Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Krzyże zasługi za dzielność

Dzień po powrocie z misji na Ukrainie wszyscy członkowie Kontyngentu Humanitarnego Policji zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Krzyżami Zasługi za Dzielność. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim i siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim zorganizowano w samo południe 23 lutego 2023 r. Z prawie setką misjantów, którzy cało i zdrowo wrócili z trudnej misji na Ukrainie, spotkał się Prezydent RP Andrzej Duda. Obecni byli również minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, sekretarz stanu w MSWiA Maciej Wąsik, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz ze swoimi zastępcami i przedstawicielami kierownictwa Policji, a także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera oraz zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik i dyrektor generalna KPRP Barbara Brodowska-Mączka.

Zgodnie z protokołem prezydent Andrzej Duda osobiście odznaczył piętnastu misjantów, spośród których wizerunki można było ujawnić jedynie w przypadku trzech funkcjonariuszy. Byli to: nadkom. Krzysztof Funkiendorf, dowódca Kontyngentu Humanitarnego Policji, mł. insp. Wojciech Żmija, dowódca zespołu zabezpieczenia bojowego w kontyngencie oraz sierż. szt. Bogdan Szelest, który pełnił funkcję tłumacza na misji. Reszta specjalsów musiała pozostać anonimowa.

– Ogromnie dziękuję panom i proszę, żeby podziękować także waszym najbliższym – zwrócił się do zebranych prezydent Andrzej Duda. – Misja toczyła się w tajemnicy. Nie mówiliśmy nic o niej, na całe szczęście była nad nią cisza.

Prezydent przypomniał, że w różnych okresach naszych dziejów relacje polsko-ukraińskie rozmaicie się układały i nie brakowało w nich trudnych kart. Zaznaczył jednak, że należy patrzeć w przyszłość, a tą przyszłością jest dobre sąsiedztwo obydwu państw.

Po południu podobna uroczystość odbyła się w siedzibie MSWiA, gdzie szef resortu Mariusz Kamiński w asyście Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka wręczył odznaczenia pozostałym członkom kontyngentu.

– Tak jak powiedziałem u pana prezydenta: na pewno ta misja zapisze się w historii polskiej Policji – zaczął swoje wystąpienie minister Mariusz Kamiński. – Chciałbym, żebyście wiedzieli, że codziennie rano, gdy przychodziłem do pracy, na moim biurku był świeży raport komendanta Jarosława Szymczyka na temat tego, co działo się u was dnia poprzedniego. Przez te pięć miesięcy cały czas, codziennie myśleliśmy o was, byliśmy z wami.

Na zakończenie ceremonii głos zabrał Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

– Mamy pełną świadomość tego, jak trudnej misji się podjęliście – powiedział szef polskiej Policji. – Podjęliście się jej z własnej, nieprzymuszonej woli, czując taką potrzebę, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi, aby chronić ludzkie życie i czyniliście to w warunkach niezwykle trudnych, w warunkach wojennych. Za to należy wam się największy szacunek i uznanie, i ten szacunek i uznanie, i to słowo „dziękuję” w imieniu całego kierownictwa polskiej Policji chcę złożyć na wasze ręce. Bardzo się cieszę, że dzisiaj mogłem uścisnąć wasze dłonie i przywitać was, wręczając z panem ministrem te niezwykłe medale, które przyznał pan prezydent!

Paweł Ostaszewski

zdj. autor