Strona główna serwisu Gazeta Policyjna

Wirtualnie i korespondencyjnie

Czasy pandemii ograniczyły możliwość bezpośredniej rywalizacji zawodników. Co prawda wraz z mniejszą liczbą zachorowań znoszone są kolejne restrykcje, ale na sportowe widowiska czy masowe imprezy rekreacyjne trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Czy restrykcje na długo z nami pozostaną? Czy publiczność będzie mogła w końcu tłumnie wypełnić stadionowe trybuny? Czy latem będzie można zorganizować piłkarskie rozgrywki, które zawsze towarzyszyły obchodom Święta Policji? Czy wrócą organizowane przy tej okazji pikniki i festyny rodzinne? Dziś za wcześnie, aby o tym przesądzać. Szczepienia w całej Polsce idą pełną parą, więc należy mieć nadzieję, że wkrótce nabierzemy odporności zbiorowej.

BIEG KORESPONDENCYJNY

Policjanci to ludzie aktywni, którzy są zobowiązani do utrzymania sprawności. W czasach przed zarazą tłumnie startowali w zawodach resortowych, rozgrywkach cywilnych, podczas których była prowadzona klasyfikacja mundurowa, ale także w dużych imprezach sportowo-rekreacyjnych czy poważnych mistrzostwach poszczególnych dyscyplin. Kroku dotrzymywali im także pracownicy Policji. Niestety imprezy masowe się nie odbywają, ale że człowiek aktywny nie znosi stagnacji, to szuka ujścia dla swojej energii.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji (IPA – International Police Association) spełniło te oczekiwania i zorganizowało bieg korespondencyjny, określany jako wirtualny. To ostatnie miano niezbyt chyba fortunne, bo wszak uczestnicy zaplanowany dystans pokonują jak najbardziej realnie, tyle że każdy w wybranej przez siebie okolicy. Zorganizowany przez Komisję Społeczno-Kulturalną IPA w drugiej połowie lutego br.

1st Virtual Race Week przyciągnął ponad 300 biegaczy z 40 sekcji stowarzyszenia na całym świecie. To może niezbyt dużo, ale pamiętajmy, że był to okres wzrostu zachorowań w wielu państwach. W 1. Tygodniu Wirtualnego Wyścigu IPA wzięli udział także polscy mundurowi. Zasady były proste – między 14 a 21 lutego należało pokonać dystans 5 lub 10 km, a wyniki nadesłać do organizatorów. Mimo że warunki, w których biegacze pokonywali swoje trasy, były często diametralnie różne – plaża, góry, las, miejskie chodniki, a i wiek bardzo różnorodny, to jednak organizatorzy pokusili się o wyłonienie najszybszych uczestników. Polskim akcentem był trzeci wynik w biegu na 5 km pań, który osiągnęła podinsp. Joanna Woźniak-Cieślar, na co dzień zastępca komendanta KP w Długołęce w garnizonie dolnośląskim.

SIATKA PRZEZ KOMPUTER

Okres pandemii zaowocował takimi pomysłami, jak… wirtualny mecz piłki siatkowej. Gdańscy policjanci rozegrali takie spotkanie z pracownikami jednej z trójmiejskich firm IT. Wszystko odbyło się na boisku, zawodnicy w sportowych strojach, zachowując reżim sanitarny, zajęli miejsca po obu stronach siatki i usiedli… przed komputerami. Mecz w prawdziwie wirtualnym świecie odbył się za pomocą wewnętrznej sieci internetowej. Co najciekawsze, mundurowi pokonali komputerowców! Wiadomo, w czasach przedpandemicznych startowali w mistrzostwach siatkarskich jako reprezentacja garnizonu pomorskiego. Dodatkowo rozegrany set po oficjalnym meczu przyniósł już zwycięstwo informatykom.

Mecz miał wymiar charytatywny. Zebrane podczas spotkania 4,5 tys. zł przekazano na rzecz Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Rozgrywki odbyły się w ramach promocji zawodu policjanta. Po meczu stróże prawa przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Oba zespoły wyraziły chęć rewanżu, który ma się odbyć już na parkiecie, gdy pozwolą na to warunki epidemiczne.

POLICYJNE SUKCESY

Choć imprez sportowych było dotąd jak na lekarstwo to jednak odbywały się i brali w nich udział przedstawiciele środowiska policyjnego. Podczas Festiwalu Sportów Sylwetkowych „International Poland Championships NPC Worldwide 2021”, który zorganizowano w Warszawie w dniach 10–11 kwietnia br., brązowy medal w debiutach National Physique Committe zajął sierż. szt. Cezary Lik z Wydziału Prewencji KPP w Lubartowie. Podczas imprezy rozegrano również Międzynarodowe Mistrzostwa Polski 2021 Federacji NPC Worlwide, w których lubartowski policjant w kategorii do 90 kg zajął piąte miejsce.

Dwóch funkcjonariuszy z SPKP w Łodzi zajęło pierwsze i trzecie miejsce na rozegranych w marcu br. w Siedlcach Mistrzostwach Europy w Trójboju Siłowym. Z kolei st. asp. Katarzyna Staśkowska z KPP w Łasku w majowych Mistrzostwach Polski Federacji PCA, które odbyły się w Łodzi, zajęła pierwsze miejsce w kategorii Ladies Trained Figure. Łódzki sukces zagwarantował jej zaproszenie na Mistrzostwa PCA Universe, które planowane są w listopadzie br. w Birmingham. Swoją wspaniałą formę potwierdziła 22 maja w Radzyminie podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Kulturystyce i Fitness, zdobywając złoto i tytuł Overall – mistrzyni wśród wszystkich startujących pań. 23 maja w Siedlcach na Mistrzostwach Polski Federacji IBFF i WPF wywalczyła dwa złote i jeden srebrny medal oraz ponownie została najlepszą zawodniczką. Zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata, które odbędą się pod koniec czerwca w Słowenii.

W doskonałej formie jest Justyna Kozdyk, pracownik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Grójcu, co potwierdziła podczas Para Powerlifting World Cup. Zawody Pucharu Świata w Podnoszeniu Ciężarów Niepełnosprawnych odbyły się w marcu w Manchesterze. Justyna Kozdryk w kategorii 45 kg zajęła drugie miejsce, wyciskając 90 kg. O wicemistrzyni paraolimpijskiej z Pekinu pisaliśmy kilkakrotnie na naszych łamach, bo jej kariera trwa już drugą dekadę. Zawodniczka z powodzeniem rywalizuje zarówno w zawodach osób niepełnosprawnych, jak i zdrowych. Duży materiał o niej pt. „Siła Justyny” zamieściliśmy w listopadzie 2008 r.

Wszystkich zainteresowanych postacią mistrzyni z Grójca odsyłamy do naszego archiwum cyfrowego.

PAWEŁ OSTASZEWSKI

Szanowni Czytelnicy, chcielibyśmy reaktywować rubrykę sportową „Mistrzowie w telegraficznym skrócie”, w której przez lata informowaliśmy w pigułce o najważniejszych sukcesach zawodników z Policji. Do tego potrzebna jest współpraca i oficerów prasowych, i samych zainteresowanych, którzy będą chcieli podzielić wiadomością o zdobytych medalach i pucharach. Czas pandemii w końcu minie i powrócą zarówno imprezy masowe, jak i rangi mistrzowskiej. Będziemy informować o jednych i drugich. Do reaktywowanej rubryki trafią najwybitniejsze osiągnięcia sportowców z Policji. Zapraszamy do współpracy.

zdjęcia Grzegorz Neumann, Marek Popowski, z archiwum mistrzów