed budynkiem zastali poparzonego mężczyznę, który poinformował, że wewnątrz są jego dzieci. Zadymienie było tak duże, iż nie udało się wejść do środka od parteru. Policjanci zwrócili uwagę na drzwi balkonowe. Sierż. szt. Górecki wdrapał się na balkon i wszedł do pokoju. Odnalazł poszkodowanych, pomógł im się wydostać przez balkon i przekazał ich wprost w ręce asp. szt. Rafała Bromy. Rodzeństwem zaopiekował się zespół ratownictwa medycznego, gaszenie pożaru przejęła straż pożarna. Poza służbą Mateusz Górecki jest strażakiem ochotnikiem i miłośnikiem polskiej motoryzacji.

Krzysztof Chrzanowski