Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Odznaczeni za narażenie życia

Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja to wyjątkowe odznaczenie przyznawane policjantom za „(…) podjęcie poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia oraz za podjęcie w czasie służby czynności ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia”.

Dla policjanta, któremu medal zostanie nadany, przewidziano dodatkowe uhonorowanie przez podwyższenie emerytury o 1 procent podstawy wymiaru oraz możliwość otrzymania nagrody pieniężnej.

asp. Remigiusz Sobecki

Asp. Remigiusz Sobecki od ośmiu lat jest dzielnicowym Rewiru Dzielnicowych I Wydziału Prewencji KPP w Inowrocławiu. Do Policji wstąpił w 2008 r., zaczynając służbę w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym KPP w Inowrocławiu, w którym służył do 2015 r. Podczas służby stykał się z wieloma różnymi, często nietypowymi sytuacjami i problemami. Uczestniczył w ratowaniu zdesperowanej osoby próbującej odebrać sobie życie, za co otrzymał „Kryształowe serce”, nagrodę przyznawaną przez KWP w Bydgoszczy i NSZZP woj. kujawsko-pomorskiego. Inna z historii również była szczególna, bo za nią asp. Sobecki został odznaczony Medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja oraz ponownie otrzymał „Kryształowe serce”. Zeszłego roku, będąc na obchodzie razem z asp. Marcinem Kasiorkiem, usłyszał komunikat dyżurnego o płonącej kamienicy. Byli blisko, dlatego szybko znaleźli się na miejscu. Z poddasza dwupiętrowego budynku wydobywały się kłęby dymu. Policjanci wbiegli na drugie piętro. Dym był gęsty, a widoczność tak mała, że trudno było znaleźć drzwi pomieszczenia, w którym schroniły się matka z niemowlęciem i nastolatką. Asp. Sobecki z kolegą wyprowadzili je w bezpieczne miejsce, a potem wrócili na pierwsze piętro i zrobili to samo z niepełnosprawną 67-letnią kobietą.

asp. Marcin Kasiorek

Asp. Marcin Kasiorek wstąpił do Policji w 2008 r. Przez pięć lat pełnił służbę w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym KP Toruń-Podgórz podległym KMP w Toruniu. Wówczas pomógł w reanimowaniu dziewczyny potrąconej na pasach. Po 2013 r. policjant pracował w WPI KPP w Inowrocławiu. Podczas jednej z interwencji zapobiegł próbie samobójczej, za co otrzymał „Kryształowe serce”, nagrodę przyznawaną przez KWP w Bydgoszczy i NSZZP woj. kujawsko-pomorskiego. Od pięciu lat asp. Kasiorek pełni służbę jako dzielnicowy Rewiru Dzielnicowych I Wydziału Prewencji KPP w Inowrocławiu. Rok temu policjant był na obchodzie swojego regionu, towarzyszył mu asp. Remigiusz Sobecki. Gdy w radiostacji usłyszeli komunikat o płonącej kamienicy, natychmiast ruszyli i przybyli na miejsce jako pierwsi. Widząc poddasze budynku w kłębach dymu, wbiegli na górę. W jednym z mieszkań na II piętrze schroniła się matka z niemowlakiem i nastoletnią córką. Po omacku, brnąc przez gęsty dym, funkcjonariusze wyprowadzili rodzinę na zewnątrz. Natychmiast wrócili, bo na I piętrze była niepełnosprawna kobieta, której pomogli wydostać się z zagrożenia. Za tę akcję asp. Marcin Kasiorek został odznaczony Medalem im. podkom. Policji Andrzeja Struja oraz ponownie otrzymał „Kryształowe serce”.

Krzysztof Chrzanowski

zdj. KPP w Inowrocławiu