Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Upamiętnienie w Kalwarii Pacławskiej

Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej i Znalezienia Krzyża Świętego oo. franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą st. post. Edwarda Misińskiego i st. post. Jana Jurystę, funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD w Kalininie i wrzuceni do bezimiennych dołów śmierci w Miednoje.

Uroczystość odbyła się 28 września br. i zgromadziła wielu znamienitych gości, a honory gospodarza uroczystości pełnił komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusz Matusiak.

Upamiętnieni funkcjonariusze pochodzili z tego terenu – Jan Jurysta urodził się w Pacławiu, a Edward Misiński w Nowosiółkach. Pierwszy w Policji Państwowej służył od momentu jej powołania w 1919 r. We wrześniu 1939 r. pracował na posterunku w Radawie w powiecie jarosławskim. Edward Misiński granatowy mundur założył w 1923 r., a w momencie wybuchu II wojny światowej służył w I Komisariacie PP w Stanisławowie. Po ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. obaj znaleźli się w radzieckiej niewoli i zostali zamordowani strzałem w tył głowy. W 2007 r. pośmiertnie awansowani do stopnia aspiranta PP, czyli pierwszego stopnia oficerskiego w przedwojennej policji.

P.Ost.

zdj. Bartosz Wilk