Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

st. asp. Marek Jakubiec

St. asp. Marek Jakubiec, zastępca oficera dyżurnego KPP w Kędzierzynie-Koźlu wstąpił do Policji w 2006 r. Pierwsze sześć lat służby spędził w ogniwie patrolowo-interwencyjnym Referatu Prewencji KP w Kędzierzynie-Koźlu. Żywo wspomina uczestnictwo w wielu interwencjach, m.in. pomoc w ratowaniu ludzi z płonącej kamienicy, prowadzoną resuscytację młodzieńców po przedawkowaniu środków psychotropowych czy pościg za piratem drogowym. W 2012 r. został dzielnicowym w tej samej jednostce, angażując się w pomoc tak zwanym rodzinom przemocowym. Wspomina jedną z interwencji – rodzina pokaleczyła się nożem i trzeba było tamować krew z otwartych ran. Wtedy przydały się umiejętności zdobyte na kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Były pomocne również na kolejnym stanowisku – pomocnika oficera dyżurnego w PDOZ – przy udzielaniu pomocy zatrzymanym.

Zimą 2021 r. pełnił służbę z sierż. Jakubem Henclem, gdy otrzymali wezwanie do kobiety tonącej w skutym lodem akwenie wodnym. Na miejscu policjanci dostrzegli część twarzy wystającej ponad lód. St. asp. Jakubiec wszedł do wody i starał się dotrzeć do kobiety, krusząc lód. Determinacja policjanta pomogła uratować jej życie, a czyn został nagrodzony przyznaniem medalu im. podkom. Policji Andrzeja Struja. St. asp. Marek Jakubiec w młodości był zapalonym taternikiem, obecnie poświęca się rodzinie i podróżom na motocyklu.

sierż. Jakub Hencel

– Medal im. podkom. Policji Andrzeja Struja jest wyjątkowym wyróżnieniem, ale ja nie czuję się wyjątkowo. Zrobiliśmy to, co do nas należało– mówi sierż. Jakub Hencel, który otrzymał medal za ratowanie kobiety ze skutego lodem akwenu w Kędzierzynie-Koźlu. Kobieta weszła na lód, bo chciała uratować psa, ale lód się załamał.

Sierż. Jakub Hencel pełnił służbę z st. asp. Markiem Jakubcem. Gdy przyjechali na miejsce, kilka metrów od brzegu, z przerębla, wystawała jedynie część twarzy. Wykorzystując stary sweter, policjanci utworzyli łańcuch życia. St. asp. Jakubiec zanurzał się w wodzie, krusząc lód przed sobą i zbliżając do kobiety, a sierż. Hencel asekurował kolegę z brzegu i zabezpieczał miejsce. Zziębniętą 29-latkę udało się pochwycić i wyprowadzić do miejsca, gdzie przejęli ją strażacy.

Jakub Hencel dorastał wśród policjantów, którymi byli jego ojciec i wuj. Sam wstąpił do służby w 2018 r. Zaczynał od ogniwa patrolowo-interwencyjnego KP w Kędzierzynie-Koźlu. W OPI podejmowanie interwencji zdarzało się często. Sierż. Hencel zapobiegł zamarznięciu mężczyzny leżącego na przystanku, zatrzymał włamywacza na gorącym uczynku. W 2021 r. objął stanowisko referenta ds. wykroczeń i organizacji służby w Referacie Prewencji KP w Kędzierzynie-Koźlu. Ukończył kurs oskarżyciela publicznego. Poza służbą lubi jeździć rowerem.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. KPP w Kędzierzynie-Koźlu