Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Najlepszy patrol rowerowy 2023

Za nami III Ogólnopolskie Zawody Patroli Rowerowych. Po raz drugi w historii na najwyższym stopniu podium stanęli reprezentanci KWP w Białymstoku.

Ostatnie takie zawody odbyły się w 2019 r. w Supraślu, pierwsze rok wcześniej w Łomży. Garnizon podlaski wygrał zmagania patroli rowerowych wówczas po raz pierwszy. Potem zaczęła się pandemia i wydarzenie wróciło do kalendarza imprez sportowych dopiero w tym roku. Turniej o tytuł najlepszego patrolu rowerowego odbył się między 1 a 2 czerwca w Tykocinie, na terenie działania KWP w Białymstoku. Historia zatoczyła więc koło.

Otwarcie

W hotelu na przedmieściach Białegostoku 31 maja zameldowało się 17 sportowych drużyn wystawionych przez wszystkie komendy wojewódzkie oraz KSP. W składzie każdej drużyny znaleźli się koordynator oraz dwóch zawodników. Późnym wieczorem odbyła się odprawa techniczna, podczas której zawodnicy odebrali numery startowe i zostali zapoznani z regulaminem każdej z czterech konkurencji. Dzień zakończył się prezentacją wideo z przejazdu całej trasy wyścigu. Omówiono zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać pokonujący ją policjanci.

Uroczystego otwarcia zawodów w Urzędzie Miejskim w Tykocinie dokonał I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Białymstoku insp. Jacek Kumpiałowski, w obecności dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji insp. Roberta Kumora, burmistrza Tykocina Mariusza Dudzińskiego oraz innych gości. Zawody honorowym patronatem objął Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Po tej krótkiej uroczystości zawodnicy udali się na linię startu.

Wyścig

Dzień był bardzo ciepły od samego rana, a wkrótce zrobiło się upalnie. Przed dwuosobowymi patrolami były do pokonania dwie pętle o długości 15 km. Trasa wyścigu wiła się nie tylko malowniczymi uliczkami przepięknego Tykocina, ale także gruntowymi, piaszczystymi drogami poza miastem. W czasie zawodów zielony plac miejski wypełnił się setkami ludzi, gdyż władze lokalne wraz z podlaską Policją z rozmachem zorganizowały tu obchody Dnia Dziecka. Zawodnicy mimo coraz większego wyczerpania musieli więc zachować pełną koncentrację, żeby nie wpaść na któregoś z dopingujących ich przechodniów.

Wreszcie poznaliśmy zwycięzców pierwszej konkurencji. W składzie najszybszego patrolu rowerowego w kraju znaleźli się reprezentanci KWP w Gorzowie Wlkp. – st. post. Roksana Kąc z Komendy Powiatowej Policji we Wschowie oraz . asp. Tomasz Kołogryw z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu.

Biathlon i teoria

Tego dnia do rozegrania pozostała jeszcze sztafeta biathlonowa i konkurencja z udzielania pierwszej pomocy. Zawodnicy ponownie startowali w parach. Po pokonaniu ok. kilometrowego odcinka na rowerach musieli przystąpić do próby strzeleckiej z użyciem amunicji barwiącej. Należało trafić w pięć celów o średnicy około 10 cm. Każdy niezaliczony strzał to dodatkowy kilometr do przejechania na rowerze, a to oznaczało gorszy czas na mecie. Wyścig w upale i wiele godzin na nogach zrobiły swoje. Tylko jeden patrol z KWP w Olsztynie trafił wszystkie cele i nie musiał zaliczać karnych okrążeń. Po powrocie do hotelu w Białymstoku i opóźnionym o kilka godzin obiedzie zawodnicy od razu przystąpili do ostatniej tego dnia konkurencji. Była to improwizowana interwencja, podczas której trzeba było udzielić pomocy przedmedycznej mężczyźnie, który poważnie zranił się w nogę i tracił przytomność. Zawodnicy oczywiście nie mieli pojęcia, jaki scenariusz przygotowali dla nich organizatorzy. Ostatni patrol zakończył konkurencję już po zachodzie słońca.

Test wiedzy policyjnej, który odbył się kolejnego dnia od razu po śniadaniu, był ostatnią konkurencją. Zawodnicy, organizatorzy zawodów oraz goście zgromadzili się na placu w Tykocinie, gdzie sędzia główny, naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Białymstoku podinsp. Tomasz Waszczuk ogłosił wyniki zawodów.

Wyniki

Tytuł najlepszego patrolu rowerowego 2023 r. w kwalifikacji generalnej trafił do sierż. Eweliny Jarząbskiej i st. post. Łukasza Karłowicza z KWP w Białymstoku. Miejsce II zajęli policjanci KSPsierż. Kamil Bociański ze swoim patrolowym kolegą. Na trzecim miejscu uplasowała się ekipa z KWP w Lublinie dzięki mł. asp. Pawłowi Siębidzie i mł. asp. Markowi Chyle. W kwalifikacji indywidualnej zwyciężyli kolejno: st. post. Łukasz Karłowicz z KWP w Białymstoku, policjant reprezentujący KSP, a III miejsce zajęła post. Martyna Klekot z KWP w Katowicach. Puchary, odznaki, statuetki oraz nagrody motywacyjne wręczyli zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster, I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Białymstoku insp. Jacek Kumpiałowski oraz dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji insp. Robert Kumor.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez KWP w Białymstoku we współpracy z Biurem Prewencji KGP, Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie oraz Urzędem Miejskim w Tykocinie.

Tomasz Dąbrowski

zdj. autor