Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Izba Pamięci w KWP w Opolu

Tradycja, historia i etos Policji swymi korzeniami sięgają 20-lecia międzywojennego. To w tym okresie swoją służbę pełnił patron Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu sierż. Piotr Jesień. Otwarta w 2019 r. Izba Pamięci w ostatnim czasie wzbogaciła się o ręcznie namalowany mural przedstawiający go w policyjnym umundurowaniu.

W Izbie Pamięci w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu można zobaczyć eksponaty pochodzące z okresu 20-lecia międzywojennego. To pamiątki zarówno służbowe, jak i prywatne po policjantach z tamtego okresu. Zostały zgromadzone głównie dzięki ofiarności policyjnych rodzin. Darczyńcami wspomagającymi Izbę Pamięci byli m.in. członkowie rodziny patrona KWP w Opolu sierż. Piotra Jesienia: córka – Halina Małyska oraz wnuk – Stanisław Małyska. W Izbie Pamięci wydzielono dwie gabloty – pierwszą poświęcono właśnie patronowi Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, drugą – insp. Wiktorowi Ludwikowskiemu – patronowi sali konferencyjnej.

Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. blisko 100-letni rower, wykorzystywany podczas codziennej służby, czy archiwalne zdjęcia policjantów zarówno w mundurze, jak i prywatne, a także replikę broni służbowej, kompletne umundurowanie, liczne rozkazy, meldunki i raporty policyjne oraz „Kalendarzyki Policji Województwa Śląskiego” zawierające wiele ciekawostek i zapisków dotyczących wydarzeń z międzywojnia. Warte uwagi są także listy wysyłane do rodziny przez policjanta uwięzionego w sowieckim obozie. Dodatkowo odwiedzający już wkrótce będą mogli na miejscu wysłuchać rozmowy ze Stanisławem Małyską, wnukiem sierż. Piotra Jesienia.

W ostatnim czasie Izba Pamięci wzbogaciła się o ręcznie namalowany mural sierż. Piotra Jesienia, wykonany przez zastępcę komendanta Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim asp. Sebastiana Gwoździa. Funkcjonariusz jest pasjonatem historii i malarstwa oraz autorem ok. 150 obrazów.

mł. asp. Przemysław Kędzior

KWP w Opolu

zdj. KWP w Opolu