Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Wykus 2023

W tym roku uroczystości ku czci przedwojennego policjanta, cichociemnego, legendarnego dowódcy partyzanckiego płk. Jana Piwnika „Ponurego” rozłożyły się na trzy dni trzeciego weekendu czerwca. Okazją była 80. rocznica powstania Świętokrzyskich Zgrupowań Armii Krajowej „Ponury-Nurt”.

Już w piątek 16 czerwca 2023 r. w Janowicach, miejscu urodzin przedwojennego policjanta, odbyła się uroczystość nadania Jego imienia miejscowej świetlicy. W obiekcie znajduje się sala tradycji przybliżająca historię zarówno samej świetlicy, jak i patrona. Z okazji ceremonii była prezentowana wystawa zdjęć ppor. Feliksa Konderki „Jerzego” z czasów II wojny światowej. Tego samego dnia w Kielcach w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych im. gen. broni Władysława Sikorskiego zorganizowano konferencję „80. rocznica powołania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej «Ponury»”, której towarzyszyła okolicznościowa wystawa. Natomiast wieczorem w Starachowicach przy ławeczce Zdzisława Rachtana „Halnego”, żołnierza zgrupowań świętokrzyskich, który był także przewodniczącym kapituły Honorowej Policyjnej Odznaki Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”, zaplanowano wieczór pieśni partyzanckiej i patriotycznej w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Główne uroczystości odbyły się 17 czerwca br. na Polanie Wykus w Górach Świętokrzyskich, gdzie podczas II wojny światowej stacjonowali partyzanci „Ponurego”. Polowa msza święta w intencji Jego następcy mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” i jego żołnierzy oraz wręczenie policyjnych odznak to główne punkty programu wykusowych uroczystości.

W tym roku kapituła wyróżniła czworo policjantów Honorową Policyjną Odznaką Zasługi im. „Ponurego”. Odznaczenia wręczali komendant wojewódzki Policji w Kielcach nadinsp. Jarosław Kaleta i przewodniczący kapituły Jacenty Frydrych, były komendant wojewódzki Policji w Kielcach, za czasów którego świętokrzyscy stróże prawa zyskali patrona w osobie Jana Piwnika.

Mł. asp. Agnieszka Haluch-Willmann, dzielnicowa z Komisariatu Policji w Jasienicy, została odznaczona za uratowanie życie trzylatkowi, który 2 listopada 2022 r. wpadł do studzienki kanalizacyjnej. Gdy ze względu na małą średnicę otworu żaden ze strażaków ratowników nie mógł się dostać do dziecka, policjantka zaproponowała, aby to ją opuścić na dno studzienki. Asekurowana przez ratowników dotarła do chłopczyka i razem zostali wyciągnięci na powierzchnię.

Asp. Tomasz Krężołek i sierż. Kamil Klauzinski z KP w Morawicy zostali uhonorowani za ocalenie życia dwunastolatkowi. Funkcjonariusze 28 września 2022 r. po dotarciu na miejsce pożaru zobaczyli ogarnięty płomieniami dom, a na jego balkonie chłopca, który usiłował się tam schronić przed żywiołem. Drzwi wejściowe stały już w ogniu. Policjanci szukali dla dziecka drogi ratunku. Z sąsiedniej posesji przynieśli drabinę, dostali się na taras i bezpiecznie sprowadzili chłopca na ziemię.

Wyróżniony został również mł. asp. Krzysztof Lepiarz, dzielnicowy KP w Kunowie, który 20 stycznia 2023 r. wyniósł z płonącego budynku  pięćdziesięcioletniego mężczyznę. Niestety, policjant nie mógł przybyć na czerwcową uroczystość.

Podczas ceremonii szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył medalami „Pro Patria” osoby zasłużone w kultywowaniu pamięci o ludziach i i ich czynach w walce o niepodległość Polski. Wśród wyróżnionych znaleźli się także funkcjonariusze Policji: dowódca OPP w Kielcach insp. Jarosław Kosik oraz podkom. Marzena Bracka z Wydziału Komunikacji Społecznej i Prezydialnego KWP w Kielcach.

Komendanta Głównego Policji podczas ceremonii reprezentował dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP mł. insp. Robert Horosz. Apel poległych i złożenie kwiatów przed kapliczką na Wykusie zakończyło uroczystość.

W niedzielę 18 czerwca obchody przeniosły się do pobliskiego Wąchocka, gdzie w klasztorze ojców cystersów w 1988 r. pochowano doczesne szczątki Jana Piwnika „Ponurego”, sprowadzone wcześniej z terenów ZSRR. Msza święta w intencji Jego oraz Jego podkomendnych była głównym punktem uroczystości. Po Eucharystii pododdziały i poczty sztandarowe przemaszerowały w defiladzie przed pomnikiem płk. Jana Piwnika „Ponurego” w centrum miejscowości.

Paweł Ostaszewski

zdj. Kamil Tokarski