Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Obiektywnie o drogówce

W siedzibie Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji odbyła się 20 grudnia ub.r. uroczystość uhonorowania laureatów i osób wyróżnionych w konkursie fotograficznym „Obiektywnie o drogówce”.

Rolę gospodarza podczas gali sprawował dyrektor Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP mł. insp. Robert Horosz, który wspólnie z dyrektorem Biura Ruchu Drogowego KGP insp. Piotrem Owsiewskim wręczyli zwycięzcom nagrody.

– Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to jeden z priorytetów komendanta głównego Policji – zwrócił się do zebranych insp. Piotr Owsiewski. – Na przestrzeni kilku ostatnich lat, z roku na rok, liczba zdarzeń drogowych zmniejsza się. Chodzi o te najcięższe – wypadki ze skutkiem śmiertelnym, ale mniej jest także osób rannych i mniej kolizji. Duży wpływ na te wyniki mają działania podejmowane przez funkcjonariuszy ruchu drogowego. Codziennie na polskie drogi wychodzi nie mniej niż cztery tysiące policjantów. Stan etatowy polskiej drogówki to 10 proc. całej formacji.

Dyrektor Piotr Owsiewski przypomniał o dynamicznym rozwoju technologicznym służby RD, o zaangażowaniu funkcjonariuszy nie tylko w codzienne obowiązki, ale także zabezpieczanie różnego rodzaju uroczystości, zgromadzeń czy imprez sportowych i rekreacyjnych.

– Zakupiliśmy i wymieniliśmy na nowoczesny sprzęt, jakim się posługujemy – mówił dyrektor Owsiewski. – Radiowozy oznakowane i nieoznakowane z wideorejestratorem, sprzęt specjalistyczny, pojazdy APRD (ambulanse pogotowia ruchu drogowego), bezzałogowe statki powietrzne, pojazdy EiTD (samochody ekologii i techniki drogowej). Niedawno sfinalizowaliśmy zakup prawie 500 dużych motocykli o pojemności 1250 cm3. Radary to już przeszłość, teraz mamy laserowe mierniki prędkości, dokumentujemy negatywne zachowania uczestników ruchu drogowego, robimy zdjęcia, ale... i nam też robiono zdjęcia. Najlepsze z nich możemy oglądać na tej wystawie!

Podczas gali konkursowej wszyscy zebrani mogli wysłuchać minirecitalu kwintetu dętego Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja dziejów fotografii przygotowana przez podkom. Dominika Jędrykę z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach CSP w Legionowie, którego pasją są dawne techniki zdjęć, czyli „zdejmowania obrazu”. Wszyscy uczestnicy gali zostali „zdjęci” techniką kalotypii za pomocą kamery wielkoformatowej FKD 18x24 (efekt prezentujemy powyżej).

Konkurs ogłoszono w związku z przypadającym w 2022 r. jubileuszem 85-lecia policji drogowej w Polsce. Konkurs był otwarty dla wszystkich chętnych i trwał od 1 kwietnia do 31 lipca ub.r. Jury z nadesłanych prac wyselekcjonowało 39 zdjęć, z których wyłoniono zwycięzców konkursu. Podczas wernisażu zaprezentowano wszystkie nagrodzone prace w dużych powiększeniach. Laureatem w kategorii „Fotografia” została Paulina Pawluczuk-Kośko za pracę „Motocykliści”, a w kategorii „Fotoreportaż” Ewa Sikora za cykl zdjęć pt. „Pomiar prędkości”.

– Starałam sie na moich zdjęciach pokazać ciężką pracę policjantów ruchu drogowego – powiedziała mł. asp. Ewa Sikora, oficer prasowy KPP w Mikołowie. – To służba, która odbywa się bez względu na warunki pogodowe, w upalnym słońcu, kiedy policjanci kierują ruchem, w największym deszczu, gdy muszą obsługiwać zdarzenia drogowe, kiedy zabezpieczają różnego rodzaju imprezy, takie jak Tour de Pologne czy rajdy Śląska. Jestem z nich bardzo dumna, bo dzielnie służą i równie dzielnie znoszą moją obecność podczas tej służby.

Fotoreportaż został wykonany na drodze krajowej nr 81, czyli tzw. Wiślance podczas ogólnopolskich działań „Prędkość”. Co ciekawe, zarówno zdjęcia, które zwyciężyły w kategorii „Fotoreportaż”, jak i nagrodzona praca w kategorii „Fotografia” zostały wykonane telefonami komórkowymi przez policjantki, które są w swoich jednostkach rzecznikami prasowymi.

– O konkursie dowiedziałam się ze strony policja.pl – wyjaśnia mł. asp. Paulina Pawluczuk-Kośko, oficer prasowy w KPP w Hajnówce. – Wtedy zaczęłam zbierać zdjęcia, które mogłabym wysłać. Do konkursu nie mogły zostać wysłane fotografie wcześniej publikowane, a przecież każdy rzecznik robi zdjęcia po to, aby zamieścić na portalu najlepsze. Ten warunek niektórym z moich fotografii zablokował drogę do konkursu. Nagrodzone zdjęcie zrobiłam na drodze wojewódzkiej nr 689 między Hajnówką a Białowieżą. Druga moja fotografia znalazła się wśród wyróżnionych obrazów. Widać na niej policjanta stołecznej drogówki podczas akcji na granicy z Białorusią. To początek 2022 r.

Oprócz dwóch laureatów konkursu wyróżniono także dziewięć zdjęć wykonanych przez siedmiu fotografujących. Wyróżnieni w kategorii „Fotografia” to: Aleksander Van za pracę „Pokaz umiejętności jazdy”, Paulina Pawluczuk-Kośko „Na granicy”, Marcin Matysiak „Radiowóz we mgle” i „Zabezpieczenie pożaru”, Elżbieta Witkowska „Codzienna służba” i „Warszawa Nightskating”, Jacek Sykulski „Za kontrolowanym pojazdem”, Zuzanna Gomuła „Jak bezpiecznie przejść” i Krzysztof Rusin „Nocny ront”. Zgodnie z regulaminem konkursu wszystkie nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie plenerowej oraz na łamach „Gazety Policyjnej”, co uczynimy w kolejnych numerach.

Paweł Ostaszewski

zdj. autor, Dominik Jędryka