Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Najlepsi policjanci ruchu drogowego

W czerwcu br. odbył się XXXIII Ogólnopolski Konkurs Policjant Ruchu Drogowego, którego gospodarzem była policja świętokrzyska. Sześć starannie przygotowanych konkurencji wyłoniło najlepszego policjanta wśród 36 zawodników startujących w zawodach. Zwycięzcą został asp. Dawid Suder z KWP w Krakowie, na drugim miejscu uplasował się mł. asp. Rafał Janik z KPP w Strzelcach Opolskich, trzecie miejsce zajął mł. asp. Mikołaj Przybylski z KWP w Poznaniu.

Tegoroczna edycja odbyła się 13–16 czerwca 2023 r. w Kielcach. Do konkursu przystąpili najlepsi funkcjonariusze wydziałów ruchu drogowego wyłonieni w eliminacjach wojewódzkich oraz – tradycyjnie już – dwóch przedstawicieli Żandarmerii Wojskowej. Łącznie 36 zawodników walczyło o podium w sześciu konkurencjach: teście ze znajomości przepisów (K-1), strzelaniu z broni krótkiej, z dobiegiem (K-2), kierowaniu ruchem drogowym na skrzyżowaniu (K-3), jeździe sprawnościowej motocyklem służbowym (K-4), jeździe sprawnościowej samochodem służbowym po torze i przebiegnięciu wyznaczonego odcinka (K-5), teście wiedzy i sprawdzianie praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych (K-6).

Pierwszego dnia, po uroczystym otwarciu konkursu i wylosowaniu numerów startowych, uczestnicy spotkali się w siedzibie Automobilklubu Kieleckiego w Miedzianej Górze, gdzie rozpoczęli zmagania w pierwszej z konkurencji, oznaczonej kodem K-6. W części teoretycznej policjanci odpowiadali na 16 pytań, a w części praktycznej przeprowadzali resuscytację poszkodowanego w zdarzeniu komunikacyjnym. Najlepszym ratownikiem okazał się asp. Dawid Suder. Następna była konkurencja K-5, podczas której trzeba było się wykazać nie tylko jak najlepszą jazdą samochodem, lecz także kondycją. Po przejechaniu pierwszej części toru zawodnicy zatrzymywali radiowóz, wysiadali i przebiegali wyznaczony odcinek, następnie znowu wsiadali do wozu, pokonując drugą część toru. Najlepiej z tym zadaniem poradził sobie st. sierż. Konrad Hornich z KPP w Pabianicach.

Drugi dzień zawodów policjanci spędzili na strzelnicy KWP w Kielcach. Podczas trzeciej rywalizacji (K-2) należało przebiec 100 metrów, a następnie strzelać z broni służbowej do tarcz w dwóch pozycjach strzeleckich. Konkurencję wygrał mł. asp. Jakub Kolek z KMP w Rzeszowie. Kierowanie ruchem drogowym i przejechanie toru przeszkód motocyklem służbowym odbyły się trzeciego dnia na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Ogrodowej (K-3) i na placu pod miejskim stadionem piłkarskim przy ul. Legionów w Kielcach (K-4). Najlepszy w obu konkurencjach był asp. Artur Jaguszewski z KSP. Ostatnią konkurencją (K-1) był test ze znajomości z przepisów, z którą najsprawniej poradził sobie asp. Dawid Suder. Dzień ostatniej konkurencji był też ostatnim dniem zawodów.

16 czerwca 2023 r. podczas ceremonii zakończenia konkursu przy dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Najlepsi policjanci w poszczególnych konkurencjach otrzymali puchary Komendanta Głównego Policji.

W klasyfikacji drużynowej na pierwszym miejscu uplasowała się Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, drugie miejsce zajęła Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, a trzecie zdobyli gospodarze – Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach. Klasyfikacja indywidualna wyłoniła najlepszych policjantów ruchu drogowego roku 2023. Zwycięzcy w klasyfikacji indywidualnej – asp. Dawid Suder, mł. asp. Rafał Janik i mł. asp. Mikołaj Przybylski – otrzymali możliwość uczestnictwa w kursie oficerskim. Trzej najlepsi policjanci ruchu drogowego oraz najlepsze drużyny otrzymali puchary i nagrody pieniężne.

Nagrody wręczali m.in. zastępca KGP nadinsp. Roman Kuster, komendant wojewódzki Policji w Kielcach nadinsp. Jarosław Kaleta, dyrektor BRD KGP insp. Piotr Owsiewski. W uroczystości wzięli udział komendanci wojewódzcy, dyrektorzy KGP, komendanci CPKP „BOA” i CSP w Legionowie oraz przedstawiciele komend wojewódzkich i związków zawodowych.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. autor, Damian Janus KWP w Kielcach